K zámeckým zahradám neodmyslitelně patří tisy. Nechyběly ani v zámecké zahradě v Linhartovech. Po druhé světové válce však většina z nich podlehla všeobecné devastaci.
Heřman Menzel, dendrolog: "Tak to je jeden z mála keřů, který zůstal zachován. Je to původní tis a jeho stáří jsem odhadl bioenergií na 540 let."
Heřman Menzel má velký podíl na záchraně zámecké zahrady a také samotného zámku. Mnoho let o zámeckou zahradu pečoval, v roce 1991 se ji rozhodl obohatit a založit zde sbírku tisů.
Heřman Menzel, dendrolog: "Tisy jsme začali sázet v roce 1991 a zhruba před deseti lety, čili 1980, jsme tisy začali pěstovat. Pěstuje se to hlavně vegetativně, aby se zachovalo to původní. Můžu říct, že řízky jsme brali z celé republiky."
Tisy byly dříve běžnou složkou naší přírody. Postupně ale vymizely, mají totiž mimořádně kvalitní dřevo - například nejlepší luky se vyrábějí právě z tisů. Navíc jsou kromě plodů - červené tisinky, prudce jedovaté. Dnes jsou chráněné.
Heřman Menzel, dendrolog: "Celkem jsme vysadili 744 keříčků tisů, v tom devadesátém prvním, což představuje 72 taxonů čili druhů nebo odrůd. Samozřejmě, jak už to bývá, tak ruky nenechavců a vandalů velmi ublížily té sbírce, takže deset taxonů je nenávratně pryč a do dnešních dnů zůstalo 354 keříčků."
Tisy jsou starobylé jehličnany. Jejich první předchůdci, první prarodiče, se objevili na zemi už v druhohorách, v době křídové, zhruba před 240 miliony let. Do jejich příbuzenstva patří třeba známý jinan dvoulaločný.