Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Terapeutická komunita u Čeladné je šancí na normální život venku

  • Čeladná,

Pomoc lidem zbavit se jejich závislosti, především na alkoholu a drogách, pomáhá terapeutická komunita Renarkon. Nachází se u Čeladné. Za léta působení se zde dobrovolně rozhodlo léčit na 600 osob.

Na úpatí Beskyd, asi 10 kilometrů od Čeladné, stojí horská chata. Žije tu průběžně 15 lidí, kteří se rozhodli skoncovat se svou závislostí na alkoholu, drogách nebo patologickém hráčství. Léčba je tu dobrovolná a trvá 8 až 12 měsíců. Společně tu sdílí prostor a veškeré aktivity.

Blanka Vašková, zástupkyně vedoucí terapeutické komunity Renarkon: “Klienti se řídí podle nějakého programu dne, jsou tady skupinové terapie, pracovní terapie a mají také individuální poradenství a zátěžové programy, třeba túry do hor.

Lidé se tu snaží najít cestu k trvalé abstinenci a návratu do normálního života. Starají se o dům a jeho okolí, někteří si tu oživují své dřívější dovednosti, třeba práci se dřevem, nebo v kuchyni.

Filip, 30 let: “Minulý týden jsem byl první v kuchyni, poprvé. Dělal jsem pomocníka kuchaře. bylo to hodně práce, většinou jsem končil až kolem té desáté hodiny. Ale uteklo to rychle.”

Filip je v terapeutické komunitě nováčkem, je tu dva týdny. Po tříměsíční intenzivní odvykací kůře se snaží zbavit závislosti na pervitinu.

Blanka Vašková, zástupkyně vedoucí terapeutické komunity Renarkon: “Je to těžké, pro pro některé ten život venku je velká neznámá. Neumí venku fungovat jako normální člověk.”

Zřizovatelem terapeutické komunity Renarkon je město Ostrava, a je tohoto charakteru v Moravskoslezském kraji jediným zařízením. Za léta fungování tu se svou závislostí zápasilo asi 600 lidí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy