Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obyvatelé Frýdku-Místku mohou vyznačit do pocitové mapy, kde je jim ve městě horko

Pomozte Frýdku-Místku zjistit, kde je během léta největší horko. Ale i to, kde je během horkých dnů dobře. Své poznatky můžete zaznačit do pocitové mapy na internetu. Cílem je vytvořit plán konkrétních opatření, která v budoucnu pomohou lépe čelit vlnám veder, sucha nebo přívalovým dešťům.

Frýdek-Místek pracuje na nové adaptační strategii, která má přinést do města víc zeleně, zlepšit hospodaření s vodou a ve svém důsledku zvýšit kvalitu života pro všechny.

Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "Cílem chystané adaptační strategie je to, aby se obyvatelé města cítili ve městě příjemně. Navzdory výkyvům počasí nebo změnám klimatu."

Magistrát chce zapojit do přípravy této strategie širokou veřejnost, také zástupce místních spolků a podnikatelů, tedy ty, kteří podmínky ve městě velmi dobře znají. Proto vznikla pocitová mapa, do které mohou obyvatelé zaznačit, jak se na různých místech ve městě v souvislosti s klimatem cítí.

Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "Máme pocitovou mapu, kterou mají lidé k dispozici do konce prázdnin na internetu. Do té pocitové mapy mohou zaznačovat místa ve městě, kde je jim příjemně v době horka. A naopak, kde není. Jakmile vyhodnotíme poznatky získané z té pocitové mapy nebo z dalších šetření, potom začneme pracovat na konkrétních opatřeních. Bude to proměna veřejného prostoru."
Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na základě adaptační strategie by se měl proměnit veřejný prostor, který by měl mít méně zpevněných povrchů, více stínu, zeleně, dále také budovy by měly mít lepší zastínění i zajištěno lepší nakládání s energiemi. Nedílnou součástí je pak zlepšení hospodaření s dešťovou vodou."

Výsledný dokument, který bude posouzen i z hlediska vlivů na životní prostředí, by měl být hotový na jaře roku 2023.

Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "Kdybych měla zmínit konkrétní místo, kterým se budeme zabývat v rámci adaptační strategie, tak to budou tůňky ve Frýdeckém lese, které se dočkají obnovy."
Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Příprava adaptačního plánu je podpořena prostředky z Norských fondů prostřednictvím Státního fondu životního prostředí. Norsko tímto finančním programem pomáhá českým a moravským městům adaptovat se na nejčastější projevy změny klimatu a posilovat spolupráci, která vede ke snižování hospodářských a sociálních rozdílů v Evropě. Zvláštní důraz je proto kladen také na zapojení široké veřejnosti, včetně nejzranitelnějších skupin obyvatel."

Vše podstatné o přípravě adaptační strategie se budou občané dozvídat z webových stránek města, aktuality bude možné sledovat i prostřednictvím aplikace Munipolis (dříve Mobilní Rozhlas) nebo profilu města na sociálních sítích.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyHyundai Glovis Czech Republic s.r.o. - pracoviště průmyslová zóna, areál Hyundai
Nošovice
od 75 000 Kč/měsíc

Detail

Medela-péče o seniory, o.p.s. - Frýdlant nad Ostravicí
Frýdlant nad Ostravicí
od 20 500 do 28 000 Kč/měsíc

Detail

Střední škola, Základní škola a Mateřská škola, Frýdek-Místek, příspěvková organizace - pracoviště
Frýdek-Místek
od 30 000 do 39 000 Kč/měsíc

Detail