Studentka testuje supermoderní bionickou ruku z FM

Ortopedická protetika ve Frýdku-Místku patří k průkopníkům nejmodernějších pomůcek pro lidi po úrazech nebo s vrozenými vadami. V současné době toto centrum testuje ve spolupráci s 17letou studentkou nejmodernější bionickou ruku, která umožňuje pohyb velmi podobný zdravé ruce.

Reklama

Kamila Šabršulová má 17let a studuje Obchodní akademii. Od narození ji chybí část pravé ruky a tak používá protézu. Ta je na první pohled téměř k nerozeznání od zdravé ruky, jenže je nefunkční. Teprve v minulých týdnech mohla poprvé vyzkoušet jaké to je, mít dvě ruce.

Kamila Šabršuová, klientka Ortopedické protetiky FM: “Třeba když nesu tašku nebo více věcí, nemusím to všechno nést v jedné ruce. Když vedu psa, tak nemusím mít v jedné ruce vodítko a zároveň ještě nějakou tašku.”

Bionická ruka, která ji umožňuje pohyb, je jedno z nejmodernějších podobných zařízení a v naší zemi ho ještě nikdo nevyužívá. Teprve se testuje. Dokáže 36 nejrůznějších pohybů.

Hana Šámalová, ergoterapeutka Ortopedické protetiky FM: “Základní ovládání je pomocí impulsů, kdy pacient dává tomu svalu impuls otevřít nebo zavřít ruku. To základní ovládání může být v mobilním telefonu.”

Zdravotní pojišťovny ale bionickou ruku hradí pouze za určitých podmínek, které Kamila Šabršulová bohužel nesplňuje. Ruka stojí milion 200 tisíc korun.

Kamila Walková, zástupkyně firmy na výrobu a vývoj ortopedických pomůcek: “Abyste získal bionickou protézu horní končetiny, tak vám musí chybět druhostranná končetina a nebo tu druhou máte těžce funkčně poškozenou.”

Kamila Šabršulová je už po několika testováních rozhodnuta, že si bionickou ruku pořídí. Rodiče ji prý už od narození šetří peníze a zbytek chce vyřešit půjčkou.
Chvála bláznovství

25.10. 19:00 - 23.10. 18:26
Frýdek-Místek, Kino Vlast, Frýdek - Místek

Spirituál kvintet

23.11. 19:00 - 23.10. 18:26
Frýdek-Místek, Kostel sv. Jana a Pavla, Frýdek - Místek

EQ CZECH INVEST s.r.o.
Frýdek-Místek
od 80 Kč

Detail

Mobis Automotive Czech s.r.o.
Frýdek-Místek
od 20 400 Kč do 26 346 Kč

Detail

AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o.
Frýdek-Místek
od 90 Kč do 95 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu