Na březnovém zasedání zastupitelstva města zastupitelé rozdělili milion čtyři sta tisíc korun z dotačního programu Podpora a rozvoj kulturních aktivit ve městě, který slouží k podpoře celoroční činnosti kulturních subjektů a jimi pořádaných akcí.
Pavel Machala (ČSSD), náměstek primátora města Frýdku-Místku: “Jsem rád, že na posledním jednání zastupitelstva města se podařilo schválit navýšení dotací do oblasti kultury. Konkrétně se podařilo splnit dva body z programového prohlášení Rady města pro oblast kultury, kdy jsme deklarovali, že zachováme podporu tradičním akcím a zároveň změníme financování do oblasti kultury, a to v podobě zřízení Centra kultury, kde bude deklarovat dlouhodobou podporu těm nejvýznamnějším spolkům a akcím.”
Celková částka byla rozdělena mezi 34 subjektů, čímž bylo uspokojeno 63 žádostí o dotaci. Patří mezi ně například Český svaz včelařů Chlebovice nebo Katolický lidový dům v Místku. Finanční prostředky na kulturu poskytlo zastupitelstvo také z rozpočtu města. Konkrétně šlo o dva miliony sedm set padesát tisíc korun. Nejvýznamnější finanční podpory se dočkal Mezinárodní folklorní festival, který obdržel od města dotaci ve výši 900 tisíc korun.
Radka Kulichová, hlavní spolupořadatelka MFF: “Finanční prostředky použijeme na 22, ročník Mezinárodního folklorního festivalu ve Frýdku-Místku. Festivalu se každoročně účastní pět až šest zahraničních souborů. Letos věříme, že jich také bude dost. Máme jich rozjednaných dokonce sedm, takže snad něco z toho vyjde, i když dva jsou stále s otazníkem.”
Dalších 500 tisíc korun získal Klub angažovaných muzikantů neboli klub Stoun.
Kamil Rudolf, šéf a dramaturg hudebního klubu Stoun: “Klub Stoun patří mezi nejstarší kluby v ČR. Letos jsme oslavili 21 let jeho fungování, což je v klubovém fungování naprostá rarita. Díky dotaci města se nám podaří dělat kvalitnější a lepší program. V klubu hraje celá česká top scéna, ať už jde o kapely, nebo DJe. Takže peníze nám přijdou vhod a děkujeme městu, že na nás pamatovalo.”
Na akci Sweetsen fest šlo přímo z rozpočtu města 300 tisíc korun, s tím, že další finanční prostředky na tuto akci budou poskytnuty z rozpočtu KulturyFM.
Petr Korč, organizátor festivalu Sweetsen fest: “Město podporuje Sweetsen fest dlouhodobě a my jsme rádi, že je jeho pozice už natolik silná, že víc než polovinu rozpočtu Sweetsen festu tvoří právě příspěvek města. Díky tomu můžeme pořádat akci, která je naprosto unikátní, a to nejenom v rámci města, okresu, kraje, ale i celé ČR.
Organizátoři těchto významných kulturních akcí se na frýdeckém magistrátu také setkali s představiteli města, aby společně podepsali smlouvu o podpoře a spolupráci.
Michal Pobucký (ČSSD), primátor města Frýdku-Místku: “Dnes jsme podepsali deklaraci mezi jednotlivými subjekty, které tyto akce organizují, a městem Frýdek-Místek. Je to podpora nejen na tento rok, ale i určitý závazek do budoucích let, aby věděli, že například Sweetsen fest se bude pořádat i v dalších letech, stejně tak Mezinárodní folklorní festival, který bude i nadále patřit městu. Takže je to na jednu stranu jistota pro organizátory těchto akcí, na druhou stranu je to povýšení a jistota ze strany města Frýdku-Místku, že tyto akce budou.”
Z rozpočtu města podpořili zastupitelé například také Letní kino ve Frýdku-Místku, Muzikantské žně nebo Svatováclavský hudební festival.