Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nemocnice ve Frýdku-Místku má nový denzitometr pro měření kvality kostní tkáně

Pacienti Nemocnice ve Frýdku-Místku se mohou nově objednat k vyšetření kvality kostní tkáně. Vyšetření jim provedou pomocí denzitometru. Přístroj zakoupila nemocnice v prosinci, nyní už má za sebou zkušební provoz a nově může vyšetřovat pacienty se žádanou od praktického nebo odborného lékaře.

Jednoduchý přístroj, který může lékařům velmi pomoct. Denzitometr si nově pořídila také Nemocnice ve Frýdku-Místku. Jeho zobrazovací metoda pomáhá měřit hustotu kostní hmoty.

Petr Gebauer, vedoucí radiologický asistent: "Pacienti sem přicházejí na doporučení lékaře, který má podezření, že trpí osteoporózou. Většinou vyšetřujeme zápěstí nedominantní ruky, bederní páteř a kyčelní kloub. Přístroj umí udělat i celotělový sken, ze kterého jsme schopni vyčíst nejen kostní intenzitu, ale i rozložení svalů a tuku v těle."

Díky denzitometrickému vyšetření je lékař schopen přesně určit, jaký je úbytek minerálů v kostech, a tím i náchylnost ke zlomeninám. Vyšetření je určeno ke stanovení rizika osteoporózy u žen po menopauze, u žen i u mužů s rizikovými faktory. Například léčených kortikoidy nebo se závažným chronickým onemocněním, a také u pacientů s již prodělanou frakturou.

Petr Gebauer, vedoucí radiologický asistent: "Tady vidíme oskenovaný levý kyčelní kloub. Jedná se hlavně o zjištění osteoporózy v této oblasti krčku kyčle, které je často náchylné ke zlomenině. Tady u pacientky vidíme, že bohužel už se dostává k prvnímu stupni osteoporózy k osteopenii." – Co to znamná? – "To znamená, že už je ta kost oslabená a měla by navštívit odborného lékaře z klinické osteologie."
Jana Březinová, mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Tento nový přístroj, který tady máme na vyšetření denzitometrické stál zhruba kolem třech milionů korun. I se stavebními úpravami. Částečně jsme ho hradili z vlastních zdrojů a částečně nám na to přispěl Moravskoslezský kraj."
Petr Gebauer, vedoucí radiologický asistent: "Máme za sebou zkušební provoz. V rámci něj jsme se učili zacházet s přístrojem. Teď najíždíme na provoz plný a pacienti už se mohou objednávat na číslech, která jsou uvedená na našich stránkách."

Samotní vyšetření trvá 20 až 30 minut. Jeho výhodou je také návaznost na osteologickou ambulanci přímo v nemocnici. Tak může být právě u těch nejrizikovějších pacientů bezprostředně zahájena léčba.

Nahlásit chybu


K tématu
Active Colour s.r.o.- pracoviště FM
Frýdek-Místek
od 103 Kč/hod.

Detail

DENIM TRADE s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 15 800 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail