Své fotografie pořízené tak zvanou camerou obscurou předvádí na výstavě restaurátor a amatérský fotograf František Sysel. Princip camery obscury je velice jednoduchý.
František Sysel, fotograf: „V podstatě je to temná komora, která má v jedné stěně otvůrek a na protější stěně plochu, stačí bílá plocha a vlastně tím otvůrkem proniká zvenčí světlo a promítá se stranově obráceně to, co je venku, takže vzniká obraz. V těchto camerách obscurách se dá obraz zachytit.“
Camera obscura zaujala Františka Sysla už v dětství. Po letech si svůj dětský sen splnil.
František Sysel, fotograf: „Pak až v dospělosti, já nevím kdy, ve čtyřiceti možná, jsem si udělal první dírkovou komoru. Ta dírková komora ta byla z krabice od bot, jednoduchá, ale zjistil jsem, že to funguje. Tu fotku mám doma dodnes.“
Snímky pořízené camerou obscurou mají zvláštní, neopakovatelné, křehké kouzlo, jakýsi snový nádech.
Bylo důležitý to utěsnit před světlem, zatemnit to, takže tímto způsobem jsem to vyřešil. Sem se dá obdélníček filmu.
Jindřich Štreit, fotograf, kurátor výstavy: „Já mám velkou radost, že se mi podařilo získat na výstavu Františka Sysla. Já jsem fotograf trošku jiného ražení, ale velice se mi líbí to, co dělá a vůbec ten styl práce je velice zajímavý, velice oslovující, velice něžný.“
Danuše Vanotová, fotografka: „ Já bych řekla, že v dnešní době je každá avantgarda svým způsobem vítaná, protože to vlastně je tvůrčí činnost.“
Camera obscura je známá po staletí. Poprvé byla popsána v Číně v 5. století před naším letopočtem.