Problémy v Jiříkově trvají dlouhou dobu. Začaly vlastně začátkem devadesátých let minulého století po rozpadu bruntálského státního statku. Ten zaměstnával naprostou většinu místních lidí.
Bohumil Hrnčíř (nez.), starosta Jiříkova: "Tady nejsou podmínky nebo nejsou možnosti k zaměstnání, ať už v podniku nebo u soukromých subjektů. Někteří naši farmáři v živočišné výrobě jsou rádi, že se uživí sami. To je můj názor. Jinak možnosti tady nejsou."
Anketa, obyvatelé Jiříkova: 1. "Tady není." 2. "Špatná, tady je tolik nezaměstnaných, že nemůžou nikde najít prácu. Špatný." 3. "Vnímáme to hrozně, protože to je katastrofa, fakt katastrofa. Autobusy skoro nejezdijou, podniká se taky špatně, není to, co to bylo dřív."
Situaci v Jiříkově navíc komplikuje nedostatečná veřejná doprava.
Bohumil Hrnčíř (nez.), starosta Jiříkova: "Kdyby chtěli jezdit, tak jedině vlastníma autama, vlastními vozidly, ale pokud vím, tak ta práce na Rýmařovsku nebo Uničovsku není."
Místní drobní živnostníci se cítí odstrčeni, ponecháni napospas vlastnímu osudu. Své o tom ví třeba Jiří Halouzka, který má v Jiříkově řezbářství a galerii.
Jiří Halouzka, řezbář, místní podnikatel: "Nezaměstnanost je těžká věc, bude tíž, ale říkám - dalo by se zaměstnat lidi v lese, přes léto třeba na hradě na veřejně prospěšné práce a na zvelebování obce. Moje osobní zkušenosti jsou ty, že úřady spíše než by nám pomohly, tak nám jdou po krku."
Bohumil Hrnčíř (nez.), starosta Jiříkova: "Přes léto zaměstnáváme dva občany, kteří provádějí úklid obce. Sečení trávy, a to nejen v Jiříkově, ale i v dalších čtyřech místních částech. Pro ostatní lidi podle mého názoru práce není, možnosti obce nejsou."
Nezaměstnaných v Jiříkově už několik měsíců stále přibývá. Situace se snad zlepší až na jaře, kdy začnou sezónní práce. Do jara je ale tady v horách ještě hodně daleko.