Žáci ze základní školy v Andělské Hoře na Bruntálsku už opět zachraňují žáby. Projekt Žába zde ve spolupráci s Chráněnou krajinnou oblastí Jeseníky probíhá už osmý rok.
Žáby jsou obojživelníci a vajíčka kladou do vody. V Andělské Hoře musely při svém každoročním jarním tahu překonat frekventovanou silnici. Pod koly aut zde hynuly po stovkách.
Soňa Olivová, učitelka
Stavíme zábrany, aby nám naše žabky nebyly přejížděny auty. Jsou to většinou ropuchy. Přenášíme jich docela dostatek, i když v loňském roce jich bylo málo, protože zábrany se stavěly o trošku později.
Záchrana žab je záležitostí samotných dětí. Všechno dělají samy pod dohledem učitelů.
Eva Kyšová, učitelka
Zase jsme ve spolupráci s CHKOJ jsme se už dohodli na termínu a teďko stavíme zábrany s děckama. Snažíme se v určitých intervalech dávat kyblíky, do kterých potom oni padají a teď momentálně jsme v závěrečné fázi.
Anketa: žáci ZŠ Andělská Hora
Děláme to pro ty žáby, protože to není možné, aby se tady přejížděly. To je škoda těch žab.
Tady Tomáš už to loni kopal. My jsme tady ještě nemohli být.
Ne, já se jich vůbec nebojím.
Někteří to děláme už víckrát, někteří poprvé.
Chycené žáby děti přenášejí do místního rybníka, kde potom sledují jejich vývoj
Eva Kyšová
Zároveň děti vedeme k tomu, že jsou to chránění živočichové. Určují konkrétně tyhlencty ropuchy čistotu životního prostředí plus jejich užitečnost pro životní prostředí.
Základní škola v Andělské Hoře je zaměřená na ekologii. V této oblasti vyvíjí mnoho dalších činností, které děti velmi zajímají.