Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Knihovna ve Frýdku-Místku patří po rekonstrukci k nejmodernějším v kraji

Frýdek-Místek |

Zrekonstruovaná pobočka knihovny ve Frýdku-Místku má za sebou slavnostní otevření. Doprovodil ho drobný kulturní program i prohlídky v prostorách knihovny. Rekonstrukce vyšla na 47 milionů korun. Budova je teď doslova jako nová. Získala i jedno patro navíc.

Zástup hostů včetně vedení Frýdku-Místku se sešel ve středu 27. dubna v prostorách knihovny v Hlavní ulici. Slavnostní přestřižení pásky symbolizovalo definitivní otevření dlouho očekávaných prostor.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Knihovny F-M: "Řada pozitivních změn, včetně podstatného zvětšení prostor z této knihovny učinila moderní instituci 21. století. Nejen za účelem půjčování dokumentů, ale především zde bude zdůrazněna komunitní funkce knihovny. Lidé se zde budou moci více setkávat, účastnit se kulturních nebo vzdělávacích akcí. Právě toto zajišťuje knihovnám a knihovnictví budoucnost."
Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Já bych chtěl poděkovat projekční firmě a hlavnímu architektovi, zhotoviteli a dalším, kteří se na tom účastnili. Paní Kohutové za informační systém, který tady ladí."

Knihovna se zvětšila o 350 metrů, protože získala i patro navíc.

Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "Do těch vrchních prostor jsme umístili oddělní beletrie. A to z toho důvodu, že je tam letní čítárna. A to se tak jako nabízí. Letní čítárna a oddělení beletrie. O patro níž, je oddělení pro děti a mládež, které se podstatně zvětšilo. Je tam místo pro úplně malé děti a vznikla nám tam krásná nová učebna."

Ve druhém patře je naučné oddělení propojené se studovnou a s čítárnou, která je úplně nová. Je tam místo i pro studium a k dispozici je veřejný internet. Ve spodním patře je pak oddělení zpracování fondů a oddělení regionálních funkcí.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Doufám, že to bude stejně oblíbeným místem, jako jiné knihovny. A že si tady najdou cestu děti, které by měly odložit mobily a měly by se taky zabývat knihami. Protože tím se rozvíjí fantazie a představivost, která je důležitá potom v životě. A hlavně lidé musí začít číst ty všechny moudré věci, které jsou v těch knihách."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Myslím si, že ta tradice, která nemá obdoby v celé Evropě, že máme nejširší síť knihoven, tak ve Frýdku-Místku budeme mít zástupce, který opravdu nebude popelkou a bude patřit k těm nejkrásnějším. Já osobně jsem velmi rád, že to je právě ve Frýdku-Místku, protože velkou část svého života jsem strávil v antikvariátu a věřím, že kniha patří neodmyslitelně k životu člověka."

Budova prošla kompletní rekonstrukci, která trvala více než rok a čtvrt a vyšla na 47 milionů korun.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Tady to začalo v roce 2017, kdy tady byla propadlá střecha. Oni tady chytali vodu do kbelíků, protože ta údržba, na ni se nedbalo. Takže jsme přistoupili k tomu, že opravíme střechu. Pak se přidaly další věci. Vyhověli jsme požadavkům knihovny, aby se tady udělala bezbariérovost. To jsme tady naplánovali, projektanti to nakreslili. Navíc jsme tady přidali terasu, která je takovým pěkným relaxačním místem."

Součástí otevření bylo také zahájení výstavy obrazů malíře Alexandra Mosia.

Alexander Mosio, malíř: "Spojení umění a spojení čteného slova je ideální záležitost. Je tady 14 obrazů, není to velká výstava. Ale jsou tady takové věci, které jsem namaloval za poslední kvartál, většinou. Takže nové obrazy. Proto taky se ta výstava jmenuje Pozor, pozor, čerstvě natřeno."

Knihovníci museli do knihovny měsíc před otevřením nastěhovat přes 50 tisíc dokumentů. Rekonstrukce je navíc dárkem ke stému výročí, která budova oslaví příští rok.

Nahlásit chybu


K tématu

Knihovna Frýdek-Místek připravila pro děti ve Faunaparku program Cesta do cirkusu

31. srpna 2023 15:56 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Městská knihovna Frýdek-Místek připravila ve Faunaparku dopoledne plné cirkusových her pro děti. Nejen, že tím symbolicky ukončuje prázdniny, ale zároveň se takto knihovnice pravidelně hravou formou seznamují s nejmenšími budoucími návštěvníky knihovny.

Senioři začali studovat na Virtuální univerzitě třetího věku ve Frýdku-Místku

16. října 2023 17:06 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Knihovna Frýdek-Místek spustila historicky první ročník Virtuální univerzity třetího věku. O první přednášky formou virtuální projekce je mezi seniory velký zájem. Ti se po absolvování budou moci účastnit i promocí přímo na univerzitě v Praze.

Městská knihovna Frýdek-Místek se zapojila do soutěže Stavba MSK 2022

20. července 2023 14:02 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Městská knihovna Frýdek-Místek se po generální rekonstrukci těší velké oblibě čtenářů i dalších návštěvníků. Loni dokonce získala celostátní titul Městská knihovna roku. Letos se proto zapojila do hlasování v anketě Stavba Moravskoslezského kraje.


111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Dnes 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Sezóna Beskydských farmářských trhů ve Frýdku-Místku začne letos dřív

Frýdek-Místek opět připravilo další sezónu oblíbených Beskydských farmářských trhů. Letos začínají ještě dříve než loni a probíhat budou vždy jednou za 14 dní. Sezónu pak tradičně završí na konci listopadu oblíbená zabijačka.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Dívka poděkovala členům IZS za záchranu. Vytáhli ji z řeky Ostravice ve Frýdku-Místku

Chtěla chytit padající mobilní telefon, jenže uklouzla a skončila pod splavem v řece Ostravici. Mladá dívka pak se štěstím ve vodě dlouhé minuty čekala na záchranu. Tu nakonec díky perfektní spolupráci bleskově zvládli strážníci, policisté a hasiči.

Frýdek-Místek udržuje tradici Podbeskydského ještěra

17. dubna 2024 21:46 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Podbeskydský ještěr je už zavedená značka soutěže mladých cukrářů. Pořádá ji SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku a rovněž na letošním ročníku jsme mohli obdivovat umění cukrářských talentů.

Dívka se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Zachránili ji policisté a hasiči

Strážníci, policisté a hasiči zachraňovali 21letou dívku, která se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Díky perfektní spolupráci a také velkému štěstí se dívka neutopila pod jezem. Dlouhé minuty totiž čekala na záchranu, než si jí někdo ve vodě všimne.

O vodě se školáci z Nové Vsi na Den Země učili v planetáriu

Děti ze základní školy v Nové Vsi se u příležitosti Dne Země učily v mobilním planetáriu, které bylo postavené v tělocvičně.

Knihovna ve Frýdku-Místku patří po rekonstrukci k nejmodernějším v kraji
Vydáno 28. dubna 2022 11:51, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Zrekonstruovaná pobočka knihovny ve Frýdku-Místku má za sebou slavnostní otevření. Doprovodil ho drobný kulturní program i prohlídky v prostorách knihovny. Rekonstrukce vyšla na 47 milionů korun. Budova je teď doslova jako nová. Získala i jedno patro navíc.

Zástup hostů včetně vedení Frýdku-Místku se sešel ve středu 27. dubna v prostorách knihovny v Hlavní ulici. Slavnostní přestřižení pásky symbolizovalo definitivní otevření dlouho očekávaných prostor.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Knihovny F-M: "Řada pozitivních změn, včetně podstatného zvětšení prostor z této knihovny učinila moderní instituci 21. století. Nejen za účelem půjčování dokumentů, ale především zde bude zdůrazněna komunitní funkce knihovny. Lidé se zde budou moci více setkávat, účastnit se kulturních nebo vzdělávacích akcí. Právě toto zajišťuje knihovnám a knihovnictví budoucnost."
Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Já bych chtěl poděkovat projekční firmě a hlavnímu architektovi, zhotoviteli a dalším, kteří se na tom účastnili. Paní Kohutové za informační systém, který tady ladí."

Knihovna se zvětšila o 350 metrů, protože získala i patro navíc.

Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "Do těch vrchních prostor jsme umístili oddělní beletrie. A to z toho důvodu, že je tam letní čítárna. A to se tak jako nabízí. Letní čítárna a oddělení beletrie. O patro níž, je oddělení pro děti a mládež, které se podstatně zvětšilo. Je tam místo pro úplně malé děti a vznikla nám tam krásná nová učebna."

Ve druhém patře je naučné oddělení propojené se studovnou a s čítárnou, která je úplně nová. Je tam místo i pro studium a k dispozici je veřejný internet. Ve spodním patře je pak oddělení zpracování fondů a oddělení regionálních funkcí.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Doufám, že to bude stejně oblíbeným místem, jako jiné knihovny. A že si tady najdou cestu děti, které by měly odložit mobily a měly by se taky zabývat knihami. Protože tím se rozvíjí fantazie a představivost, která je důležitá potom v životě. A hlavně lidé musí začít číst ty všechny moudré věci, které jsou v těch knihách."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Myslím si, že ta tradice, která nemá obdoby v celé Evropě, že máme nejširší síť knihoven, tak ve Frýdku-Místku budeme mít zástupce, který opravdu nebude popelkou a bude patřit k těm nejkrásnějším. Já osobně jsem velmi rád, že to je právě ve Frýdku-Místku, protože velkou část svého života jsem strávil v antikvariátu a věřím, že kniha patří neodmyslitelně k životu člověka."

Budova prošla kompletní rekonstrukci, která trvala více než rok a čtvrt a vyšla na 47 milionů korun.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Tady to začalo v roce 2017, kdy tady byla propadlá střecha. Oni tady chytali vodu do kbelíků, protože ta údržba, na ni se nedbalo. Takže jsme přistoupili k tomu, že opravíme střechu. Pak se přidaly další věci. Vyhověli jsme požadavkům knihovny, aby se tady udělala bezbariérovost. To jsme tady naplánovali, projektanti to nakreslili. Navíc jsme tady přidali terasu, která je takovým pěkným relaxačním místem."

Součástí otevření bylo také zahájení výstavy obrazů malíře Alexandra Mosia.

Alexander Mosio, malíř: "Spojení umění a spojení čteného slova je ideální záležitost. Je tady 14 obrazů, není to velká výstava. Ale jsou tady takové věci, které jsem namaloval za poslední kvartál, většinou. Takže nové obrazy. Proto taky se ta výstava jmenuje Pozor, pozor, čerstvě natřeno."

Knihovníci museli do knihovny měsíc před otevřením nastěhovat přes 50 tisíc dokumentů. Rekonstrukce je navíc dárkem ke stému výročí, která budova oslaví příští rok.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000031104/knihovna-ve-frydkumistku-patri-po-rekonstrukci-k-nejmodernejsim-v-kraji