Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vysokoškolští studenti ze tří zemí navrhovali změny dopravy ve Frýdku-Místku

Frýdek-Místek |

Nová parkovací místa, úpravy křižovatek nebo optimalizace linek MHD. To byla témata, která měli za úkol vyřešit ve Frýdku-Místku pod vedením profesorů vysokoškoláci ze čtyř evropských dopravních fakult. Do města přijeli v rámci mezinárodního dopravně-inženýrského semináře MEPS.

Vysokoškoláci ze čtyř evropských univerzit z Česka, Maďarska a Francie týden analyzovali dopravu ve Frýdku-Místku. Na závěr pak představili možné varianty úprav, které mají zlepšit průjezdnost křižovatkami, parkování i obslužnost MHD.

Petr Mráz, student ČVUT: "Naším úkolem bylo zvýšit kapacitu parkovacích stání na sídlišti Riviera. A to bez pokácení stromů, které toto sídliště činí celkem unikátní. Celkem jsme připravili 194 parkovacích míst. A to díky změně organizace dopravy. Naše opatření spočívá v tom, že jsme na komunikaci snížili rychlost na 30 km/h a vyznačili jsme parkovací stání na jedné straně. Což nám umožňuje norma, pokud zde máme výhybny k vyhýbání se protijedoucích vozidel."

Mezinárodní studentský dopravně inženýrský seminář MEPS má už 33letou tradici napříč Evropou. Studenty učí spolupracovat v mezinárodním týmu i dopravní terminologii v cizím jazyce.

Jiří Čarský, ústav dopravních systémů ČVUT: "Hlavní cíl toho semináře je, aby ty výsledky těch úloh byly městu užitečné. Aby to nebyl pohled akademický, ale také pohled praktický. A aby ty výstupy měly takový charakter, že město poté na ně bude moci navázat. A bude možné v případě zájmu některé z těch výsledků úloh nebo i celé je realizovat v praxi."
Miroslav Bártek (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já jsem byl mile překvapen prezentací, co z těch sedmi úkolů, které jsme si zadali, jak se k tomu studenti postavili a ty závěry jsou velice zajímavé. Nejvíce mě zaujalo, kolik je možných ve městě vytvořit parkovacích míst, kdy se s tím neustále potýkáme."
Jaromír Urban, student ČVUT: "Naším úkolem bylo zpracovat nový návrh na linkové vedení pro Frýdek-Místek. Zpočátku jsme tedy měli za úkol zjistit současnou situaci. Abychom pochopili tu místní situaci. Úkolem našich francouzských kolegů bylo vymyslet jednoduchý přestup mezi železniční a autobusovou dopravou. Což se jim povedlo díky zkonstruování terminálu."

Propojení autobusové a vlakové dopravy přitom město plánuje už delší dobu, aniž by o tom studenti věděli.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Opravdu vznikne jeden dopravní terminál u vlakového nádraží. Zároveň s propojením na sídliště Slezská novým bulvárem. Kdy rovněž studenti navrhovali propojení s dopravním uzlem autobusů na Slezské. A to je pro mě takový signál, že jdeme správným směrem. A zároveň jsme dostali potvrzeno i profesionály, protože tady byli i pedagogové, že ta úvaha o té optimalizaci a sjednocení té vlakové a autobusové dopravy na jeden uzel, na jedno místo, do jednoho dopravního terminálu, je správná."

S návrhy teď město bude pracovat a pravděpodobně se pokusí některé už brzy přenést do reality. Jako je například navýšení počtu parkovacích míst.

Nahlásit chybu


K tématu

Modernizovaná zastávka na starém autobusovém stanovišti ve Frýdku-Místku je hotová

23. listopadu 2023 12:29 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Staré autobusové stanoviště v centru Frýdku-Místku prošlo modernizací. Stará nevzhledná konstrukce se zmenšila a dostala moderní podobu. Instalován byl také unikátní autobusový záliv z prefabrikovaného betonu. Práce trvaly přes tři měsíce a vyšly na zhruba 4 miliony korun.

Ve Frýdeckém lese se buduje nová zastávka MHD, kvůli bezpečnosti cestujících

Frýdek-Místek buduje úplně novou autobusovou zastávku ve Frýdeckém lese na Panských Nových Dvorech. Její zřízení požadovali tamní občané, protože v místě je velký provoz a pohybují se tam děti při cestě do školy a zpět. Práce probíhají bez přerušení provozu frekventované cesty a potrvají tři měsíce.

Opravy cest i plány na vznik parkovacích míst ve Frýdku-Místku

25. prosince 2023 16:16 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Nová parkovací místa i plány na jejich výstavbu. Ale také opravy a důležité úpravy komunikací. To jsou hlavní témata bilančního rozvoru s náměstkem primátora Frýdku-Místku Miroslavem Bártkem.


Policisté zakročili proti mladíkovi, který si vykračoval poblíž šampionátu s kuličkovým samopalem

Včera 13:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Jak postupují policisté proti podezřelému s dlouhou střelnou zbraní si mohl na vlastní kůži vyzkoušet 18letý mladík z Ostravy. Nedaleko haly, kde se právě odehrává hokejové mistrovství světa, procházel s airsoftovou maketou samopalu.

Budoucí zdravotníci skládali praktické maturitní zkoušky

Včera 10:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Studenti středních zdravotnických škol skládali praktické maturitní zkoušky v Nemocnici Třinec.

Policisté zachránili život opilého muže, kterého doma málem udusila spálená večeře

Včera 10:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Dvojice ostravských policistů vyjela 14. května večer k zásahu do Opletalovy ulice v Porubě, kde lidé ohlásili kouř vycházející z jednoho bytu.

Na Lodičkách v Karviné se konal triatlon Boženy Němcové. Jednou z disciplín bylo veslování

18. května 2024 16:52 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Volnočasový areál Lodičky patřil na jeden den sportovním nadšencům. Konal se tady netradiční triatlon. Jednou z jeho disciplín bylo veslování, podívejte se na reportáž.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

Světlo a kořeny novojičínského rodáka na Staré poště

Stará pošta nabízí v květnu výstavu všestranného výtvarníka, novojičínského rodáka, Antonína Gavlase. Její název “Kořeny světla” odkazuje na jeho rodiště a na hlavní princip jeho tvorby.

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

18. května 2024 9:39 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

17. května 2024 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

17. května 2024 13:28 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Vrátní

Sviadnov Nástup: od 20. května 2024 od 25 000 do 32 000 Kč/měsíc

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

TIC Frýdek-Místek připravilo nové cesty k poznání historie textilního průmyslu

Turistické informační centrum Frýdek-Místek otevírá další nové cesty k poznání historie textilního průmyslu. Opět probíhají oblíbené jízdy historickým autobusem s návštěvou bývalých textilních areálů. Připravena je také nová trasa, která propojí historické památky s moderními prvky.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Protidrogový vlak si ve Frýdku-Místku prohlédlo na 900 návštěvníků

Ve Frýdku-Místku se opět zastavil protidrogový vlak Revolution train. Ten interaktivní a unikátní formou představuje dětem i dospělým problematiku drogově závislých. Cílem projektu je ukázat, co se s člověkem stane, pokud propadne drogám.

Školní jarmark učil děti finanční gramotnosti, předvedly se i na “Kumštplace”

15. května 2024 11:10 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Pestrý sortiment výrobků nabídl jarmark, který se konal v Základní škole Čeladná, a to ve spolupráci s klubem rodičů této školy.

Muzeum trojmezí v Jablunkově připravilo program ke Dni matek

14. května 2024 9:52 | Jablunkov | Libor Běčák | Kulturní okénko

Návštěvníci Muzea trojmezí v Jablunkově se mohli zapojit do aktivit, které byly připraveny ke Dni matek. Zatímco maminky si mohly dát kávu a v klidu si projít expozice, děti jim vyrobily drobné dárky.

Vysokoškolští studenti ze tří zemí navrhovali změny dopravy ve Frýdku-Místku
Vydáno 5. června 2023 12:21, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Nová parkovací místa, úpravy křižovatek nebo optimalizace linek MHD. To byla témata, která měli za úkol vyřešit ve Frýdku-Místku pod vedením profesorů vysokoškoláci ze čtyř evropských dopravních fakult. Do města přijeli v rámci mezinárodního dopravně-inženýrského semináře MEPS.

Vysokoškoláci ze čtyř evropských univerzit z Česka, Maďarska a Francie týden analyzovali dopravu ve Frýdku-Místku. Na závěr pak představili možné varianty úprav, které mají zlepšit průjezdnost křižovatkami, parkování i obslužnost MHD.

Petr Mráz, student ČVUT: "Naším úkolem bylo zvýšit kapacitu parkovacích stání na sídlišti Riviera. A to bez pokácení stromů, které toto sídliště činí celkem unikátní. Celkem jsme připravili 194 parkovacích míst. A to díky změně organizace dopravy. Naše opatření spočívá v tom, že jsme na komunikaci snížili rychlost na 30 km/h a vyznačili jsme parkovací stání na jedné straně. Což nám umožňuje norma, pokud zde máme výhybny k vyhýbání se protijedoucích vozidel."

Mezinárodní studentský dopravně inženýrský seminář MEPS má už 33letou tradici napříč Evropou. Studenty učí spolupracovat v mezinárodním týmu i dopravní terminologii v cizím jazyce.

Jiří Čarský, ústav dopravních systémů ČVUT: "Hlavní cíl toho semináře je, aby ty výsledky těch úloh byly městu užitečné. Aby to nebyl pohled akademický, ale také pohled praktický. A aby ty výstupy měly takový charakter, že město poté na ně bude moci navázat. A bude možné v případě zájmu některé z těch výsledků úloh nebo i celé je realizovat v praxi."
Miroslav Bártek (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já jsem byl mile překvapen prezentací, co z těch sedmi úkolů, které jsme si zadali, jak se k tomu studenti postavili a ty závěry jsou velice zajímavé. Nejvíce mě zaujalo, kolik je možných ve městě vytvořit parkovacích míst, kdy se s tím neustále potýkáme."
Jaromír Urban, student ČVUT: "Naším úkolem bylo zpracovat nový návrh na linkové vedení pro Frýdek-Místek. Zpočátku jsme tedy měli za úkol zjistit současnou situaci. Abychom pochopili tu místní situaci. Úkolem našich francouzských kolegů bylo vymyslet jednoduchý přestup mezi železniční a autobusovou dopravou. Což se jim povedlo díky zkonstruování terminálu."

Propojení autobusové a vlakové dopravy přitom město plánuje už delší dobu, aniž by o tom studenti věděli.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Opravdu vznikne jeden dopravní terminál u vlakového nádraží. Zároveň s propojením na sídliště Slezská novým bulvárem. Kdy rovněž studenti navrhovali propojení s dopravním uzlem autobusů na Slezské. A to je pro mě takový signál, že jdeme správným směrem. A zároveň jsme dostali potvrzeno i profesionály, protože tady byli i pedagogové, že ta úvaha o té optimalizaci a sjednocení té vlakové a autobusové dopravy na jeden uzel, na jedno místo, do jednoho dopravního terminálu, je správná."

S návrhy teď město bude pracovat a pravděpodobně se pokusí některé už brzy přenést do reality. Jako je například navýšení počtu parkovacích míst.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000037572/vysokoskolsti-studenti-ze-tri-zemi-navrhovali-zmeny-dopravy-ve-frydkumistku