Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidem z Ukrajiny velmi pomáhá nové kontaktní centrum ve Frýdku-Místku

Frýdek-Místek otevřel kontaktní centrum pro obyvatele z Ukrajiny. To pomáhá zájemcům vyřídit všechny důležité formality a nezbytnosti nutné k pobytu. Lidé, kteří ještě nemají ubytování ho také mohou získat v nově zřízených prostorách městské ubytovny v bývalých kasárnách.

Nové kontaktní centrum ve Frýdku-Místku vzniklo v prostorách Národního domu.

Yana Stupak, koordinátorka kontaktního centra: "Pomáháme tady se všemi informacemi. Co se týká registrace, vyřízení dávek, pomoc s prací. Hlídání dětí, kroužky, školy, školky. Zkrátka všechno, co potřebují. Doktory."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Má být místem, kde se budou soustřeďovat všechny informace, všechny nabídky pro ženy, pro děti. Aby měly informace o tom, kde mohou získat zaměstnání, aby měly kontakty mezi sebou. Bude tam nějaká potravinová banka, jazykové kurzy, případně hlídání dětí. Předtím, než budou děti přijaty do mateřských školek."
Julia, obyvatelka ukrajinského Záporoží: "Moc děkujeme. Vůbec nevíme, jak bychom to tady zvládli, kdyby nám někdo nepomáhal. Město je moc hezké, i lidé jsou na nás hodní."

Kontaktní centrum je otevřeno pět dní v týdnu, dvě hodiny dopoledne a dvě hodiny odpoledne. Ale vzhledem k zájmu by chtěli otevírací dobu ještě prodloužit.

Yana Stupak, koordinátorka kontaktního centra: "Jsou moc rádi, že je takové centrum, protože si tady mohou popovídat, mohou si tady děti pohrát. Odpoledne tady máme takový kroužek pro děti a pro maminky a jsou rády, že je takové místo, kam mohou přijít."

Je zde i koutek humanitární pomoci, který nabízí především základní potraviny a hygienické potřeby. Většina z příchozích už ve městě našla i ubytování. Přesto pro jistotu město vyčlenilo ještě další prostory.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "V rámci jedné z těch variant, které přichází do úvahy, tak jsme přistoupili k základnímu zmapování a k zahájení nějakých prací na místeckých kasárnách, které umožní dostat ty prostory, které by byly vhodné, alespoň do takového stavu, aby byly provizorně obyvatelné."

K dispozici je čtyřicítka pokojů s kapacitou zhruba 70 lůžek. Pro město je důležité, aby se nově příchozí postupně zapojili do běžného života ve městě.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Většina těch lidí nebo těch matek s dětmi tady nepřišla s tím, že jenom něco chtějí, ale jsou to často velmi vzdělané ženy, které jsou učitelky, doktorky, sestry. Mají velké znalosti a chtějí se zapojit do toho života."

Na začátku konfliktu poslalo město 1 milion korun přímo na ukrajinskou ambasádu. Na řešení situace s přívalem ukrajinských občanů pak vyčlenilo 10 milionů korun. Tyto peníze zůstávají ve městě.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Někdo musí uvařit obědy, někdo musí hlídat děti, někdo musí zprovoznit tu ubytovnu. Čili nová pracovní místa, nové pobídky. A všechny ty investice, které z té části jsou, tak zůstávají zároveň v tom městě. Čili pokud se konflikt vyřeší na Ukrajině, ženy s dětmi se budou moci vrátit, tak my budeme mít třeba funkční ubytovnu."

Město zároveň schválilo finanční příspěvek pro obyvatele, kteří ubytovali uprchlíky od 24. února do 25. března.

Nahlásit chybu


K tématu
Česká distribuční k.s. - Jablunkov
Jablunkov
od 8 650 Kč/měsíc

Detail

Tomáš Lehnert - pracoviště Staříč
Staříč
od 45 000 Kč/měsíc

Detail

Řeznictví H+H, s.r.o. - pracoviště Frýdlant nad Ostravicí, Spořitelní ulice
Frýdlant nad Ostravicí
od 21 000 do 23 000 Kč/měsíc

Detail