Jako každý Den vědy, i ten letošní přinesl spoustu novinek.
Zuzana Šichmanová, učitelka a hlavní pořadatelka: „Letos už se tady setkáváme podesáté. Novinkou letošního roku je třeba pitva srdce, obnovili jsme pohádku, plnou chemických pokusů, máme tady laserové bludiště, můžete si vyrobit spoustu hraček chemických, fyzikálních, pohrát si s roboty, vyzkoušet si některé pokusy sami, navštívit biologii, vyzkoušet si rozdělit odpadky v eko týmu. Je to pro lidi všeho věku, od malých dětí až po dospělé, po důchodce, každý si tady najde něco, co ho bude zajímat, bavit.“
Hlavní roli na Dni vědy hráli samotní studenti gymnázia, kteří předváděli a komentovali pokusy. K nejoblíbenějším patřily ty chemické.
Štěpán Marko, student: „Toto je chlorid měďnatý a vlastně, když je hoření, tak vlastně má tokovou modrozelenou barvu. Teď už spíš modrou. Každá má jinou, teď vlastně už dohořela. Ono je to smíchané s lihem, aby to vlastně podporovalo to hoření, a tento hoří zrovna modře.“
Natálie Bystrická, studentka: „My jsme vzali první podpalovač pepo, kterým vlastně se to zapálí, no a máme smíchaninu jedlé sody a cukru, kdy ta jedlá soda se rozkládá tím teplem na oxid uhličitý, který vytahuje to tělo toho hada nahoru no a ten cukr, když se roztápí, tak vzniká vlastně spálený karamel, který se rozkládá na uhlík, no a vlastně ten uhlí vlastně drží to tělo toho hada pohromadě.“
K novinkám u fyzikálních pokusů patřily ty s magnetismem nebo těžištěm a hry pro děti.
Anna Balinová, studentka: „Naši návštěvníci si můžou zde vyzkoušet interaktivní stavebnici pro malé elektrikáře. To znamená, že zde můžeme měnit elektrické obvody na něco úplně jiného. Třeba si rozsvítit nějakou žárovku.“
Jan Marek, student: „Tohle je Gaussovo dělo, je to dělo, které funguje na přeměně magnetické energie na energii pohybovou a vlastně jak tady pošleme tu kuličku, tak tady ta energie se přesune na tu poslední, která se změní na energii pohybovou a takhle to pokračuje dál kvůli zákonu o zachování energie.“
Bohdana Šíbová, studentka: „My předvádíme těžiště a říkáme tady lidem, že těžiště je bod, ve kterém působí tíhová síla.“
Na Dni vědy se bavily děti i dospělí.
Anketa, návštěvníci: „Nám se tady moc líbí, moc si to užívají. Byli jsme se podívat na oheň, na roboty a teď jsme přišli na chemiky se podívat.“
„Mně se nejvíc líbil ten oheň.“
„Mně se líbili ti roboti.“
„Líbí se nám tady strašně moc. Je to tady všechno úžasné, zajímavé, samí vědátoři, děti jsou nádherné, úžasné, chytré, prostě gymnázium je luxusní a parádní. Nám, lidem z ulice se to moc líbí tady.“
„Nejvíc se mi tady líbilo laserové bludiště.“
Den vědy se na bruntálském gymnáziu pro svou pestrost a bohatý program protáhl až do večerních hodin.