Místní muzeum v Andělské Hoře vzniklo krátce poté, co se osamostatnila od Světlé Hory. Část exponátů pochází od místních lidí, část zapůjčilo bruntálské muzeum.
Dušan Vavřík (nez.), starosta Andělské Hory: "Chtěli jsme naši obec dostat do povědomí lidí. Jednak občanů, jednak těch, kteří k nám přijíždějí z různých krajů. To se nám myslím podařilo, protože podle našeho vzoru se začala budovat minimuzea i v jiných obcích."
Andělská Hora má bohatou minulost. Byla založená jako svobodné horní město, pak poklesla na úroveň vesnice a nyní je opět městem. S 250 obyvateli jedním z nejmenších v českých zemích. Právě s touto zajímavou historií návštěvníky muzeum seznamuje.
Dušan Vavřík (nez.), starosta Andělské Hory: "Můžu říct, že během prázdnin zimních i letních toto muzeum navštěvuje hodně cizích občanů a mám největší radost, že toto muzeum navštěvují především žáci naší školy, kde se jim udělá přenáška o historii obce a mám radost, že tyto děti mají zájem a dotazy, na které někdy nedokážu odpovědět ani já."
Anketa, žáci místní školy: 1. "Je to zajímavé, jsou tam staré věci, starodávné." 2. "Byli jsme tam s paní učitelkou. Je tam panna s rybou, historické věci, starodávné." 3. "My jsme tam byli se školou s paní učitelkou. Dozvěděli jsme se, jaká byla Andělská Hora dávno, jak vypadala." 4. "Potom se vypálila a teď je znovu město, před tím byla taky."
V muzeu je zajímavostí spousta. Ke skutečným skvostům patří restaurované sochy archanděla Gabriela a archanděla Rafaela, které se podařilo zachránit před zloději z poutního kostela na Anenském vrchu.