Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek si dělá finanční rezervy, na peníze je opatrný

Frýdek-Místek zřídil speciální rezervní fond, kam chodí peníze z prodeje nepotřebného majetku. Cílem je zajistit finance na opravy zanedbaných městských bytů a nemovitostí. Zároveň mít i pomalu rezervy na důležité budoucí investice.

Inflace trhá v poslední době doslova rekordy. Finančnímu světu zároveň hodně ubližuje také současná situace na Ukrajině. Šetřit proto vůbec není jednoduché. Frýdek-Místek se o to přesto snaží. A i přes poslední navýšení výdajů hledá další cesty, jak mít finanční rezervy na opravy a budoucí projekty.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Samozřejmě, že se snažíme získávat i nějaké další zdroje na financování městských projektů. Proto jsme zřídili rezervu na městské investice. Ta byla schválena už v minulém roce a slouží k tomu, že veškeré výnosy z prodeje městského majetku jsou zde uloženy. 85 procent jde na investice, to znamená na pořízení, rekonstrukce, opravy. Protože máme velmi zanedbaný bytový i nebytový fond a samozřejmě městské objekty potřebují značné množství investic. A 15 procent jde do správy obecního majetku, právě na rekonstrukci a opravy bytů."

Řada samospráv se teď dostala například do problémů s uvízlými penězi ve Sberbank. Na banku ruského původu totiž dopadly sankce a Česká národní banka u ní zahájila proces odebrání licence pro fungování u nás. Banka zavřela a zmrazila účty. Peníze tam v minulosti měl i Frýdek-Místek.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Já jsem začal prověřovat v dubnu minulého roku situaci v bankách, protože samozřejmě člověk musí mít přehled. Hlavně o těch volných prostředcích. No a při zjištění, že ve Sberbank je 50 milionů, tak jsem navrhnul radě města, aby ty peníze stáhla do jiného peněžního ústavu. Což rada schválila a od května už ty peníze jsou jinde. Máme čtyři banky. Máme Komerční banku, Českou spořitelnu, ČSOB a ČNB. Jiné banky nemáme. Jsme opatrní na peníze a snažíme se samozřejmě co nejlépe s nimi hospodařit."

Například Moravskoslezskému kraji uvízlo v bance 350 milionů a městu Ostrava 160 milionů. Nejhůře na tom je ale kraj Vysočina, kterému tam zůstaly ještě 2 miliardy korun. A peníze bude velmi obtížné získat zpět.

Nahlásit chybu


K tématu
Global Partner Péče, z.ú. - pracoviště Frýdlant nad Ostravicí,
Frýdlant nad Ostravicí
od 18 000 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční k.s. - Jablunkov
Jablunkov
od 8 650 Kč/měsíc

Detail

Komplexní domácí zdravotní péče Šebestová s. r. o. - pracoviště okres Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 150 Kč/hod.

Detail