Na informačních tabulkách si lidé mohou přečíst něco o původu ořechů, o jejich vlastnostech, využití a historii. Je zde také k vidění malá ukázka dobového kuchyňského vybavení.
Iveta Svobodová, Muzeum Bruntál: „Je tady k vidění různé druhy ořechů, které možná někteří návštěvníci ani neznají. Je tady přiblížené vlastně jejich charakteristika, na co se dají využít, jaké mají zdravotní účinky a tak. Velmi zajímavá je tady sbírka louskáčků od paní Zemanové, která je členkou Klubu sběratelů kuriozit.“
Podobné ukázky připravuje bruntálské muzeum v době adventu pravidelně.
Hana Garncarzová, ředitelka, muzeum Bruntál: „ Letos to vyšlo na ořechy a tak věříme, že oříšky a ořechy přispějí k dobré předvánoční náladě a že si všichni připomeneme, jaké dobré pečivo se z oříšků dá udělat.“
Anketa, návštěvníci výstavy:
„Teď jsem zvědavá, co se dozvím k tomu něco zajímavého a ty ořechy, tak určitě mandle.“
„Mně chutná moc pistácie a makadam.“
„Líbí se mi tady ty starožitnosti. To si ještě pamatuji od maminky doma, měli jsme skoro stejné. No celkem je to krásný, všechno je to pěkný.“
Ořechy patří k nejstarším zdrojům potravy. Lidé je prokazatelně využívali už v době kamenné. Jejich využití je všestranné.
Iveta Svobodová, Muzeum Bruntál: „Chceme návštěvníkům přiblížit ořechy nejen v cukroví, které známe ve vánočním cukroví, ale taky na slano, to znamená jednohubky, ve kterých budou ořechy a pak nápoje jak alkoholické, tak nealkoholické, kde vlastně budou využity extrakty z ořechů. Tady toto občerstvení nám připravila SOŠ v Bruntále, za což ji, moc děkujeme.“
Některé ořechy, které si mohou zájemci prohlédnout, ve skutečnosti ani ořechy nejsou. Například oblíbené arašídy, které pocházejí z jižní Afriky, patří vlastně k luštěninám a jsou příbuzné fazolím.