Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Významné osobnosti současnosti i minulosti získaly Cenu města Frýdek-Místek

Frýdek-Místek |

Výtvarník, dlouholetý ředitel základní umělecké školy i zakladatel textilních továren ve městě. Tyto tři významné osobnosti obdržely Cenu města Frýdek-Místek za rok 2022. Dvě ocenění byly uděleny in memoriam.

Rytířský sál frýdeckého zámku se i letos stal dějištěm udílení Cen statutárního města Frýdek-Místek. Ocenění za přínos v oblasti výtvarné umění a architektura si odnesl výtvarník Antonín Kačmařík.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Se například dokázal vypořádat se ctí s výtvarnou podobou oslav 700 let Frýdku-Místku. I v době minulého režimu, kdy to nebylo úplně jednoduché."
Antonín Kačmařík, oceněný výtvarník: "Velice si toho vážím. Frýdek-Místek mi přirostl k srdci. A to ze dvou důvodů. Poznal jsem ho romantický, ještě ten starý Frýdek-Místek. Staré uličky a tak dále. A potom celé to přebudovávání na nový, krásný, moderní Frýdek-Místek."

Další dvě ceny byly uděleny in memoriam. Za přínos v oblasti výchova a vzdělávání ji získal Ladislav Muroň, který i přesto, že byl nevidomý, 27 let působil jako ředitel Základní umělecké školy a sám na ní vyučoval.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Většina úspěšných muzikantů, herců, hudebníků, kteří z Frýdku-Místku vzešli, tak prošli jeho školou. Jsem rád, že tady s námi dnes byla jeho žena jeho syn."
Ladislav Muroň, syn oceněného Ladislava Muroně: "Je to takový pocit jednak samozřejmě hrdosti a samozřejmě částečně i toho smutku, protože trošičku se ty emoce slévají. Je to určitě známka toho, že on tady udělal velkou práci. A to město je si toho velmi dobře vědomo. A samozřejmě smutek souvisí s tím, že bohužel tady nemůže s námi být o ty čtyři měsíce."

Třetí cenu za přínos v oblasti výtvarné umění a architektura obdržel posmrtně továrník, zakladatel textilního průmyslu ve Frýdku-Místku Adolf Abraham Landsberger.

Eva Kučerová Landsbergerová, pravnučka továrníkova bratra: "Můj praděd byl bratrem Adolfa. A já bych chtěla jenom připomenout jednu takovou věc. Že z dnešního hlediska Adolf, jako nejstarší bratr, byl vskutku, dneska bychom řekli vynikajícím manažerem, který fungoval na té cestě od Baltu k Vídni. Nebyl to ovšem prosím jenom on, protože v tom byla zainteresovaná opravdu celá rodina."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My bychom tímto i symbolickým krokem chtěli navázat na ty hodnoty, které tady vytvořil a jak je známo, snažíme se postupně revitalizovat textilní továrny. To industriální dědictví, které nám tady zůstalo. A věřím, že tím dalším krokem bude dokončení bulváru, který povede k novému dopravnímu terminálu a k nádraží, který by v budoucnu měl nést jméno Adolfa Landsbergera."

Cena statutárního města je udělována každoročně za uplynulý rok. Laureáty navrhují občané a o udělení rozhoduje zastupitelstvo.

Nahlásit chybu


K tématu

Lidé se zajímali o podobu budoucího bulváru Adolfa Landsbergera ve Frýdku-Místku

18. září 2023 11:52 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Architekt seznámil veřejnost ve Frýdku-Místku s návrhem na podobu nového bulváru. V rámci participačního setkání se mohli lidé zeptat na vše co je k budoucí podobě zajímá. Zároveň padla spousta dotazů týkajících se například parkování, zeleně nebo podoby bezbariérového chodníku.

Havířovské nádraží uspělo v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje

22. září 2023 17:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Cenu GRAND PRIX v letošním už 17. ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje 2022 získal soubor staveb Využití výpravní haly železniční stanice Havířov a Rekonstrukce výpravní budovy v železniční stanici Havířov. Tyto projekty zazářily mezi 57 přihlášenými stavbami. Také letos byly v několika dalších kategoriích oceněny výjimečné stavby na území regionu, jedna cena putovala i za jeho hranice.

FM City Fest 2024 bude ve větším areálu. Mirai chce přivézt i světové hvězdy

23. října 2023 16:36 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Jeden z nejoblíbenějších hudebních festivalů v kraji, frýdecko-místecký FM City Fest, oznámil velkou novinku. Na šestý ročník ho čeká přesun do většího areálu. Díky tomu ho zřejmě čeká zápis ho historie města. Organizátoři totiž chtějí přivézt do města světovou hudbu.


90letý senior na elektrokoloběžce v Ostravě přehlédl tramvaj, následný střet nepřežil

V Ostravě-Porubě, poblíž křižovatky ulic Martinovická a Třebovická, se během pátečního odpoledne stala tragická dopravní nehoda. Místem projížděl na elektrokoloběžce 90letý muž. Podle policejních informací při odbočování vlevo zřejmě přehlédl souběžně jedoucí tramvaj a srazil se s ní.

Zaměstnanci Liberty Ostrava mohou žádat stát o výplatu mzdy a kraj o bezúročnou půjčku

Moravskoslezský kraj nabízí pomocnou ruku zaměstnancům Liberty. Zřídil bezplatnou informační linku a připravil rychlé bezúročné půjčky. Firma na sebe podala insolvenci a přestala vyplácet mzdy.

Zastupitelé schválili programové dotace na příští rok, spolky, kluby a organizace podpoří 31 miliony

Jedním z nosných témat červnové schůze zastupitelů bylo schválení programových dotací na rok 2025. Jejich prostřednictvím město podporuje například sportovní kluby, kulturní, sociální a volnočasové organizace.

Město oslavuje své výročí kontrastními výstavami, jedna putuje, druhá je na radnici

Týden oslav výročí založení Studénky zahájily dvě výstavy. Ta první s názvem “Tři obce - jedno město” obsahuje fotografie, které připomínají zdejší historii. Ta druhá prezentuje budoucnost města očima dětí.

Charitativní utkání osobností Opavy s REAL TOP Praha vyneslo 400 tisíc korun pro tři postižené děti

Na fotbalovém stadionu v Opavě se proti sobě utkaly osobnosti Opavy s týmem Real Top Praha. Charitativní utkání proběhlo v rámci oslav 800 let města. Výtěžek z něj byl v plné výši věnován třem zdravotně postiženým dětem.

Porubští předškoláci prochází screeningem školní zralosti. Jde o unikátní službu v rámci ČR i Evropy

13. června 2024 19:41 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Městský obvod Ostrava-Poruba už 4. rokem organizuje pro své mateřské a základní školy screening školní zralosti. Je v tom unikání v rámci ČR i Evropy. Nikdo jiný tuto službu školám, rodičům a dětem neposkytuje.

Problémů v rodinách přibývá, téma Havířov otevřel v rámci Dne sociálních služeb

Problémů v rodinách přibývá. Téma Havířov otevřel v rámci Dne sociálních služeb, který uspořádal odbor sociálních věcí. Smysle akce bylo, aby se lidé nebáli vyhledat odbornou pomoc.

Lidé v Moravské Ostravě a Přívozu mohou hlasovat pro další lokalitu k proměně v participaci

Obyvatelé centrálního ostravského obvodu mohou vybírat další místo k proměně. Z hlasování v participativním rozpočtu Náš obvod vyjde ze čtyř lokalit jedna, která projde příští rok revitalizací.

Ministr Petr Hladík navštívil pohornickou krajinu

13. června 2024 16:41 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Ministr životního prostředí Petr Hladík navštívil Moravskoslezský kraj. Jeho cesta vedla i na Karvinsko, konkrétně k bývalému dolu Gabriela, kde díky dotaci z Fondu pro spravedlivou transformaci vznikne návštěvnické, kulturní a technologické centrum.

Mezinárodní gymnastický trojboj v Bruntále otestoval novou podlahu zdejšího sálu

Novou kapitolu svých dějin nakousla bruntálská sportovní gymnastika TJ Praděd. V loňském roce se městu podařilo prosadit Zafinancovat novou pružnou podlahu, která splňuje podmínky pro mezinárodní závody. A právě ty si bruntálské gymnastky poprvé vyzkoušely.

Výtvarný obor ZUŠ Frýdek-Místek pořádá v Galerii F-M výstavu Tkanina vjemů

Výtvarný obor Základní umělecké školy Frýdek-Místek připravil výstavu s názvem Tkanina vjemů. V prostorách bývalé záložny mohou návštěvníci vidět obrazy, keramiku i látky, které mají připomenout historii a slávu textilu ve městě.

Studenti Střední školy v Jablunkově předvedli své roboty na výstavě

13. června 2024 13:30 | Jablunkov | Libor Běčák | Beskydský expres

Také v podhůří Beskyd žijí mladí lidé, kteří se v budoucnu chtějí věnovat práci s roboty. Studenti Střední školy v Jablunkově nedávno prezentovali své úspěchy na výstavě Invent arena v Třinci.

Frýdek-Místek koupí Český dům. Chce tam vybudovat centrum pro děti a mládež

Frýdek-Místek koupí Český dům. Nebytí nemovitosti s okolními pozemky za cenu téměř 20 milionů korun schválili po náročném jednání zastupitelé. Město chce v objektu vybudovat centrum pro děti s mládež a přestěhovat tam aktivity Střediska volného času Klíč.

Zastupitelé Frýdku-Místku mají za sebou náročné 9. zasedání. Trvalo 7,5 hodiny

Zastupitelé Frýdku-Místku mají za sebou další náročné zasedání. Probírala se na něm celá řada důležitých bodů. Od schválení výsledku hospodaření, přes dotace až po návrh na koupi Českého domu.

Oblastní kolo Wolframu opět pořádala i partyzánská obec Čeladná

12. června 2024 12:10 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Sportovní areál u Základní školy Čeladná byl dějištěm oblastního kola 7. ročníku branně vědomostní soutěže Wolfram. O postup do krajského kola tu soupeřilo 13 družstev, dvě domácí a další ze škol přilehlého regionu.

Frýdek-Místek se připravuje na 20. ročník festivalu Sweetsen fest

Největší frýdecko-místecký hudební, charitativní a divadelní festival. To je Sweetsen fest, který letos slaví 20 let od svého založení. I letos opět nabídne více než 100 programových bodů na sedmi scénách.

Významné osobnosti současnosti i minulosti získaly Cenu města Frýdek-Místek
Vydáno 1. června 2023 13:40, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Výtvarník, dlouholetý ředitel základní umělecké školy i zakladatel textilních továren ve městě. Tyto tři významné osobnosti obdržely Cenu města Frýdek-Místek za rok 2022. Dvě ocenění byly uděleny in memoriam.

Rytířský sál frýdeckého zámku se i letos stal dějištěm udílení Cen statutárního města Frýdek-Místek. Ocenění za přínos v oblasti výtvarné umění a architektura si odnesl výtvarník Antonín Kačmařík.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Se například dokázal vypořádat se ctí s výtvarnou podobou oslav 700 let Frýdku-Místku. I v době minulého režimu, kdy to nebylo úplně jednoduché."
Antonín Kačmařík, oceněný výtvarník: "Velice si toho vážím. Frýdek-Místek mi přirostl k srdci. A to ze dvou důvodů. Poznal jsem ho romantický, ještě ten starý Frýdek-Místek. Staré uličky a tak dále. A potom celé to přebudovávání na nový, krásný, moderní Frýdek-Místek."

Další dvě ceny byly uděleny in memoriam. Za přínos v oblasti výchova a vzdělávání ji získal Ladislav Muroň, který i přesto, že byl nevidomý, 27 let působil jako ředitel Základní umělecké školy a sám na ní vyučoval.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Většina úspěšných muzikantů, herců, hudebníků, kteří z Frýdku-Místku vzešli, tak prošli jeho školou. Jsem rád, že tady s námi dnes byla jeho žena jeho syn."
Ladislav Muroň, syn oceněného Ladislava Muroně: "Je to takový pocit jednak samozřejmě hrdosti a samozřejmě částečně i toho smutku, protože trošičku se ty emoce slévají. Je to určitě známka toho, že on tady udělal velkou práci. A to město je si toho velmi dobře vědomo. A samozřejmě smutek souvisí s tím, že bohužel tady nemůže s námi být o ty čtyři měsíce."

Třetí cenu za přínos v oblasti výtvarné umění a architektura obdržel posmrtně továrník, zakladatel textilního průmyslu ve Frýdku-Místku Adolf Abraham Landsberger.

Eva Kučerová Landsbergerová, pravnučka továrníkova bratra: "Můj praděd byl bratrem Adolfa. A já bych chtěla jenom připomenout jednu takovou věc. Že z dnešního hlediska Adolf, jako nejstarší bratr, byl vskutku, dneska bychom řekli vynikajícím manažerem, který fungoval na té cestě od Baltu k Vídni. Nebyl to ovšem prosím jenom on, protože v tom byla zainteresovaná opravdu celá rodina."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My bychom tímto i symbolickým krokem chtěli navázat na ty hodnoty, které tady vytvořil a jak je známo, snažíme se postupně revitalizovat textilní továrny. To industriální dědictví, které nám tady zůstalo. A věřím, že tím dalším krokem bude dokončení bulváru, který povede k novému dopravnímu terminálu a k nádraží, který by v budoucnu měl nést jméno Adolfa Landsbergera."

Cena statutárního města je udělována každoročně za uplynulý rok. Laureáty navrhují občané a o udělení rozhoduje zastupitelstvo.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000037521/vyznamne-osobnosti-soucasnosti-i-minulosti-ziskaly-cenu-mesta-frydekmistek