Diagnostika a terapie rakoviny plic jde rychle dopředu. Nyní jsou k dispozici nové metody, jako je například endobronchiální ultrasonografie, které zrychlují a zpřesňují diagnostiku. Právě toto vyšetření bude brzy možné podstoupit běžně i v Nemocnici ve Frýdku-Místku.
Ondřej Zela, plicní lékař Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Endobronchiální ultrazvuk nebo EBUS, jak tomu říkáme, je v podstatě jakési nástavbové vyšetření ke klasické bronchoskopii. To je to, co vidíte tady za mnou. Jedná se o vyšetřovací metodu, která nám umožňuje přesně vyšetřit pacienty zejména s rakovinou plic. A umožňuje nám odebírat vzorky tkání z lymfatických uzlin nebo z jakýchkoliv tumorů, které se vyskytují v blízkosti velkých dýchacích cest."
Lékaři budou díky tomu moci snadněji u pacientů posoudit možnost operace. Zároveň to pomůže i histologicky ověřit jakékoliv jiné nádory, které se v prostoru plic vyskytují.
Ondřej Zela, plicní lékař Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ten přístroj je v podstatě kombinací klasického bronschoskopu, čili je to vlastně tenká hadička, kde můžeme pomocí optiky vyšetřovat ty velké dýchací cesty. Dostaneme se všude tam, kde ty dýchací cesty jsou širší, než je průměr toho bronschoskopu. Jeho konec má kolem 5 až 6 milimetrů a ten EBUS je v podstatě to samé, akorát na konci toho přístroje je ultrazvuková sonda."
Jde tak o kombinaci přímého optického vyšetření dýchacích cest za pomoci ultrazvuku.
Ondřej Zela, plicní lékař Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ten bronchoskop se přiloží na tu stěnu dýchacích cest a my vlastně vidíme ty struktury ultrazvukem kolem. Můžeme tam najít ty lymfatické uzliny a přímo do nich píchnout jehličkou přes tu stěnu dýchacích cest a vzít vzoreček té tkáně. – Pro toho pacienta je to komfortnější? – Dýchací cesty zevnitř nebolí. Pokud tam někdo píchne jehlou zevnitř do průdušky, tak byste to cítit neměl. Plíce jako takové nemají senzitivní inervaci, ale obvykle se to vyšetření dělá buď v analgosedaci, čili v takovém přitlumení nebo v celkové anestezii. Je to komfortnější pro toho pacienta i pro lékaře."
První takové vyšetření už v Nemocnici ve Frýdku-Místku provedli za pomoci specialisty z brněnské plicní kliniky. Do konce roku ho chtějí v nemocnici zavést standardně. Pacientům tak odpadnou cesty na daleká specializovaná pracoviště.
Ondřej Zela, plicní lékař Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Pacientů s karcinomem plic je poměrně dost. To je náš denní chleba a pokud se bavíme o posouzení operability, tak je to poměrně důležité, protože těch pacientů mohou být v našem případě klidně i desítky měsíčně, když bych to přehnal. A z našeho spádu vybral ten vzorek pacientů, tak klidně to mohou být desítky měsíčně."
Karcinom plic postihuje nejčastěji kuřáky. Muže středního a vyššího věku.