Inflace trhá v poslední době doslova rekordy. Finančnímu světu zároveň hodně ubližuje také současná situace na Ukrajině. Šetřit proto vůbec není jednoduché. Frýdek-Místek se o to přesto snaží. A i přes poslední navýšení výdajů hledá další cesty, jak mít finanční rezervy na opravy a budoucí projekty.
Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Samozřejmě, že se snažíme získávat i nějaké další zdroje na financování městských projektů. Proto jsme zřídili rezervu na městské investice. Ta byla schválena už v minulém roce a slouží k tomu, že veškeré výnosy z prodeje městského majetku jsou zde uloženy. 85 procent jde na investice, to znamená na pořízení, rekonstrukce, opravy. Protože máme velmi zanedbaný bytový i nebytový fond a samozřejmě městské objekty potřebují značné množství investic. A 15 procent jde do správy obecního majetku, právě na rekonstrukci a opravy bytů."
Řada samospráv se teď dostala například do problémů s uvízlými penězi ve Sberbank. Na banku ruského původu totiž dopadly sankce a Česká národní banka u ní zahájila proces odebrání licence pro fungování u nás. Banka zavřela a zmrazila účty. Peníze tam v minulosti měl i Frýdek-Místek.
Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Já jsem začal prověřovat v dubnu minulého roku situaci v bankách, protože samozřejmě člověk musí mít přehled. Hlavně o těch volných prostředcích. No a při zjištění, že ve Sberbank je 50 milionů, tak jsem navrhnul radě města, aby ty peníze stáhla do jiného peněžního ústavu. Což rada schválila a od května už ty peníze jsou jinde. Máme čtyři banky. Máme Komerční banku, Českou spořitelnu, ČSOB a ČNB. Jiné banky nemáme. Jsme opatrní na peníze a snažíme se samozřejmě co nejlépe s nimi hospodařit."
Například Moravskoslezskému kraji uvízlo v bance 350 milionů a městu Ostrava 160 milionů. Nejhůře na tom je ale kraj Vysočina, kterému tam zůstaly ještě 2 miliardy korun. A peníze bude velmi obtížné získat zpět.