Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kompost na jaro bude v Čeladné i z vánočních stromků

  • Čeladná,

Kompostárna v Čeladné funguje devět let. Končí na ní biodpad z obecních pozemků a ze zahrad obyvatel. Pracovníci zde intenzivně využívají i štěpkovač, díky kterému poslouží do prvního jarního kompostu i vánoční stromky.

Štěpkovač je v místní kompostárně v Čeladné využíván velmi intenzivně. Původní stroj, který tu obec před devíti lety zakoupila, už dosloužil a teď jej vystřídal nový.

Libor Tinka, zaměstnanec obce Čeladná: “Štěpkujeme veškeré ořezy stromů lidé ze zahrad, jak ovocných, tak jehličnanů. Vlastně, veškeré dřeviny. Štěpkujeme i nějaké ořezy kolem obecních cest.”

Vzniklá štěpka se pak smíchává s dalším bioodpadem, s trávou a listím i ze zahrad obyvatel a chatařů.

Libor Tinka, zaměstnanec obce Čeladná: “Naváží se to na základky, které se překopávají, aby ten kompost rychleji uzrával, a odhadem tak za tři měsíce je ten kompost použitelný ke zpracování na zahrádky nebo na rekultivace různých pozemků.”

Hotový kompost si pak místní lidé mohou odebírat zdarma.

Martin Oršulík, zaměstnanec obce Čeladná: “Buď si to odvážejí ve vozíku, máme tady k dispozici i traktor a traktoristu, který to může naložit.”
Libor Tinka, zaměstnanec obce Čeladná: “Zájem občanů je velký, protože je to pro ně jednodušší dovézt tady odpad, nezpracovávat ho přímo na zahrádkách, a odvézt si potom výsledná kompost.”

Jako dřevní hmota tu teď v kompostu končí i vánoční stromky. Zhruba za tři měsíce opět lidem poslouží, tentokrát jako biologické hnojivo v záhoncích.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy