Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Knihovna ve Frýdku-Místku patří po rekonstrukci k nejmodernějším v kraji

Zrekonstruovaná pobočka knihovny ve Frýdku-Místku má za sebou slavnostní otevření. Doprovodil ho drobný kulturní program i prohlídky v prostorách knihovny. Rekonstrukce vyšla na 47 milionů korun. Budova je teď doslova jako nová. Získala i jedno patro navíc.

Zástup hostů včetně vedení Frýdku-Místku se sešel ve středu 27. dubna v prostorách knihovny v Hlavní ulici. Slavnostní přestřižení pásky symbolizovalo definitivní otevření dlouho očekávaných prostor.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Knihovny F-M: "Řada pozitivních změn, včetně podstatného zvětšení prostor z této knihovny učinila moderní instituci 21. století. Nejen za účelem půjčování dokumentů, ale především zde bude zdůrazněna komunitní funkce knihovny. Lidé se zde budou moci více setkávat, účastnit se kulturních nebo vzdělávacích akcí. Právě toto zajišťuje knihovnám a knihovnictví budoucnost."
Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Já bych chtěl poděkovat projekční firmě a hlavnímu architektovi, zhotoviteli a dalším, kteří se na tom účastnili. Paní Kohutové za informační systém, který tady ladí."

Knihovna se zvětšila o 350 metrů, protože získala i patro navíc.

Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "Do těch vrchních prostor jsme umístili oddělní beletrie. A to z toho důvodu, že je tam letní čítárna. A to se tak jako nabízí. Letní čítárna a oddělení beletrie. O patro níž, je oddělení pro děti a mládež, které se podstatně zvětšilo. Je tam místo pro úplně malé děti a vznikla nám tam krásná nová učebna."

Ve druhém patře je naučné oddělení propojené se studovnou a s čítárnou, která je úplně nová. Je tam místo i pro studium a k dispozici je veřejný internet. Ve spodním patře je pak oddělení zpracování fondů a oddělení regionálních funkcí.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Doufám, že to bude stejně oblíbeným místem, jako jiné knihovny. A že si tady najdou cestu děti, které by měly odložit mobily a měly by se taky zabývat knihami. Protože tím se rozvíjí fantazie a představivost, která je důležitá potom v životě. A hlavně lidé musí začít číst ty všechny moudré věci, které jsou v těch knihách."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Myslím si, že ta tradice, která nemá obdoby v celé Evropě, že máme nejširší síť knihoven, tak ve Frýdku-Místku budeme mít zástupce, který opravdu nebude popelkou a bude patřit k těm nejkrásnějším. Já osobně jsem velmi rád, že to je právě ve Frýdku-Místku, protože velkou část svého života jsem strávil v antikvariátu a věřím, že kniha patří neodmyslitelně k životu člověka."

Budova prošla kompletní rekonstrukci, která trvala více než rok a čtvrt a vyšla na 47 milionů korun.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Tady to začalo v roce 2017, kdy tady byla propadlá střecha. Oni tady chytali vodu do kbelíků, protože ta údržba, na ni se nedbalo. Takže jsme přistoupili k tomu, že opravíme střechu. Pak se přidaly další věci. Vyhověli jsme požadavkům knihovny, aby se tady udělala bezbariérovost. To jsme tady naplánovali, projektanti to nakreslili. Navíc jsme tady přidali terasu, která je takovým pěkným relaxačním místem."

Součástí otevření bylo také zahájení výstavy obrazů malíře Alexandra Mosia.

Alexander Mosio, malíř: "Spojení umění a spojení čteného slova je ideální záležitost. Je tady 14 obrazů, není to velká výstava. Ale jsou tady takové věci, které jsem namaloval za poslední kvartál, většinou. Takže nové obrazy. Proto taky se ta výstava jmenuje Pozor, pozor, čerstvě natřeno."

Knihovníci museli do knihovny měsíc před otevřením nastěhovat přes 50 tisíc dokumentů. Rekonstrukce je navíc dárkem ke stému výročí, která budova oslaví příští rok.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy