Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Čeladné vzdali hold partyzánskému veliteli i místním lidem

  • Čeladná,

V Čeladné uctili památku Jána Ušiaka, partyzánského velitele, který zde v roce 1944 zemřel. Jeho vzpomínku uchovávají i po pádu komunismu, partyzánské hnutí tu poznamenalo životy mnoha lidí.

Troubená česká hymna provázela pietní akt na hřbitově v Čeladné. Je zde pochován Ján Ušiak, první velitel partyzánské brigády Jana Žižky, který 3. listopadu 1944 v Čeladné zemřel. Jeho památku tu uctívají stále intenzivně, i po roce 1989.

Věra Golová (bez pol. příslušnosti za KDU-ČSL), místostarostka Čeladné: “Tak důležitá věc, při které položili životy naši místní občané za pomoc partyzánům a jinou spolupráci s odbojem, tak aby se to pořád připomínalo. Dodneška tu žijí některé rodiny těch popravených lidí a myslím si, že i oni si zaslouží, aby jim byla vzdána nějaká úcta.

Pietního aktu se účastnili zástupci různých organizací a také spolků, které nesou partyzánský odkaz.

Jiří Tesař, Vize70plus: “Děláme různé akce inspirované partyzánským bojem 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky. Působíme od Velkých Karlovic až po Čeladnou, a hlavně tedy Vizovické vrchy a Ploština.”
Jaroslav Žáček, oblastní výbor Českého svazu bojovníků za svobodu, Opava: “My si toho vážíme a jsme rádi, že alespoň tak se to povedlo. Buďme rádi, že je svoboda, ale musíme tu válku připomínat, těm mladým je to třeba připomenout.”

Slavnostní salva vzpomínku na partyzánského velitele a další padlé, už s odkazem na 11. listopad Den válečných veteránů, uzavřela.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy