Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Modernizovaný Žermanický přivaděč může ochránit Frýdek-Místek před povodní

Frýdek-Místek |

Žermanický přivaděč prošel rozsáhlou modernizací. Umělé vodní koryto je v současnosti významnou protipovodňovou ochranou Frýdku-Místku. Pojme totiž mnohem víc vody a v případě zvýšených průtoků odlehčí řece Morávce.

Už v roce 2019 provedlo Povodí Odry opravu části Žermanického přivaděče. Šlo o zhruba dvoukilometrový úsek u obce Vyšní Lhoty.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Za zhruba 115 milionů korun jsme opravili hlavně dno, které jevilo známky vysokých průsaků, kdy voda nám ze čtyřiceti procent utíkala mimo ten Žermanický přivaděč. V současné době jsme dokončili druhou etapu modernizace Žermanického přivaděče. Zde se nacházíme právě na té druhé části, kde jsme modernizovali hlavně hráze."

Právě Žermanický přivaděč je významným protipovodňovým opatřením Frýdku-Místku.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Rekonstrukce přivaděče vody z řeky Morávky do Žermanické přehrady přes Lučinu je pro nás jedním z posledních kroků, které ochraňují město. Protože si všichni pamatujeme děsivé povodně z devadesátých let, kdy opravdu hrozilo protržení hráze Šance, která prošla kompletní rekonstrukcí."
Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Žermanický přivaděč má několik účelů. Například v době povodní je schopen odvést část vody řeky Morávky, a tak ji odlehčit. Proto říkáme, že je to významné protipovodňové opatření. Protože Žermanickým přivaděčem, nyní po modernizaci, je možné převést až 50 kubíků vody za sekundu. V minulosti to bylo jenom 15. Dalším účelem tohoto přivaděče je převádět vodu z Morávky do vodního díla Žermanice. A tím převádět i čistější a chladnější vodu právě do Žermanické přehrady, která je využívána také rekreačně."

Přivaděč se budoval v letech 1953 až 1958. Po více než šedesáti letech provozu tak bylo potřeba celé umělé koryto modernizovat. Druhá etapa stála 165 milionů korun a hradila ji dotace z ministerstva zemědělství. Kromě Povodí Odry realizuje svá opatření, která mají pomoci minimalizovat riziko povodní, také město Frýdek-Místek.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Máme digitální protipovodňovou mapu. Zpracovali jsme adaptační strategii, která reaguje na změny klimatu, čili se snažíme dělat ta opatření, která pracují s vodou v krajině. Teď revitalizujeme tůně ve Frýdeckém lese. Všechny další investice pamatují na to, že mají s vodou nakládat šetrně, aby byla odváděna a zároveň zůstala v tom místě. Neodtekla někde nějakým rychlým kanálem. A právě pak by vznikaly ty lokální rychlé povodně, což ve Frýdku-Místku hrozí, protože i řeka Ostravice, i řeka Morávka jsou řeky blízko pod horami. A když je velký přísun vody, tak se ta hladina zvedne rychle."

Povodí Odry má unikátní vodohospodářskou soustavu, která zajišťuje, že všechna vodní díla mezi sebou spolupracují. Jak v období sucha, tak i v době rizika povodní.

Nahlásit chybu


K tématu

Po vydatném dešti stouply hladiny řek v celém MS kraji. Povodně ale nehrozí

17. května 2023 12:20 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Celý Moravskoslezský kraj zasáhly vydatné deště, které způsobily vzestup hladiny řek. Vodohospodáři ale vše bedlivě sledují a žádné povodně prý nehrozí. Meteorologové navíc potvrdili ústup srážek.

Okolí Hlučínského jezera čekají změny záplavového území. Obce v okolí se těší na její využití

18. července 2023 10:20 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Součástí velké revitalizace Hlučínského jezera byla i rekonstrukce a úpravy vodohospodářských staveb, které znamenají zvýšení protipovodňové bezpečnosti. Nyní bude následovat aktualizace záplavového území, což obce v okolí bývalé štěrkovny vítají.

V Beskydech a Jeseníkách napadlo od nového roku nejvíce srážek

3. ledna 2024 16:07 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od nového roku vypadly na území povodí Odry srážky v úhrnu od 5 do 40mm. Nejvíce jich spadlo v Jeseníkách na Rýmařovsku, což je nad kaskádou nádrží Slezská Harta a Kružberk na řece Moravici a v Moravskoslezských Beskydech v prostoru nádrží Šance a Morávka, kde úhrn překročil 20mm. Průtoky v tocích jsou na celém území povodí Odry zvýšené. Obecně lidem žijícím v povodí Odry nehrozí povodňové nebezpečí, ale měli by se vyvarovat při těchto zvýšených vodních stavech volnočasovým aktivitám na řekách, které mohou být nebezpečné.


Městská policie v Havířově má nový moderní komisariát

Veškeré práce na rekonstrukci budovy v Kubelíkově ulici v Havířově jsou hotovy. Stavba prošla kolaudací a městská policie tak může spustit provoz nového komisariátu. Práce vyšly radnici na 44 milionů korun.

Středisko volného času Juventus hostilo nejlepší modeláře z celé ČR

Teď nás čeká malé ohlédnutí. Podíváme se na letošní 40. ročník soutěžní výstavy modelářů. Ukážeme vám do detailů nejpropracovanějších modely a podíváme se i na práci rozhodčích.

Radnice v rámci akce Brány památek dokořán ukázala svou historii i moderní prostory

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Masturbace online neměla šťastný konec. Vyděrači chtěli za nezveřejnění videa 150 tisíc kč

V posledních dnech policisté evidují případy vydírání prostřednictvím sociálních sítí. V Ostravě pachatelům naletěl muž středního věku, který poslechl údajnou krásnou blondýnu a natáčel se mobilem při masturbování. Byl pak velmi překvapen, když po něm chtěla 150 tisíc, jinak video zveřejní na internetu.

Děti vyrábějí loga a erby městské části Hrabůvka v rámci oslav 100 let Velké Ostravy

Historická loga, erby a dominanty jednotlivých obvodů Velké Ostravy. Ty vznikají v rámci akce „Loguj!“ ve výtvarných dílnách ostravských knihoven. Minulý týden patřil Hrabůvce.

Děti ve Vítkovicích si budou hrát na novém hygienickém písku

Písek v pískovištích může být zdrojem závažných onemocnění. Radnice v Ostravě-Vítkovicích proto každoročně písek obměňuje. Použitý písek nekončí na skládce, ale je dál využíván např. při opravě chodníků.

V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

22. dubna 2024 20:30 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Ne nadarmo se zámku Nová Horka u Studénky přezdívá "malá Vídeň"

22. dubna 2024 17:45 | Studénka | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury.

Nemocnice Karviná-Ráj připravila pro páry čekající potomka předporodní pokoj v porodnici

22. dubna 2024 16:30 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Nemocnice Karviná-Ráj investovala peníze do vybudování předporodního pokoje pro páry, které čekají na příchod svého potomka. Po celou dobu hospitalizace, v době porodu i po porodu, tak nemusí být partneři vůbec separováni.

Handicap centrum Škola života funguje ve Frýdku-Místku už 33 let

Handicap centrum Škola života letos oslaví své 33 narozeniny. Za tu dobu pomohlo už stovkám klientů s mentálním postižením. Stále s nimi pracuje a adaptuje je do společnosti. Od příštího roku se stacionář transformuje na centrum denních služeb.

Frýdek-Místek zve školy i veřejnost na Den Země ve znamení Světa zvířat

Sady Bedřicha Smetany v Místku se promění na „Svět zvířat“. Stane se tak v rámci oslav Dne Země. Letošní ročník proběhne v pátek 26. dubna. Dopoledne hlavně pro školy a odpoledne pro veřejnost. Připraven bude tradičně bohatý program zvířecích, ekologických a vzdělávacích aktivit.

Frýdek-Místek zpevní některé chodníky za Centrálním hřbitově

Procházení mezi hrobovými místy na Centrálním hřbitově ve Frýdku-Místku bude komfortnější. Radnice nechá ještě letos zpevnit některé travnaté chodníčky v urnovém háji. Dostanou pevné zatravňovací dlaždice. Město tak postupně pokračuje ve zlepšování komfortu pro návštěvníky hřbitova.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

Sezóna Beskydských farmářských trhů ve Frýdku-Místku začne letos dřív

Frýdek-Místek opět připravilo další sezónu oblíbených Beskydských farmářských trhů. Letos začínají ještě dříve než loni a probíhat budou vždy jednou za 14 dní. Sezónu pak tradičně završí na konci listopadu oblíbená zabijačka.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Dívka poděkovala členům IZS za záchranu. Vytáhli ji z řeky Ostravice ve Frýdku-Místku

Chtěla chytit padající mobilní telefon, jenže uklouzla a skončila pod splavem v řece Ostravici. Mladá dívka pak se štěstím ve vodě dlouhé minuty čekala na záchranu. Tu nakonec díky perfektní spolupráci bleskově zvládli strážníci, policisté a hasiči.

Modernizovaný Žermanický přivaděč může ochránit Frýdek-Místek před povodní
Vydáno 23. listopadu 2023 14:19, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Žermanický přivaděč prošel rozsáhlou modernizací. Umělé vodní koryto je v současnosti významnou protipovodňovou ochranou Frýdku-Místku. Pojme totiž mnohem víc vody a v případě zvýšených průtoků odlehčí řece Morávce.

Už v roce 2019 provedlo Povodí Odry opravu části Žermanického přivaděče. Šlo o zhruba dvoukilometrový úsek u obce Vyšní Lhoty.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Za zhruba 115 milionů korun jsme opravili hlavně dno, které jevilo známky vysokých průsaků, kdy voda nám ze čtyřiceti procent utíkala mimo ten Žermanický přivaděč. V současné době jsme dokončili druhou etapu modernizace Žermanického přivaděče. Zde se nacházíme právě na té druhé části, kde jsme modernizovali hlavně hráze."

Právě Žermanický přivaděč je významným protipovodňovým opatřením Frýdku-Místku.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Rekonstrukce přivaděče vody z řeky Morávky do Žermanické přehrady přes Lučinu je pro nás jedním z posledních kroků, které ochraňují město. Protože si všichni pamatujeme děsivé povodně z devadesátých let, kdy opravdu hrozilo protržení hráze Šance, která prošla kompletní rekonstrukcí."
Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Žermanický přivaděč má několik účelů. Například v době povodní je schopen odvést část vody řeky Morávky, a tak ji odlehčit. Proto říkáme, že je to významné protipovodňové opatření. Protože Žermanickým přivaděčem, nyní po modernizaci, je možné převést až 50 kubíků vody za sekundu. V minulosti to bylo jenom 15. Dalším účelem tohoto přivaděče je převádět vodu z Morávky do vodního díla Žermanice. A tím převádět i čistější a chladnější vodu právě do Žermanické přehrady, která je využívána také rekreačně."

Přivaděč se budoval v letech 1953 až 1958. Po více než šedesáti letech provozu tak bylo potřeba celé umělé koryto modernizovat. Druhá etapa stála 165 milionů korun a hradila ji dotace z ministerstva zemědělství. Kromě Povodí Odry realizuje svá opatření, která mají pomoci minimalizovat riziko povodní, také město Frýdek-Místek.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Máme digitální protipovodňovou mapu. Zpracovali jsme adaptační strategii, která reaguje na změny klimatu, čili se snažíme dělat ta opatření, která pracují s vodou v krajině. Teď revitalizujeme tůně ve Frýdeckém lese. Všechny další investice pamatují na to, že mají s vodou nakládat šetrně, aby byla odváděna a zároveň zůstala v tom místě. Neodtekla někde nějakým rychlým kanálem. A právě pak by vznikaly ty lokální rychlé povodně, což ve Frýdku-Místku hrozí, protože i řeka Ostravice, i řeka Morávka jsou řeky blízko pod horami. A když je velký přísun vody, tak se ta hladina zvedne rychle."

Povodí Odry má unikátní vodohospodářskou soustavu, která zajišťuje, že všechna vodní díla mezi sebou spolupracují. Jak v období sucha, tak i v době rizika povodní.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000040250/modernizovany-zermanicky-privadec-muze-ochranit-frydekmistek-pred-povodni