Ježci ovoce nežerou ani v dobách největší nouze. Jsou to totiž hmyzožravci, stejně jako krtci nebo rejsci.
Marcela Rozprýmová, Stanice mladých přírodovědců, Bruntál: "Je to o tom, aby děti věděly, že ježek nežere jablka, že žere červy, hmyz, slimáky, brouky a podobnou havěť, že opravdu ta jablka nežere."
Představa ježka s napíchnutým jablíčkem je opravdu nesmyslná. Na ježčí bodliny jablko vůbec napíchnout nejde.
Anketa, děti z MŠ: "Ježci se živí granulema od kočky." "Hmyzem." "Ježci se zazimují." "Zahrabou se do listí a spí celou zimu."
Živý ježek ve školce představuje pro děti mimořádné zpestření. Většina z nich se tohoto zvířátka dotkla poprvé v životě.
Jarmila Brenkusová, učitelka: "Osahat si živé zvířátko je něco jiného, než ho vidět na obrázku, nebo doufat, že ho potkáme někde v přírodě . Takhle si ho opravdu prohlédnou všechny děti ve třídě."
Ježci mají u nás většinou dva vrhy ročně - na začátku a na konci prázdnin. Ti z druhého vrhu často nestačí do zimy dorůst a zahynou. Šanci na přežití zimy mají pouze tehdy, pokud je lidé najdou a zanesou do útulku.
Marcela Rozprýmová, Stanice mladých přírodovědců, Bruntál: "Vykrmíme je na odpovídající váhu 700, 750 gramů, zazimujeme a na jaře pustíme. Letos je ježků pravděpodobně málo, nejsou vidět. Buď je dlouhý podzim a tím pádem všichni ježci stihli vyrůst, nebo je lidé nesbírají a nikdo nám je nenosí."
V minulých letech bývalo v tuto dobu v útulku průměrně čtyřicet ježků, letos je tam zatím jeden jediný.