Reklama

Obce na Bruntálsku bojují proti megaspalovně

  • 20:23,
  • Bruntál ,

Soukromá firma chce v Horním Benešově postavit obří závod na zpracování odpadů, včetně nebezpečných. Spalovat chce 360 tisíc tun odpadů ročně .Takto velké zařízení by bylo svého druhu prvním na světě, což vyvolává obavy, že zde skončí odpad i ze zahraničí.

Stáhnout video
Reklama

Hluk, prach, desetinásobně vyšší doprava. To vše by přinesl megalomanský projekt závodu na plazmové zplyňování odpadů, který chce v Horním Benešově postavit provozovatel zdejší skládky. Bouří se proti tomu jak obce, tak obyvatelé. A proti je i MS kraj.

„To znamená, že by musel být zpracováván kompletně celý odpad z MS kraje , který má klasifikaci směsný komunální odpad a ještě by k tomu musel být přiřazen odpad z Olomouckého kraje. A tyto jednotky, které dohromady dají skoro 400 tisíc tun odpadu tun za rok, tak by musely být sváženy do tohoto jednoho místa a to znamená, že obce, které jsou na trase ať už směrem od Bruntálu, Opavy nebo od Slezské Harty, tedy Leskovec a pod., tak by byly velmi dotčeny nárůstem dopravy,“ konstatuje starosta Bruntálu Petr Rys (STAN).

„Tato technologie má být moderní, ale není nikde odzkoušená. Poslali jsme nesouhlasné usnesení v rámci toho zjišťovacího řízení toho záměru a požadujeme zpracování velké EIA,“ dodává starosta Horního Benešova Pavel König (nez.)

Pokud megaspalovna projde velkou „EIou“, měla by stát za kopečkem za mnou a jen 4 a půl km vzdušnou čarou od Slezské Harty. A 17 km od CHKO Jeseníky. Dopady na rekreačně zaměřenou oblast by byly obrovské.

„V prvé řadě se obáváme, že tady dojde k znehodnocení nemovitostí, dojde tady k navýšení dopravy, hluku, není vůbec řešený zápach, který by mohl jít z toho obrovského množství odpadu. Máme strach ohledně vody. Tady celá lokalita je zasažena kůrovcem, chybí spodní voda Oni chtějí odebírat obrovské množství vod,“ konstatuje předseda Spolku za zdravý život Hornobenešovska Leopold Benda.

Hlavní součástí závodu má být jeden velký plazmový reaktor nebo 4 menší a mimo jiné dva 50 metrové komíny.

ReklamaOd Alexandra k Čingischánovi / výstava

02.05. 9:00 - 31.08. 17:00
Bruntál, Zámek Bruntál

Svatoslav Böhm / výstava plastik a kreseb

16.05. 9:00 - 31.08. 17:00
Bruntál, Zámek Bruntál

Pozdně gotické plastiky / výstava

17.05. 9:00 - 01.09. 17:00
Bruntál, Zámek Bruntál


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu