Z areálu Kosárny je nejvýznamnější obytná budova. Její architektonická podoba je v celých Jeseníkách naprosto ojedinělá.
Ľubica Mezerová, Muzeum Bruntál: „V první fázi, kolem roku 1600, to byl vlastně dům s výměnkem. Později, asi v roce 1754, vznikla ta budova v tom stavu, ve kterém je. Takže se jedná o poschoďovou budovu s brázděným zdivem, která tady už skoro nikde není. To hrázděné zdivo je, bohužel, od roku 1921 zakryté deskami.“
V karlovické Kosárně je od roku 2005 ke zhlédnutí expozice lesnictví a venkovského bydlení na přelomu 19. a 20. století. Kromě obytných částí si návštěvníci mohou prohlédnout chlév, stodolu s lesnickým a zemědělským nářadím, sušárnu bylin nebo také kurník či udírnu.
Jiřina Miketová, správkyně Kosárny: „Největší zájem bych teda z mého hlediska řekla úplně o všechno. Ale mluvím spíš o těch starších návštěvnících, o důchodcích, protože ti jsou tady opravdu unešení, hlavně z toho vybavení. Ta mládež, takové světlé výjimky.“
V obytné části přitahuje pozornost návštěvníků skutečný unikát. Rarita, kterou se může pochlubit málokteré muzeum.
Ľubica Mezerová, Muzeum Bruntál: „V expozici máme vlastně jakoby dvě domácnosti. V poschodí je to bydlení lesníka a v přízemí výměnek a v tom výměnku máme nábytek navržený Dušanem Jurkovičem.“
Správkyně Kosárny nemá čas na zahálku ani mimo hlavní sezónu. N objednávku je zde otevřeno i v zimě a starý dům navíc vyžaduje stálou údržbu a topení.
Jiřina Miketová, správkyně Kosárny: „Domeček je ze dřeva, přízemí máme zděné, je to kámen, zdi máme metrové, takže ta zima tady opravdu je. Takže se topí ve čtyřech kamnech. Samozřejmě údržba areálu, odhazování sněhu.“
Některé z exponátu vypadají opravdu záhadně. Pokud některý z diváků pozná, k čemu sloužil tento předmět, může to nahlásit pracovníkům bruntálského muzea.