Už v roce 2019 provedlo Povodí Odry opravu části Žermanického přivaděče. Šlo o zhruba dvoukilometrový úsek u obce Vyšní Lhoty.
Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Za zhruba 115 milionů korun jsme opravili hlavně dno, které jevilo známky vysokých průsaků, kdy voda nám ze čtyřiceti procent utíkala mimo ten Žermanický přivaděč. V současné době jsme dokončili druhou etapu modernizace Žermanického přivaděče. Zde se nacházíme právě na té druhé části, kde jsme modernizovali hlavně hráze."
Právě Žermanický přivaděč je významným protipovodňovým opatřením Frýdku-Místku.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Rekonstrukce přivaděče vody z řeky Morávky do Žermanické přehrady přes Lučinu je pro nás jedním z posledních kroků, které ochraňují město. Protože si všichni pamatujeme děsivé povodně z devadesátých let, kdy opravdu hrozilo protržení hráze Šance, která prošla kompletní rekonstrukcí."
Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Žermanický přivaděč má několik účelů. Například v době povodní je schopen odvést část vody řeky Morávky, a tak ji odlehčit. Proto říkáme, že je to významné protipovodňové opatření. Protože Žermanickým přivaděčem, nyní po modernizaci, je možné převést až 50 kubíků vody za sekundu. V minulosti to bylo jenom 15. Dalším účelem tohoto přivaděče je převádět vodu z Morávky do vodního díla Žermanice. A tím převádět i čistější a chladnější vodu právě do Žermanické přehrady, která je využívána také rekreačně."
Přivaděč se budoval v letech 1953 až 1958. Po více než šedesáti letech provozu tak bylo potřeba celé umělé koryto modernizovat. Druhá etapa stála 165 milionů korun a hradila ji dotace z ministerstva zemědělství. Kromě Povodí Odry realizuje svá opatření, která mají pomoci minimalizovat riziko povodní, také město Frýdek-Místek.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Máme digitální protipovodňovou mapu. Zpracovali jsme adaptační strategii, která reaguje na změny klimatu, čili se snažíme dělat ta opatření, která pracují s vodou v krajině. Teď revitalizujeme tůně ve Frýdeckém lese. Všechny další investice pamatují na to, že mají s vodou nakládat šetrně, aby byla odváděna a zároveň zůstala v tom místě. Neodtekla někde nějakým rychlým kanálem. A právě pak by vznikaly ty lokální rychlé povodně, což ve Frýdku-Místku hrozí, protože i řeka Ostravice, i řeka Morávka jsou řeky blízko pod horami. A když je velký přísun vody, tak se ta hladina zvedne rychle."
Povodí Odry má unikátní vodohospodářskou soustavu, která zajišťuje, že všechna vodní díla mezi sebou spolupracují. Jak v období sucha, tak i v době rizika povodní.