Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lékaři se přijeli vzdělávat na Beskydský endoskopický workshop do Frýdku-Místku

Nemoci žlučníku, rakovina slinivky a tlustého střeva. To jsou nejzávažnější problémy, které v poslední době řeší gastroenterologové. Ti se proto sjeli do Nemocnice ve Frýdku-Místku na Beskydský endoskopický workshop, aby si vyměnili zkušenosti v oblasti léčby.

Moderní medicína jde neustále kupředu. Lékaři se proto pravidelně vzdělávají a také si předávají důležité zkušenosti. Endoskopie dnes výrazně pomáhá lékařům i pacientům.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ta endoskopie se intenzivně rozvijí. V současnosti u některých chorob, kdy byla nezbytná operace. Endoskopista může výrazně přispět ke zdárnému průběhu nemoci. Buď, že tu operaci významně oddálí. Do té doby, než se ten pacient spraví a zlepší se jeho kondice. Nebo, že tu operaci zcela nahradí tím endoskopickým výkonem."
Vladimír Nosek, primář gastroenterologického oddělení Nemocnice Jablonec nad Nisou: "Děláme výkony, které dříve prováděli například chirurgové. Dneska my endoskopicky některé věci operujeme, jsou to výkony velmi složité, ale pro pacienty dobře snášené a mnohem méně invazivní, než jsou operační řešení a těmito tématy se zabývá i tento workshop."

Beskydský endoskopický workshop v Nemocnici ve Frýdku-Místku letos proběhl už popatnácté.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jednak jsme se zabývali léčbou chorob nemocí žlučníku, především zánětu. Pomocí miniinvazivní endoskopické drenáže, dále to byla léčba střevních zánětů u pacientek, které jsou v požehnaném stavu. To znamená v těhotenství."
Vladimír Nosek, primář gastroenterologického oddělení Nemocnice Jablonec nad Nisou: "Dneska budeme řešit věci nezhoubné. Různé nárůstky, polypy a další záležitosti v zažívacím traktu. Ale pravděpodobně budeme řešit i takzvanou paliativní léčbu. To znamená, chceme ulevit pacientům například s neoperabilními, neléčitelnými zhoubnými nádory. Tak, aby kvalita života těchto pacientů byla lepší, než bývala dříve a lepší, než je standard."

Gastroenterologové v současnosti nejvíce bojují s nádory tlustého střeva. Díky včasným diagnózám se ale daří úspěšná léčba.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V současnosti už klesá výskyt nádorů tlustého střeva v České republice. Pokud mohu někomu říct, co má udělat pro své zdraví, ať jde v padesáti letech na koloskopii. V zahraničí se ten interval posouvá už na 45let. To znamená, i když člověk nemá žádné potíže, měl by jít na kolonoskopii. Co je taková velká perspektiva. A to věříme, že se nám to podaří. Je časnější záchyt nádorů v oblasti slinivky břišní."
Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "V České republice bohužel narůstá počet nádorů slinivky břišní. Každý rok v České republice onemocní asi 2 350 pacientů a skoro stejný počet nemocných zemře. To znamená, že ta prognóza těch nemocných je v současné době špatná a my se budeme snažit, aby se pomocí screeningu vybraných osob tato skutečnost změnila."

Workshopu se zúčastnilo na 70 lékařů a sester. Část programu byla přenášena dalším lékařům online a také k němu budou mít přístup ve videoknihovně.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy