Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Letecká havárie na Opavsku byla námětem cvičení složek IZS

Celý MS kraj |

Letadlo mělo po startu z letiště technické potíže, vzápětí se zřítilo a narazilo do stroje, který se zrovna chystal na start. V obou strojích bylo 20 lidí, kteří utrpěli různá zranění. Na místě byli i mrtví. Takový byl námět taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému na Opavsku.

Areál Letiště Zábřeh v Dolním Benešově zaplnily v úterý desítky hasičů, záchranářů a policistů. Probíhalo tady totiž cvičení složek IZS s tématem vážné letecké havárie.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Při technických potížích, které nastaly po vzletu letadla došlo k jeho nekontrolovanému pádu na vzletovou plochu. Na ní se ve stejnou chvíli připravovalo ke vzletu jiné, malé letadlo, které bylo padajícím letadlem zasaženo."

Pracovník letového provozu ohlásil událost na linku 112 a na letiště se okamžitě sjely všechny záchranné složky.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Trosky dvou malých letadel, ve kterých cestovalo celkem 20 osob včetně posádky, se nacházely na vzletové ploše letiště. Některé osoby se nacházely uvnitř trupu letadla, proto bylo nutné je vyprostit, další osoby se pak nacházely mimo prostory letadel a také pod troskami."

Jednomu z letadel začal hořet motor, požár se ale podařilo uhasit zaměstnancům letiště ještě před příjezdem záchranných složek. Jako první přijeli na místo policisté, kteří ohlásili rozsah nehody.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Po příjezdu první JPO převzal její velitel okamžitě velení u zásahu, stanovil priority zásahu, zvolil postup záchranných prací a rozdělil místo zásahu do příslušných zón s charakteristickým nebezpečím. Ve spolupráci s vedoucím Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje (ZZS MSK) určil místo shromaždiště pro ošetření zraněných osob a organizoval způsob dojezdu dalších složek IZS na místo mimořádné události."
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Přednemocniční neodkladnou péči v podmínkách mimořádné události trénovaly tři týmy zdravotnické záchranné služby. Na letišti pracovalo šest záchranářů a také dvě zdravotnické interventky. Jejich úkolem bylo zorganizovat třídění a následné ošetření u šestnácti zraněných a čtyřech zemřelých účastníků havárie, stejně jako u několika osob se známkami silné akutní stresové reakce."

Cílem taktického cvičení bylo ověřit postupy při plnění typových činností, stejně jako organizaci práce na místě zásahu, vzájemnou spolupráci záchranářů, hasičů a policistů, jakož i třídění velkého počtu zraněných a jejich ošetření. Součástí simulovaných činností bylo rovněž poskytování první psychické pomoci účastníkům hromadného neštěstí.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Dalšími činnostmi JPO na místě zásahu pak bylo provedení protipožárních opatření, stabilizace trosek, třídění zraněných metodou START a jejich následný transport. Na místo události dorazil rovněž řídící důstojník územního odboru, který následně přebral velení zásahu a zřídil štáb. Po ukončení záchranných prací ze strany JPO asistovali hasiči zdravotníkům na shromaždišti přednemocniční péče a dle pokynu zdravotnického personálu ZZS MSK asistovali při ošetřování raněných."

Po ukončení cvičení proběhlo krátké vyhodnocení, které ukázalo, že složky IZS jsou připraveny na případný ostrý zásah u podobného typu událostí. Podobná cvičení probíhají napříč krajem pravidelně a přispívají k připravenosti na profesionální zvládnutí skutečných mimořádných událostí.

Nahlásit chybu


K tématu

Zásah proti aktivnímu střelci v Ostravě byl námětem speciálního cvičení

31. října 2023 16:37 | Ostrava-město | Jiří Cileček

V budově železniční stanice v Ostravě-Vítkovicích řádí šílený střelec. Desítky lidí zastřelil a zranil. Takovou informaci přijali v úterý ráno policisté a záchranáři a museli začít jednat. Naštěstí to nebyla opravdová událost, ale téma rozsáhlého cvičení složek integrovaného záchranného systému. Cílem bylo prověřit spolupráci u tak vážné události. Policie zároveň trénovala zásah proti aktivnímu střelci.

Dívka poděkovala členům IZS za záchranu. Vytáhli ji z řeky Ostravice ve Frýdku-Místku

Chtěla chytit padající mobilní telefon, jenže uklouzla a skončila pod splavem v řece Ostravici. Mladá dívka pak se štěstím ve vodě dlouhé minuty čekala na záchranu. Tu nakonec díky perfektní spolupráci bleskově zvládli strážníci, policisté a hasiči.

Řidič naboural do betonu na vyfrézované dálnici D48, skončil v ohrožení života

21. září 2023 12:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři, policisté a hasiči zasahovali ve středu večer u vážné dopravní nehody nehody na Frýdecko-Místecku. Na dálnici D48 vjel řidič do vyfrézovaného úseku a naboural do betonu. Do nemocnice ho v ohrožení života transportoval vrtulník.


Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 13:54, vydáno dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Jakub Unucka: Zelený vodík je drahý

Posláním Vodíkového klastru MS kraje je aktivní podpora rozvoje ekosystému vodíkového údolí Moravskoslezského kraje a uplatnění vodíkových technologií při hospodářské transformaci našeho kraje.

Žáci SŠ elektrotechnické získali zajímavé finanční ohodnocení

Včera 15:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

MS kraj se stejně jako celá Česká republika potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v energetice. Jedním z nástrojů, jak situaci vylepšit, je motivace žáků studujících energetické obory. Přesně takovým případem je program Prokopa Diviše.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Pickleball Czech Open přilákal hráče z celého světa

Včera 11:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Ostravský rodák a světový tenista Ivan Lendl, jeho rival John McEnroe, André Agassi nebo třeba Steffi Grafová. Ti všichni propadli modernímu sportu s názvem pickleball. Zbrusu nové centrum pickleballu vzniklo i v našem kraji – v Dobré u Frýdku-Místku.

Žáci jsou z klimatických změn zděšeni, říká koordinátor

Včera 9:38 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

MS kraj považuje za důležité, aby už žáci základních a středních škol vnímali klimatické změny, které se u nás v posledních letech dějí. Slouží k tomu například projekt Life Coala nebo třeba školení školních environmentálních koordinátorů.

Felinoterapie neboli kontakt nemocného s kočkou je novou podpůrnou terapií v krnovské nemocici

Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.

Letecká havárie na Opavsku byla námětem cvičení složek IZS
Vydáno 29. května 2024 18:21, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Letadlo mělo po startu z letiště technické potíže, vzápětí se zřítilo a narazilo do stroje, který se zrovna chystal na start. V obou strojích bylo 20 lidí, kteří utrpěli různá zranění. Na místě byli i mrtví. Takový byl námět taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému na Opavsku.

zdroj foto: HZS MSK

Areál Letiště Zábřeh v Dolním Benešově zaplnily v úterý desítky hasičů, záchranářů a policistů. Probíhalo tady totiž cvičení složek IZS s tématem vážné letecké havárie.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Při technických potížích, které nastaly po vzletu letadla došlo k jeho nekontrolovanému pádu na vzletovou plochu. Na ní se ve stejnou chvíli připravovalo ke vzletu jiné, malé letadlo, které bylo padajícím letadlem zasaženo."

Pracovník letového provozu ohlásil událost na linku 112 a na letiště se okamžitě sjely všechny záchranné složky.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Trosky dvou malých letadel, ve kterých cestovalo celkem 20 osob včetně posádky, se nacházely na vzletové ploše letiště. Některé osoby se nacházely uvnitř trupu letadla, proto bylo nutné je vyprostit, další osoby se pak nacházely mimo prostory letadel a také pod troskami."

Jednomu z letadel začal hořet motor, požár se ale podařilo uhasit zaměstnancům letiště ještě před příjezdem záchranných složek. Jako první přijeli na místo policisté, kteří ohlásili rozsah nehody.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Po příjezdu první JPO převzal její velitel okamžitě velení u zásahu, stanovil priority zásahu, zvolil postup záchranných prací a rozdělil místo zásahu do příslušných zón s charakteristickým nebezpečím. Ve spolupráci s vedoucím Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje (ZZS MSK) určil místo shromaždiště pro ošetření zraněných osob a organizoval způsob dojezdu dalších složek IZS na místo mimořádné události."
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Přednemocniční neodkladnou péči v podmínkách mimořádné události trénovaly tři týmy zdravotnické záchranné služby. Na letišti pracovalo šest záchranářů a také dvě zdravotnické interventky. Jejich úkolem bylo zorganizovat třídění a následné ošetření u šestnácti zraněných a čtyřech zemřelých účastníků havárie, stejně jako u několika osob se známkami silné akutní stresové reakce."

Cílem taktického cvičení bylo ověřit postupy při plnění typových činností, stejně jako organizaci práce na místě zásahu, vzájemnou spolupráci záchranářů, hasičů a policistů, jakož i třídění velkého počtu zraněných a jejich ošetření. Součástí simulovaných činností bylo rovněž poskytování první psychické pomoci účastníkům hromadného neštěstí.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Dalšími činnostmi JPO na místě zásahu pak bylo provedení protipožárních opatření, stabilizace trosek, třídění zraněných metodou START a jejich následný transport. Na místo události dorazil rovněž řídící důstojník územního odboru, který následně přebral velení zásahu a zřídil štáb. Po ukončení záchranných prací ze strany JPO asistovali hasiči zdravotníkům na shromaždišti přednemocniční péče a dle pokynu zdravotnického personálu ZZS MSK asistovali při ošetřování raněných."

Po ukončení cvičení proběhlo krátké vyhodnocení, které ukázalo, že složky IZS jsou připraveny na případný ostrý zásah u podobného typu událostí. Podobná cvičení probíhají napříč krajem pravidelně a přispívají k připravenosti na profesionální zvládnutí skutečných mimořádných událostí.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000043294/letecka-havarie-na-opavsku-byla-nametem-cviceni-slozek-izs