Areál Letiště Zábřeh v Dolním Benešově zaplnily v úterý desítky hasičů, záchranářů a policistů. Probíhalo tady totiž cvičení složek IZS s tématem vážné letecké havárie.
Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Při technických potížích, které nastaly po vzletu letadla došlo k jeho nekontrolovanému pádu na vzletovou plochu. Na ní se ve stejnou chvíli připravovalo ke vzletu jiné, malé letadlo, které bylo padajícím letadlem zasaženo."
Pracovník letového provozu ohlásil událost na linku 112 a na letiště se okamžitě sjely všechny záchranné složky.
Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Trosky dvou malých letadel, ve kterých cestovalo celkem 20 osob včetně posádky, se nacházely na vzletové ploše letiště. Některé osoby se nacházely uvnitř trupu letadla, proto bylo nutné je vyprostit, další osoby se pak nacházely mimo prostory letadel a také pod troskami."
Jednomu z letadel začal hořet motor, požár se ale podařilo uhasit zaměstnancům letiště ještě před příjezdem záchranných složek. Jako první přijeli na místo policisté, kteří ohlásili rozsah nehody.
Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Po příjezdu první JPO převzal její velitel okamžitě velení u zásahu, stanovil priority zásahu, zvolil postup záchranných prací a rozdělil místo zásahu do příslušných zón s charakteristickým nebezpečím. Ve spolupráci s vedoucím Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje (ZZS MSK) určil místo shromaždiště pro ošetření zraněných osob a organizoval způsob dojezdu dalších složek IZS na místo mimořádné události."
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Přednemocniční neodkladnou péči v podmínkách mimořádné události trénovaly tři týmy zdravotnické záchranné služby. Na letišti pracovalo šest záchranářů a také dvě zdravotnické interventky. Jejich úkolem bylo zorganizovat třídění a následné ošetření u šestnácti zraněných a čtyřech zemřelých účastníků havárie, stejně jako u několika osob se známkami silné akutní stresové reakce."
Cílem taktického cvičení bylo ověřit postupy při plnění typových činností, stejně jako organizaci práce na místě zásahu, vzájemnou spolupráci záchranářů, hasičů a policistů, jakož i třídění velkého počtu zraněných a jejich ošetření. Součástí simulovaných činností bylo rovněž poskytování první psychické pomoci účastníkům hromadného neštěstí.
Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Dalšími činnostmi JPO na místě zásahu pak bylo provedení protipožárních opatření, stabilizace trosek, třídění zraněných metodou START a jejich následný transport. Na místo události dorazil rovněž řídící důstojník územního odboru, který následně přebral velení zásahu a zřídil štáb. Po ukončení záchranných prací ze strany JPO asistovali hasiči zdravotníkům na shromaždišti přednemocniční péče a dle pokynu zdravotnického personálu ZZS MSK asistovali při ošetřování raněných."
Po ukončení cvičení proběhlo krátké vyhodnocení, které ukázalo, že složky IZS jsou připraveny na případný ostrý zásah u podobného typu událostí. Podobná cvičení probíhají napříč krajem pravidelně a přispívají k připravenosti na profesionální zvládnutí skutečných mimořádných událostí.