Dnes je Malá Morávka důležitým turistickým centrem. V dobách minulých tomu ale bylo jinak.
Ondřej Holub (nez.), starosta malé Morávky: "V minulosti byla malá Morávka hlavně průmyslovým centrem, které se věnovalo zpracování železných rud a dřeva. Naším záměrem bylo připomenout tuto minulost, která dnes je zapomenuta."
Kanóny, dělové koule, lodní řetězy, lepenka, papír - to všechno a mnoho dalších věcí se v minulosti v obci vyrábělo. K pohonu strojů sloužila nejčastěji voda. Právě to naučná stezka na svých patnácti zastaveních připomíná.
Ondřej Holub (nez.), starosta malé Morávky: "My jsme využili příležitosti vykopat historickou turbínu, která už by byla nenávratně ztracená, protože na místě kde byla, už je zahrada a parkoviště." Syn:
Ladislav Velebný (ČSSD), starosta Dolní Moravice, poslanec: "Já bych chtěl podtrhnout velké úsilí představitelů obce malá Morávka, kteří dokázali za pomoci Moravskoslezského kraje v této finanční a ekonomické situace státu zachovávat odkazy předků. To znamená, že to nezůstalo v zemi, že to vytáhli a instalovali tak aby to návštěvníci mohli vidět a poznat, co se tady vlastně dělalo."
Starousedlíci si na mnohá vodní díla z mládí pamatují. Jejich historickou hodnotu si však podobně jako Stanislav Mikulec neuvědomovali.
Stanislav Mikulec, pracovník zhotovitelské firmy: "Já jsem tady byl v pětašedesátém v učení a já sem spoustu těch turbín znal, ale jako mladý člověk jsem to nevnímal. Stavěli jsme to asi měsíc, pan Igor Hornišer dával všechny potřebné podklady, jinak jsme to sháněli jak to šlo, protože tady se musí uvádět skutečnosti, fakta."
Karel Janeček, návštěvník: "Určitě něco takového v naší oblasti chybělo. Začala s tím Andělská Hora, bude s tím pokračovat Dolní Moravice a Malá Moráka je na průsečíku. Turista si může ty věci prohlédnout a poznat něco hlouběji z historie tohoto kraje, jak vůbec tady ti lidé žili."
Papírna v malé Morávce byla vyhlášená kvalitou svého papíru. Bylo na něm třeba vytištěno první vydání Babičky Boženy Němcové.