Studentka testuje supermoderní bionickou ruku z FM

Ortopedická protetika ve Frýdku-Místku patří k průkopníkům nejmodernějších pomůcek pro lidi po úrazech nebo s vrozenými vadami. V současné době toto centrum testuje ve spolupráci s 17letou studentkou nejmodernější bionickou ruku, která umožňuje pohyb velmi podobný zdravé ruce.

Reklama

Kamila Šabršulová má 17let a studuje Obchodní akademii. Od narození ji chybí část pravé ruky a tak používá protézu. Ta je na první pohled téměř k nerozeznání od zdravé ruky, jenže je nefunkční. Teprve v minulých týdnech mohla poprvé vyzkoušet jaké to je, mít dvě ruce.

Kamila Šabršuová, klientka Ortopedické protetiky FM: “Třeba když nesu tašku nebo více věcí, nemusím to všechno nést v jedné ruce. Když vedu psa, tak nemusím mít v jedné ruce vodítko a zároveň ještě nějakou tašku.”

Bionická ruka, která ji umožňuje pohyb, je jedno z nejmodernějších podobných zařízení a v naší zemi ho ještě nikdo nevyužívá. Teprve se testuje. Dokáže 36 nejrůznějších pohybů.

Hana Šámalová, ergoterapeutka Ortopedické protetiky FM: “Základní ovládání je pomocí impulsů, kdy pacient dává tomu svalu impuls otevřít nebo zavřít ruku. To základní ovládání může být v mobilním telefonu.”

Zdravotní pojišťovny ale bionickou ruku hradí pouze za určitých podmínek, které Kamila Šabršulová bohužel nesplňuje. Ruka stojí milion 200 tisíc korun.

Kamila Walková, zástupkyně firmy na výrobu a vývoj ortopedických pomůcek: “Abyste získal bionickou protézu horní končetiny, tak vám musí chybět druhostranná končetina a nebo tu druhou máte těžce funkčně poškozenou.”

Kamila Šabršulová je už po několika testováních rozhodnuta, že si bionickou ruku pořídí. Rodiče ji prý už od narození šetří peníze a zbytek chce vyřešit půjčkou.
37. kolo Chance Ligy aneb druhé derby s Porubou

Dnes 18:00 - 10:58
Frýdek-Místek, Hala Polárka, Frýdek - Místek

PZB w. Ohm Square *DJ Set

21.12. 19:00 - 19.12. 10:58
Frýdek-Místek, Národní dům, Frýdek - Místek

16. ročník unikátní výstavy betlémů v tiskárně Kleinwächter

26.12. 13:00 - 27.12. 18:00
Frýdek-Místek, Tiskárně Kleinwächter, Frýdek - Místek

REIT Jízdárna pod Lipovým s.r.o.
Frýdek-Místek
od 16 000 Kč

Detail

AZADIYE s.r.o.
Frýdek-Místek
od 12 200 Kč

Detail

Pharm Invest s.r.o.
Frýdek-Místek
od 18 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu