Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Frýdku-Místku si připomněli 83. výročí boje o Czajankova kasárna

Frýdek-Místek vzdal hold vojákům, kteří se postavili se zbraní v ruce okupantům. Pietním aktem si připomněli boj, který se zapsal do historie Československa. Odehrál se u Czajankových kasáren. A právě v dnešní době je podle vedení města svět v situaci, kdy je odkaz těchto hrdinů velmi aktuální.

Po rozvolnění covidových opatření proběhl ve Frýdku-Místku opět tradiční pietní akt k připomenutí bojů o bývalá Czajankova kasárna.

Zdeněk Mamula, člen Československé obce legionářské: "Je dobré, že se to připomíná, je dobré, že lidé mají zájem. Je dobré, že skutečně i v téhle době, v této pohnuté době se lidé zúčastňují."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Pietní akt vnímám i osobně jako velmi mimořádný. Myslím si, že ještě nikdy v historii, kdy si ho připomínáme nebyl jeho význam tak aktuální. Víme, že v roce 1939 se v Czajankových kasárnách bránila posádka československých vojáků se zbraní v ruce. A spolu s dalšími akty, jako byl atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha to poté byl důkaz a předpoklad toho, aby bylo obnoveno Československo po válce."

Německá armáda dorazila do Frýdku-Místku 14. března 1939 před 18. hodinou.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd Frýdek-Místek: "První, co obsazovali, byla okresní politická správa. Úřady, četnická stanice, hejtmana okresního úřadu vystrčili na balkon a nechali ho tam 20 minut, než mu prohledali všechny stoly, zásuvky, spisy, trezor."

Následovat mělo právě zabrání kasáren. Na stráži u brány stál tehdy vojín Sagan, který byl 14 dnů ve vojenské službě.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd Frýdek-Místek: "Motospojka německá zajela k bráně, padl výstřel, zřejmě tedy ten Sagan, alespoň podle pamětníků, když ještě žili, tak vykřikl Stůj! A vystřelil pro výstavu. Takže tak ten boj začal."
Zdeněk Mamula, člen Československé obce legionářské: "Byl tu i účastníkem můj otec. Ten se taky zúčastnil, jako mladý voják. Myslel jsem si, že třeba Němci se nějak potom mstili, ale oni hned potom je propustili. Můj otec byl na vojně, takže je pustili domů. A dosloužil po válce."
Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd Frýdek-Místek: "Ti vojáci prostě zareagovali obrannou střelbou. Když teda ti Němci se nezastavili. A proto taky v této etapě Němci nestáli o to, aby z toho byl nějaký proces. Nechtěli to zveličovat, chtěli, aby to vyznělo, že je všichni vítali. Mírově, nikdo nezahynul, nikoho nepřejeli. Žádné boje nebyly. Nehodilo se jim to prostě do krámu."

Podle vedení města události kolem obsazení Československa a hlavně obrana vojáků z Frýdku-Místku připomíná dnešní události na Ukrajině.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Dnes ukrajinští vojáci se zbraní v ruce brání nejenom svoji vlast, ale i základní principy a mezinárodní právo. Dnes bojují o to, aby Ukrajina mohla stanout znovu, jako samostatná země."

Pietní akt uspořádalo město s frýdeckou jednotou Československé obce legionářské. Zúčastnili se také příslušníci Krajského vojenského velitelství Armády České republiky, spolky, organizace i veřejnost.

Nahlásit chybu


K tématu
Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail

SANITKA.ORG s.r.o. - Jablunkov
Jablunkov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail