Studentka testuje supermoderní bionickou ruku z FM

Ortopedická protetika ve Frýdku-Místku patří k průkopníkům nejmodernějších pomůcek pro lidi po úrazech nebo s vrozenými vadami. V současné době toto centrum testuje ve spolupráci s 17letou studentkou nejmodernější bionickou ruku, která umožňuje pohyb velmi podobný zdravé ruce.

Reklama

Kamila Šabršulová má 17let a studuje Obchodní akademii. Od narození ji chybí část pravé ruky a tak používá protézu. Ta je na první pohled téměř k nerozeznání od zdravé ruky, jenže je nefunkční. Teprve v minulých týdnech mohla poprvé vyzkoušet jaké to je, mít dvě ruce.

Kamila Šabršuová, klientka Ortopedické protetiky FM: “Třeba když nesu tašku nebo více věcí, nemusím to všechno nést v jedné ruce. Když vedu psa, tak nemusím mít v jedné ruce vodítko a zároveň ještě nějakou tašku.”

Bionická ruka, která ji umožňuje pohyb, je jedno z nejmodernějších podobných zařízení a v naší zemi ho ještě nikdo nevyužívá. Teprve se testuje. Dokáže 36 nejrůznějších pohybů.

Hana Šámalová, ergoterapeutka Ortopedické protetiky FM: “Základní ovládání je pomocí impulsů, kdy pacient dává tomu svalu impuls otevřít nebo zavřít ruku. To základní ovládání může být v mobilním telefonu.”

Zdravotní pojišťovny ale bionickou ruku hradí pouze za určitých podmínek, které Kamila Šabršulová bohužel nesplňuje. Ruka stojí milion 200 tisíc korun.

Kamila Walková, zástupkyně firmy na výrobu a vývoj ortopedických pomůcek: “Abyste získal bionickou protézu horní končetiny, tak vám musí chybět druhostranná končetina a nebo tu druhou máte těžce funkčně poškozenou.”

Kamila Šabršulová je už po několika testováních rozhodnuta, že si bionickou ruku pořídí. Rodiče ji prý už od narození šetří peníze a zbytek chce vyřešit půjčkou.
Habsburkové na Frýdku / výstava

30.05. 10:00 - 08.09. 16:00
Frýdek-Místek, Frýdecký zámek, Frýdek-Místek

Když dřevěný princ s drakem bojoval / výstava

13.06. 10:00 - 15.09. 16:00
Frýdek-Místek, Frýdecký zámek, Frýdek-Místek

Mikuláš Klaudyán: První mapa Čech 1518 / výstava

27.06. 10:00 - 22.09. 16:00
Frýdek-Místek, Frýdecký zámek, Frýdek-Místek

Tadjudin Ibraimi
Frýdek-Místek
od 16 280 Kč

Detail

Ing. Jiří Jandačka
Frýdek-Místek
od 18 000 Kč do 22 000 Kč

Detail

LAKUM - AP, a.s.
Frýdek-Místek
od 18 100 Kč do 24 100 Kč

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu