Nemocnice ve Frýdku-Místku omezila od dubna akutní péči na dětském oddělení. Rodiče tak budou muset s dětmi v případě problémů jinam.
Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Máme zachovanou porodnici, novorozenecké oddělení v plném rozsahu. Máme zachováno dětské oddělení s hospitalizací pro operační stavy. To znamená, pro všechny operace, které se v nemocnici provádějí. Staráme se o všechny úrazy, které do nemocnice dorazí na urgentní příjem. Co se opravdu v nemocnici nedělá a tady jsem prosil i veřejnost, aby i brala, jako by tady pediatrie nebyla, je starost o neoperanty. To znamená o ty neoperační výkony."
Tato zpráva velmi pobouřila město, ale i zástupce okolních obcí. Sešli se proto ve Frýdku-Místku společně s dalšími lékaři a chtějí hledat řešení, jak situaci v nemocnici napravit.
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "My se tady bavíme o více než 20 tisících dětech ve spádové oblasti, které ze dne na den bez dalších informací nemají zajištěnu péči, kterou by měly mít zajištěnou.
Ludmila Nováková, okresní zástupkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost: "Problematické to zejména bude, pokud to dítě bude vyžadovat hospitalizaci, protože bude ten rodič bude muset s ním jet někde do Ostravy, do Karviné, do Třince. Podle toho, kde ho vezmou. A taky vůbec není dořešeno, jestli tam ten rodič bude přijatý."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Dnes tady vznikla i petice, která má společně vyzvat jak vedení nemocnice, tak kraj, pojišťovny i ministerstvo zdravotnictví, abychom udělali všechny dostupné okamžité kroky k tomu, abychom to oddělení obnovili. A opakuji, Frýdek-Místek je připraven i finančně obnovení tohoto oddělení podpořit."
Helena Pešatová, senátorka za Frýdecko-Místecko, starostka Frýdlantu nad Ostravicí/STAN/: "Věřím, že se to povede. Protože došlo asi k nějakému nedorozumění, že to není systémová chyba a dá se to nějakým způsobem napravit."
Na jednání přišli i bývalí zaměstnanci nemocnice, podle kterých je chyba jinde.
Ivana Röschlová, bývalá primářka dětského oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Myslím si, že velmi nepromyšlenými manažerskými zásahy došlo nejdříve k tomu, že utekla celá řada velice zkušených sester, které tam třeba 20 let pracovaly. Potom odešlo pár atestovaných lékařů a v této poslední fázi už to jsou mladí perspektivní lékaři, na které se to často háže, že oni za to můžou. Oni se tam jenom ocitli na nesprávném místě v nesprávnou chvíli."
Nemocnice argumentuje, že ke změnám musela přistoupit právě z důvodů hromadné výpovědi šesti mladých lékařů a vedoucího lékaře, který později výpověď stáhl.
Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Protože jsem s každým z nich osobně jednal, tak to bylo zejména proto, že měli strach o své vzdělávání."
Martin Gebauer, náměstek hejtmana MSK/ANO/: "Všechny sestry vrchní a všichni primáři stojí za vedením nemocnice. Takže takové nějaké vzkazky, že to je selhání někoho, nějaké manažerské, to jsou nesmysly. Vzhledem k tomu, že celá republika se trápí s dětskými lékaři, tak to je jenom první vlaštovka a začnou se objevovat další po celé republice."
Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V kraji je 199 praktických lékařů. Více než polovina z nich je v důchodovém věku a v okamžiku, kdy tito pediatři odejdou do důchodu, tak nastane další exodus zkušených lékařů z nemocnice a pak ten problém, který máme my, nastane i v jiných nemocnicích."
Nemocnice nyní jedná s praktickými lékaři, kteří by mohli zajistit alespoň služby na pohotovosti od pondělí do pátku. Ty byly v minulosti totiž také zrušeny a aktuálně se slouží jen o víkendu o 8:00 do 18:00 hodin.