Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tři krátké úseky obchvatu Frýdku-Místku se musí vybourat a postavit znovu

Frýdek-Místek |

Ředitelství silnic a dálnic muselo uzavřít část obchvatu Frýdku-Místku. Důvodem je reklamace špatného povrchu vozovky. Tento úsek se tak nyní musí vybourat a postavit znovu.

Na obchvat Frýdku-Místku ve směru od Ostravy najely v úterý 23. května bourací bagry a začaly rozbíjet část povrchu.

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD ČR: "Nacházíme se zrovna teďka v místě, kde byl zkušební úsek, který se dokonce dvakrát vybourával v rámci celé stavby. A Bohužel zhotovitel nebyl schopen se z těch věcí poučit. A i v tuto chvíli shledáváme na dálnici vady, které se vylučují s tím, abychom ty vady ponechali do budoucího provozu. Problém není tak v receptuře, ta byla schválena a byla v pořádku. Problém zásadní byl v technologii pokládky. To znamená nedodržení technologické kázně ze strany zhotovitele."

Veškeré náklady na opravu půjdou za zhotovitelem. V průběhu jednoho měsíce se budou vybourávat tři úseky dálnice D56 a také D48.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: "Poprosím všechny řidiče nejenom o trpělivost. S tím, jak jsme my přísní na zhotovitele, ale zároveň aby byli řidiči i pozorní vůči dopravnímu řazení a dopravním režimům. Ty se do toho června budou měnit."
Radek Mátl, generální ředitel ŘSD ČR: "Zde vidíte za námi na dálnici D56 se vybourává 256 metrů dlouhý úsek, který byl ten zkušební. Na dálnici D48 jsou to dva úseky. Jeden úsek ve směru na Nový Jičín a jeden úsek opačným směrem. To znamená, jeden úsek je 150 metrů a druhý úsek je 100 metrů."

Na celém obchvatu se našly i další problémy a trhliny. Ty ale nejsou ve fázi, že by se muselo bourat. Na stavbu je desetiletá záruka a ŘSD u ní plánuje dvakrát ročně kontroly, aby mohlo vše řešit se zhotovitelem.

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD ČR: "Zde jsem rád, že oba dva znalecké posudky, které jsme si nechali zpracovat my na VUT v Brně. A i znalecký posudek, který si nechal zpracovat zhotovitel od Technické univerzity v Mnichově, defacto se shodují na těch příčinách a na tom, že je potřeba opravdu reagovat takto tvrdě a ten úsek ve výsledku je nutné opravit tímto stylem."

Práce by měly být hotové do konce června. ŘSD zároveň doufá, že do konce července by se mělo po celém obchvatu Frýdku-Místku jezdit bez omezení.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "V situaci, kdy jsme čekali více než čtvrt století na obchvat, tak tyto dílčí události, kterými je jak to reklamační řízení a oprava, tak neúplné spuštění obchvatu v důsledku sesuvu, tak vnímáme už jako epizody a věřím, že v průběhu tohoto roku dojde už k definitivnímu plnému spuštění obchvatu."

Město má v plánu poté začít s úpravami ulice Hlavní, jako je obnova některých přechodů, semaforů i umožnění odbočení vlevo z ulice 8. pěšího pluku.

Nahlásit chybu


K tématu

Obchvat Frýdku-Místku sbírá dopravu z průtahu městem. ŘSD řeší i měření hlučnosti

20. listopadu 2023 16:43 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Obchvat Frýdku-Místku jednoznačně ulevil dopravě v centru. Aktuálně mohou lidé vnímat komplikace spojené s uzavírkami a omezeními kvůli některým opravám. Ředitelství silnic a dálnic aktuálně řeší také stížnosti na hluk z obchvatu. Měření pomůže zpracovat dodatečná protihluková opatření.

Obchvat Frýdku-Místku má být od pondělí otevřen bez omezení

20. července 2023 12:27 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Obchvat Frýdku-Místku se má v pondělí otevřít v plném profilu. Navíc by se mělo začít jezdit také bez omezení a plnou rychlostí. Svah u Starého Města, který dělal stavbařům potíže se zajistil speciální kotvící stěnou a jeho pohyb hlídají čidla.

Na dálnici D48 u Frýdku-Místku se převrátil kamion plný obilí

19. února 2024 8:28 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Převrácený kamion zastavil provoz v jednom směru na dálnici D48 u Frýdku-Místku. Tahač s návěsem převážel obilí, které se po nehodě vysypalo na silnici.


Sarkofág za tři miliardy má překrýt prohořívající haldu v Ostravě

Včera 16:29 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Odborníci přišli s řešením, jak dokončit sanaci haldy Heřmanice. Hodlají tam postavit speciální sarkofág, který má zajistit spolehlivou ochranu životního prostředí i zdraví obyvatel. Práce mají trvat deset let a náklady se odhadují až na 3 miliardy korun.

Radikální a citlivý k historii. Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze

Včera 13:32 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Padající strom zabil ženu v Českém Těšíně. Další lidé se zranili. Hasiči řešili stovky událostí

Včera 21:48, vydáno včera 9:46 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky, které se přehnaly přes Moravskoslezský kraj mají na svědomí i lidský život. Záchranáři pomáhali také dalším zraněným. Hasiči řešili do čtvrtečních 18:00 hodin 939 událostí. Zpustošená je i ostravská zoo, která se musela uzavřít.

Nový Jičín má nové ulice, jejich názvy odkazují i na zdejší historii vaření piva

V Novém Jičíně vznikají dvě nové ulice, a to v lokalitě Pod Skalkou, kde začne výstavba rodinných domů. Zastupitelé teď schválili jejich názvy. Místní adresy budou znít Pivovarská a Na Bochetě.

Havířov nabízí lidem novou komunikační aplikaci

Pokud chce magistrát v Havířově prezentovat nějaký projekt, vyrazí s mobilní radnicí přímo za občany. Tentokrát lidem město představilo novou komunikační síť.

Vyvrácené stromy, stržené střechy, lokální záplavy. V Českém Těšíně jeden člověk zemřel

Včera 21:57, vydáno 19. června 2024 21:34 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravou a Slezskem se ve středu večer prohnaly silné bouřky i supercely. Bouřky podle meteorologů produkovaly propady vzduchu se silnými nárazy s kroupami. Hasiči hlásí opět plno výjezdů. V řadě měst se vyvrátily i statné stromy, strženy byly některé střechy a lokálně zaplaveny i sklepy. Na mnoha místech nejde elektřina. Hlášeno je bohužel i úmrtí.

Na transfuzní stanici rájecké nemocnice darovali hromadně krev zaměstnanci Charity Český Těšín

Na transfuzní stanici karvinské rájecké nemocnice darovali hromadně krev zaměstnanci Charity Český Těšín a jejich rodinní příslušníci.

Frýdek-Místek udělil čtyři Ceny města za rok 2023

Frýdek-Místek uděloval ceny města za rok 2023. Ocenění se udělovalo za oblast záchrany životů, přínos v kultuře a výtvarné umění a architektura. Cenu získali čtyři lidé, jeden z nich in memoriam.

Technické služby Nového Jičína ukázaly svůj areál a úklidové stroje

Novojičínské technické služby uspořádaly den otevřených dveří, veřejnosti zpřístupnily areál střediska zeleně. Ten byl v nedávné době revitalizován. Zájemci si tu mohli prohlédnout nové haly a techniku, která pomáhá udržovat město upravené.

Nemocnice v Havířově cvičně aktivovala traumaplán, po výbuchu plynu musela ošetřit přes 20 pacientů

19. června 2024 11:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Kraj každým rokem vybere jednu svou nemocnici, kde musí být kvůli hromadnému neštěstí spuštěn traumaplán. Tentokrát taktické cvičení bylo vyhlášeno v Havířovské nemocnici. Vše se odehrálo za plného provozu.

Modrý kříž pomáhá mladistvým i dospělým ve Frýdku-Místku v boji se závislostmi

Město Frýdek-Místek podpořilo organizaci Modrý kříž. Ta pracuje s lidmi, kteří mají sklony k závislosti na drogách nebo alkoholu. Na projekt, který se věnuje hlavně mladistvým a rodičům půjde 520 tisíc korun.

Jablunkovští deváťáci převzali ocenění za své úspěchy

19. června 2024 11:33 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Ve velkém sále radnice v Jablunkově se sešli žáci 9. ročníků základních škol, kteří byli oceněni za dobré studijní výsledky a reprezentaci města.

Děti s prarodiči sesbírali nářeční výrazy používané v Čeladné

18. června 2024 14:40 | Čeladná | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

Základní škola Čeladná žila několik měsíců mezigeneračním projektem s názvem Jaro s babi a dědou. Jeho jedním z úkolů bylo, aby děti se svými prarodiči sestavili slovníky výrazů v místním nářečí. Sešlo se jich několik desítek.

Frýdek-Místek se chystá na Mezinárodní folklorní festival

Mezinárodní folklorní festival Frýdek-Místek opět láká na bohatý program. Kromě řady domácích souborů přijede také pět zahraničních. Program pro veřejnost začíná ve čtvrtek a hlavními taháky bude roztančené náměstí v pátek a celou sobotu.

Školáci poznávali práci hasičů. Navštívili hasičskou školu i stanici ve Frýdku-Místku

Jak probíhá výuka mladých hasičů a následně život u profesionální jednotky. To bylo stěžejním bodem akce, kterou společně připravili hasičská střední škola, vyšší odborná škola a krajští hasiči pro žáky frýdecko-místeckých základních škol.

Festival Sweetsen fest oslavil 20 let. Ve Frýdku-Místku bavil všechny generace

Sweetsen fest letos oslavil 20 let. Za tu dobu se z něj postupně stal největší frýdecko-místecký hudební, charitativní a divadelní festival. Letos akce nabídla více než 100 programových bodů.

Tři krátké úseky obchvatu Frýdku-Místku se musí vybourat a postavit znovu
Vydáno 25. května 2023 13:33, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Ředitelství silnic a dálnic muselo uzavřít část obchvatu Frýdku-Místku. Důvodem je reklamace špatného povrchu vozovky. Tento úsek se tak nyní musí vybourat a postavit znovu.

Na obchvat Frýdku-Místku ve směru od Ostravy najely v úterý 23. května bourací bagry a začaly rozbíjet část povrchu.

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD ČR: "Nacházíme se zrovna teďka v místě, kde byl zkušební úsek, který se dokonce dvakrát vybourával v rámci celé stavby. A Bohužel zhotovitel nebyl schopen se z těch věcí poučit. A i v tuto chvíli shledáváme na dálnici vady, které se vylučují s tím, abychom ty vady ponechali do budoucího provozu. Problém není tak v receptuře, ta byla schválena a byla v pořádku. Problém zásadní byl v technologii pokládky. To znamená nedodržení technologické kázně ze strany zhotovitele."

Veškeré náklady na opravu půjdou za zhotovitelem. V průběhu jednoho měsíce se budou vybourávat tři úseky dálnice D56 a také D48.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: "Poprosím všechny řidiče nejenom o trpělivost. S tím, jak jsme my přísní na zhotovitele, ale zároveň aby byli řidiči i pozorní vůči dopravnímu řazení a dopravním režimům. Ty se do toho června budou měnit."
Radek Mátl, generální ředitel ŘSD ČR: "Zde vidíte za námi na dálnici D56 se vybourává 256 metrů dlouhý úsek, který byl ten zkušební. Na dálnici D48 jsou to dva úseky. Jeden úsek ve směru na Nový Jičín a jeden úsek opačným směrem. To znamená, jeden úsek je 150 metrů a druhý úsek je 100 metrů."

Na celém obchvatu se našly i další problémy a trhliny. Ty ale nejsou ve fázi, že by se muselo bourat. Na stavbu je desetiletá záruka a ŘSD u ní plánuje dvakrát ročně kontroly, aby mohlo vše řešit se zhotovitelem.

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD ČR: "Zde jsem rád, že oba dva znalecké posudky, které jsme si nechali zpracovat my na VUT v Brně. A i znalecký posudek, který si nechal zpracovat zhotovitel od Technické univerzity v Mnichově, defacto se shodují na těch příčinách a na tom, že je potřeba opravdu reagovat takto tvrdě a ten úsek ve výsledku je nutné opravit tímto stylem."

Práce by měly být hotové do konce června. ŘSD zároveň doufá, že do konce července by se mělo po celém obchvatu Frýdku-Místku jezdit bez omezení.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "V situaci, kdy jsme čekali více než čtvrt století na obchvat, tak tyto dílčí události, kterými je jak to reklamační řízení a oprava, tak neúplné spuštění obchvatu v důsledku sesuvu, tak vnímáme už jako epizody a věřím, že v průběhu tohoto roku dojde už k definitivnímu plnému spuštění obchvatu."

Město má v plánu poté začít s úpravami ulice Hlavní, jako je obnova některých přechodů, semaforů i umožnění odbočení vlevo z ulice 8. pěšího pluku.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000037402/tri-kratke-useky-obchvatu-frydkumistku-se-musi-vybourat-a-postavit-znovu