Jednoduchý přístroj, který může lékařům velmi pomoct. Denzitometr si nově pořídila také Nemocnice ve Frýdku-Místku. Jeho zobrazovací metoda pomáhá měřit hustotu kostní hmoty.
Petr Gebauer, vedoucí radiologický asistent: "Pacienti sem přicházejí na doporučení lékaře, který má podezření, že trpí osteoporózou. Většinou vyšetřujeme zápěstí nedominantní ruky, bederní páteř a kyčelní kloub. Přístroj umí udělat i celotělový sken, ze kterého jsme schopni vyčíst nejen kostní intenzitu, ale i rozložení svalů a tuku v těle."
Díky denzitometrickému vyšetření je lékař schopen přesně určit, jaký je úbytek minerálů v kostech, a tím i náchylnost ke zlomeninám. Vyšetření je určeno ke stanovení rizika osteoporózy u žen po menopauze, u žen i u mužů s rizikovými faktory. Například léčených kortikoidy nebo se závažným chronickým onemocněním, a také u pacientů s již prodělanou frakturou.
Petr Gebauer, vedoucí radiologický asistent: "Tady vidíme oskenovaný levý kyčelní kloub. Jedná se hlavně o zjištění osteoporózy v této oblasti krčku kyčle, které je často náchylné ke zlomenině. Tady u pacientky vidíme, že bohužel už se dostává k prvnímu stupni osteoporózy k osteopenii." – Co to znamná? – "To znamená, že už je ta kost oslabená a měla by navštívit odborného lékaře z klinické osteologie."
Jana Březinová, mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Tento nový přístroj, který tady máme na vyšetření denzitometrické stál zhruba kolem třech milionů korun. I se stavebními úpravami. Částečně jsme ho hradili z vlastních zdrojů a částečně nám na to přispěl Moravskoslezský kraj."
Petr Gebauer, vedoucí radiologický asistent: "Máme za sebou zkušební provoz. V rámci něj jsme se učili zacházet s přístrojem. Teď najíždíme na provoz plný a pacienti už se mohou objednávat na číslech, která jsou uvedená na našich stránkách."
Samotní vyšetření trvá 20 až 30 minut. Jeho výhodou je také návaznost na osteologickou ambulanci přímo v nemocnici. Tak může být právě u těch nejrizikovějších pacientů bezprostředně zahájena léčba.