Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči ze sedmi zemí cvičili zásahy u povodní. Základnu měli ve Frýdku-Místku

Frýdek-Místek |

V Moravskoslezském kraji proběhlo rozsáhlé mezinárodní cvičení hasičů ze sedmi zemí. Společně trénovali přípravu a koordinaci pomoci v případě vzniku velkých povodní. Ve Frýdku-Místku měli zázemí pro řídící skupinu a seřadiště techniky.

Čtyři náročné dny mají za sebou hasiči z Moravskoslezského kraje a také jejich kolegové z dalších šesti zemí. V kraji totiž proběhlo mezinárodní cvičení Czech MODEX 2023. To má za cíl prověřit spolupráci hasičů u mimořádných událostí velkého rozsahu.

Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MSK: "Modexové cvičení, které jsme organizovali my, bylo soustředěno na povodňové stavy. To znamená, že jsme skutečně nastavili systém podmínek, jak by tomu mohlo být v rámci Moravskoslezského kraje, pokud by byl zasažen nějakými velkými povodněmi, jak tomu bylo například v roce 1997."

K našim hasičům se tak přidalo šest týmů z Polska, Itálie, Německa, Švédska, Nizozemska a Bosny a Hercegoviny, které byly zaměřeny na velkokapacitní čerpání vody.

Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MSK: "My jsme našli vhodná místa, místa, která jsou dostatečně výzvou. Jak technickou, tak taktickou pro ty týmy. Tak, aby to neměly úplně jednoduché, protože samozřejmě čerpat vodu bezmyšlenkovitě z A do B, to můžou dělat doma."
Vlad Petre, ředitelství Civilní obrany a humanitárních operací EU: "Cílem je cvičit, vzájemně se propojit a sdílet zkušenosti. Příště, když se stane nějaká živelná pohroma v Evropě nebo i mimo Evropu, tak budeme dobře připraveni efektivně zasáhnout."

Do cvičení se zapojilo 150 zahraničních záchranářů, 70 kusů techniky a dalších sto lidí působilo v organizačním týmu. Hasiči měli ve Frýdku-Místku v areálu požárních škol zázemí řídící skupiny a areál bývalých kasáren v Palkovické ulici posloužil jako seřadiště techniky a jednotlivých týmů. Hasiči museli řešit také různé krizové situace.

Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MSK: "Ve chvíli, kdy se nám je podařilo dostat do čerpání, tak aby to nebylo monotónní, tak jsme tam sehrávali role například rozzlobených místních obyvatel, kteří nesouhlasili se způsobem čerpání a tak dále. Na to museli nějakým způsobem adekvátně reagovat. Nebo jsme simulovali krádeže v jejich základně, kterou si museli vybudovat. Protože všechny ty týmy, stejně jako to má USAR nebo WASAR z České republiky, když jede někam pomoct, tak musí být pro tu zemi, kde tu pomoc poskytuje, co nejmenší zátěží. Musí být soběstačný z hlediska ubytování, jídla, vody. A případně technických prostředků, které potřebují ke své práci."

Cvičení u nás bylo posledním ze šesti z velkého dvouletého cyklu. Nyní probíhá na úrovni evropské komise příprava na další cyklus společných mezinárodních cvičení.

Nahlásit chybu


K tématu

Hasiči cvičili postup zásahu při požáru elektromobilu

Požár elektromobilu. To bylo hlavní téma speciálního semináře pro hasiče, který proběhl ve Frýdku-Místku. Hasiči se učili především správný postup likvidace takového požáru. Využili k tomu plno speciálního vybavení a spolupracovali také s nedalekou automobilkou, která dodala elektromobil.

Zásah proti aktivnímu střelci v Ostravě byl námětem speciálního cvičení

31. října 2023 16:37 | Ostrava-město | Jiří Cileček

V budově železniční stanice v Ostravě-Vítkovicích řádí šílený střelec. Desítky lidí zastřelil a zranil. Takovou informaci přijali v úterý ráno policisté a záchranáři a museli začít jednat. Naštěstí to nebyla opravdová událost, ale téma rozsáhlého cvičení složek integrovaného záchranného systému. Cílem bylo prověřit spolupráci u tak vážné události. Policie zároveň trénovala zásah proti aktivnímu střelci.

Experti na protipovodňovou ochranu z osmi zemí přijeli sbírat zkušenosti od hasičů z MS kraje

9. března 2024 10:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK) hostil, v uplynulých dnech, zahraniční studijní návštěvu, jejímž tématem byla přeshraniční povodňová ochrana. Tato návštěva byla realizována jako jedna z aktivit v rámci mezinárodního projektu IPA Floods and Fires, kterého se HZS MSK účastní. Cílem tohoto projektu je zvýšení úrovně protipovodňové ochrany a ochrana proti lesním požárům v krajinách západního Balkánu a Turecka.


Cyklodoprava se v Ostravě stává fenoménem. Nová koncepce ji posouvá ještě dále

Ostrava urazila spoustu cesty při formování cyklodopravy ve městě. V posledních letech se stále více mění ze sportu a rekreace na způsob dopravy třeba do práce nebo za zábavou. Trend potvrzuje i nová koncepce.

ŘSD zahájilo práce na rekonstrukci kruhového objezdu na Bludovickém kopci

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo práce na rekonstrukci kruhového objezdu na Bludovickém kopci, což přinese i dopravní omezení. Práce by měly být dokončeny nejpozději 2. června.

V Ostravě se konala největší výstava papírových modelů v ČR

Více než tisíc papírových modelů dopravní techniky, ale i budov a dalších, zaplnilo tělocvičnu ZŠ Dvorského v Ostravě-Bělském Lese. Byla totiž místem konání největší mezinárodní soutěže papírových modelů v Česku, s názvem Papír show 2024.

Výtluky po zimě z městských cest postupně mizí, opravy stojí miliony korun

Pracovníci technických služeb začali s pravidelnou jarní opravou městských komunikací. Prioritně likvidují výtluky na nejvíce frekventovaných silnicích, údržba přijde na několik milionů korun.

V Porubě začal výsev květinových luk. Nově rozkvetou na Hlavní třídě a u Oblouku

V Porubě začal výsev květinových luk. První z nich Poruba vysela už v roce 2021 na Francouzské ulici a okamžitě se stala fenoménem. Od té doby jich každým rokem přibývá.

Se strážníky si vím rady. Projekt MP Ostrava je určen žákům ve vyloučených lokalitách

Ostravská městská policie odstartovala nový preventivní projekt, který je určena pro žáky z vyloučených lokalit celého města. Strážníci se snaží během několika setkání dětem vštípit některé důležité zásady. Projekt nese název "Se strážníky si vím rady."

Ostravská univerzita chce postavit nové studentské koleje za miliardu korun

Včera 19:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská univerzita přišla s plánem výstavby nových vysokoškolských kolejí. Nová výstavba v prostorách současných kolejí Jana Opletala má aktuální kapacitu více než zdvojnásobit. Stát bude miliardu korun a s financováním pomůže univerzitě město i kraj. Stavba má začít příští rok a hotová by měla být v roce 2027.

ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku. První centrum vzniklo ve Frýdku-Místku

ADRA slaví letos 20 let dobrovolnictví v České republice. Úplně první centrum přitom vzniklo ve Frýdku-Místku. Právě tady proběhla velká oslava spojená s poděkováním dobrovolníkům i klientům.

Hokejový šampionát se povedl po všech stránkách. Fandové společně sledovali i finálové boje v Praze

Vítězstvím české reprezentace skončilo v neděli v Praze hokejové mistrovství světa. Ostravská část šampionátu skončilo o pár dní dříve, protože o medaile se bojovalo už jen na jednom stadionu. Nic to ale neubralo Ostravě na kreditu skvělého pořadatele a pochvala samozřejmě patří i fantastickým fanouškům.

Emoce radosti v karvinské házenkářské hale, domácí vybojovali mistrovský titul

Házenkáři Karviné se po roční pauze radují ze získání mistrovského titulu, a to za bouřlivé podpory plné haly fanoušků. Věčného rivala z Plzně porazili sebevědomě 35:27.

Nextbike propojil možnost sdílení kol mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou

Modrá sdílená kola přidala do své nabídky novou možnost. Lidé si mohou kolo půjčit ve Frýdku-Místku a vrátit ho v Ostravě, stejně tak i v opačném případě. Propojení obou měst bylo možné kvůli ideálnímu cyklistickému spojení.

Nový lesopark na okraji Frýdku-Místku těší návštěvníky

Na okraji Frýdku-Místku vznikl nový lesopark. Vybudoval ho soukromý investor Gevorg Avetisjan a zpřístupnil ho veřejnosti. Do budoucna by kvůli nečekaně velkému zájmu chtěl park ještě rozšířit. Jeho počin pro společnost ocenili návštěvníci i vedení města.

Mladí hasiči bojovali v Nošovicích o Pohár starosty obce

23. května 2024 17:46 | Nošovice | Michal Slonina | Nošovický miniexpres

V Nošovicích uspořádali dobrovolní hasiči další ročník soutěže O pohár starosty obce. Ten letošní už byl 31. a jako vždy byl učen mladším a starším žákům.

Bazén na Střední škole řemesel Frýdek-Místek potřebuje rekonstrukci

Krytý bazén na krajské Střední škole řemesel ve Frýdku-Místku potřebuje nutnou rekonstrukci. Radnice o jeho záchraně jedná s Moravskoslezským krajem. Záměrem města je sportoviště zachovat a také prodloužit nádrž na původní délku, aby se v bazénu mohly konat plavecké závody.

Ostatky tří lidí vykopaných při rekonstrukci ve Frýdku-Místku mohou být z dob války

Kopali jámu pro retenční nádrže a objevili lidské kosti. Druhý den policisté potvrdili, že na místě byly ostatky minimálně tří lidí. Ty se nyní budou zkoumat. Rekonstrukci prostoru před Kulturním domem Frýdek tato událost nakonec nijak neomezila. Práce opět pokračují.

Mimořádné zastupitelstvo k zásahu policie na magistrátu ve Frýdku-Místku neschválilo program

Opoziční zastupitelé Frýdku-Místku chtěli řešit nedávný zásah policie na magistrátu. Několik zaměstnanců mělo být zapojeno do organizované trestné činnosti. Kvůli události se svolalo mimořádné zastupitelstvo. Město je ale vázáno mlčenlivostí a k případu tak nemůže sdělovat informace.

Hasiči ze sedmi zemí cvičili zásahy u povodní. Základnu měli ve Frýdku-Místku
Vydáno 26. října 2023 14:34, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
V Moravskoslezském kraji proběhlo rozsáhlé mezinárodní cvičení hasičů ze sedmi zemí. Společně trénovali přípravu a koordinaci pomoci v případě vzniku velkých povodní. Ve Frýdku-Místku měli zázemí pro řídící skupinu a seřadiště techniky.

Čtyři náročné dny mají za sebou hasiči z Moravskoslezského kraje a také jejich kolegové z dalších šesti zemí. V kraji totiž proběhlo mezinárodní cvičení Czech MODEX 2023. To má za cíl prověřit spolupráci hasičů u mimořádných událostí velkého rozsahu.

Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MSK: "Modexové cvičení, které jsme organizovali my, bylo soustředěno na povodňové stavy. To znamená, že jsme skutečně nastavili systém podmínek, jak by tomu mohlo být v rámci Moravskoslezského kraje, pokud by byl zasažen nějakými velkými povodněmi, jak tomu bylo například v roce 1997."

K našim hasičům se tak přidalo šest týmů z Polska, Itálie, Německa, Švédska, Nizozemska a Bosny a Hercegoviny, které byly zaměřeny na velkokapacitní čerpání vody.

Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MSK: "My jsme našli vhodná místa, místa, která jsou dostatečně výzvou. Jak technickou, tak taktickou pro ty týmy. Tak, aby to neměly úplně jednoduché, protože samozřejmě čerpat vodu bezmyšlenkovitě z A do B, to můžou dělat doma."
Vlad Petre, ředitelství Civilní obrany a humanitárních operací EU: "Cílem je cvičit, vzájemně se propojit a sdílet zkušenosti. Příště, když se stane nějaká živelná pohroma v Evropě nebo i mimo Evropu, tak budeme dobře připraveni efektivně zasáhnout."

Do cvičení se zapojilo 150 zahraničních záchranářů, 70 kusů techniky a dalších sto lidí působilo v organizačním týmu. Hasiči měli ve Frýdku-Místku v areálu požárních škol zázemí řídící skupiny a areál bývalých kasáren v Palkovické ulici posloužil jako seřadiště techniky a jednotlivých týmů. Hasiči museli řešit také různé krizové situace.

Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MSK: "Ve chvíli, kdy se nám je podařilo dostat do čerpání, tak aby to nebylo monotónní, tak jsme tam sehrávali role například rozzlobených místních obyvatel, kteří nesouhlasili se způsobem čerpání a tak dále. Na to museli nějakým způsobem adekvátně reagovat. Nebo jsme simulovali krádeže v jejich základně, kterou si museli vybudovat. Protože všechny ty týmy, stejně jako to má USAR nebo WASAR z České republiky, když jede někam pomoct, tak musí být pro tu zemi, kde tu pomoc poskytuje, co nejmenší zátěží. Musí být soběstačný z hlediska ubytování, jídla, vody. A případně technických prostředků, které potřebují ke své práci."

Cvičení u nás bylo posledním ze šesti z velkého dvouletého cyklu. Nyní probíhá na úrovni evropské komise příprava na další cyklus společných mezinárodních cvičení.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000039797/hasici-ze-sedmi-zemi-cvicili-zasahy-u-povodni-zakladnu-meli-ve-frydkumistku