Na Ovčárně leží kolem 40 centimetrů sněhu. Lyžaři si musí počkat, dokud ho nebude 50 až 80 centimetrů.
Jaroslav Tejnský, Horská služba Jeseníky: "Tady se řídí to určitými pravidly, protože jsme v chráněné krajinné oblasti a toho sněhu je ještě málo na to, aby se to pustilo. Samozřejmě bychom byli rádi, aby ten provoz začal co nejdříve."
Pro běžkaře je pod Pradědem sněhu dost. Sjezdaři jezdit nemohou, proto balí a navýsost rozezlení odjíždějí domů.
Anketa, lyžaři: 1. "Já bych se mohl vyjádřit k ochranářům, že jsou pitomci. Protože nevidím důvod, proč by tady nemohli jezdit, když za totáče tady jezdili od října od listopadu a končilo se v květnu. To je můj názor, protože jsem tady jezdil od roku 67 do té doby, než se to zdrbalo." 2. "Pánové, sjezdové lyžování mi nic moc neříká, ale ať to jezdí. Já souhlasím ať to jezdí. Víte, čím to bude - že je krize, cha, cha. To je ono." 3. "My jedem kvůli tomu z lyžáku, takže nás to trochu mrzí." 4. "Máme tady budoucí pedagogy, tělocvikáře a musíme dnes kurz ukončit, protože nemůžeme sjezdovat. Můj názor je takový, že by mělo být to zasněžování."
Lyžaři i vlekaři považují tuto situaci za naprosto absurdní a chtěli by ji změnit.
Josef Figura, provozovatel vleků: "To znamená, že se udělají kroky tak, jak je to třeba v Krkonoších, kde se toto území vyjme z NPR a může se zasněžovat, tím pádem bychom mohli lyžovat od října, od listopadu určitě."
Území Jeseníků bylo v minulosti hospodářsky mnohem více využívané než teď. Chata Ovčárna byla kdysi skutečnou stájí a krávy se pásly až na samotném vrcholu Pradědu. Tyto doložené skutečnosti jsou dnes nepředstavitelné.