Čtyři náročné dny mají za sebou hasiči z Moravskoslezského kraje a také jejich kolegové z dalších šesti zemí. V kraji totiž proběhlo mezinárodní cvičení Czech MODEX 2023. To má za cíl prověřit spolupráci hasičů u mimořádných událostí velkého rozsahu.
Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MSK: "Modexové cvičení, které jsme organizovali my, bylo soustředěno na povodňové stavy. To znamená, že jsme skutečně nastavili systém podmínek, jak by tomu mohlo být v rámci Moravskoslezského kraje, pokud by byl zasažen nějakými velkými povodněmi, jak tomu bylo například v roce 1997."
K našim hasičům se tak přidalo šest týmů z Polska, Itálie, Německa, Švédska, Nizozemska a Bosny a Hercegoviny, které byly zaměřeny na velkokapacitní čerpání vody.
Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MSK: "My jsme našli vhodná místa, místa, která jsou dostatečně výzvou. Jak technickou, tak taktickou pro ty týmy. Tak, aby to neměly úplně jednoduché, protože samozřejmě čerpat vodu bezmyšlenkovitě z A do B, to můžou dělat doma."
Vlad Petre, ředitelství Civilní obrany a humanitárních operací EU: "Cílem je cvičit, vzájemně se propojit a sdílet zkušenosti. Příště, když se stane nějaká živelná pohroma v Evropě nebo i mimo Evropu, tak budeme dobře připraveni efektivně zasáhnout."
Do cvičení se zapojilo 150 zahraničních záchranářů, 70 kusů techniky a dalších sto lidí působilo v organizačním týmu. Hasiči měli ve Frýdku-Místku v areálu požárních škol zázemí řídící skupiny a areál bývalých kasáren v Palkovické ulici posloužil jako seřadiště techniky a jednotlivých týmů. Hasiči museli řešit také různé krizové situace.
Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MSK: "Ve chvíli, kdy se nám je podařilo dostat do čerpání, tak aby to nebylo monotónní, tak jsme tam sehrávali role například rozzlobených místních obyvatel, kteří nesouhlasili se způsobem čerpání a tak dále. Na to museli nějakým způsobem adekvátně reagovat. Nebo jsme simulovali krádeže v jejich základně, kterou si museli vybudovat. Protože všechny ty týmy, stejně jako to má USAR nebo WASAR z České republiky, když jede někam pomoct, tak musí být pro tu zemi, kde tu pomoc poskytuje, co nejmenší zátěží. Musí být soběstačný z hlediska ubytování, jídla, vody. A případně technických prostředků, které potřebují ke své práci."
Cvičení u nás bylo posledním ze šesti z velkého dvouletého cyklu. Nyní probíhá na úrovni evropské komise příprava na další cyklus společných mezinárodních cvičení.