Mladá dívka měla neuvěřitelné štěstí v neštěstí. V pondělí odpoledne jí spadl mezi kameny v řece Ostravici ve Frýdku-Místku telefon. Chtěla ho chytit, ale na kamenech uklouzla a spadla do řeky.
zachráněná dívka: "Telefon mi vyklouzl z tašky a v reflexu jsem se ho snažila na kamenné zdi chytit. Vůbec mě v ten moment nenapadlo, že by mi to mohlo nahoře uklouznout. Kdyby mi telefon spadl do splavu, tak by mě ani nenapadlo pro něj jít.
Následně ji strhl silný proud. Zachytila se klády na hladině a ve vodě byla minimálně 15 minut, než si jí všiml svědek, který zalarmoval hasiče, policisty a záchranáře.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Tříčlenná hlídka policistů ze speciální pořádkové jednotky krajského ředitelství se vracela v pondělí po 15. hodině na základnu ve Frýdku-Místku. Ve vysílačce šlo hlášení operačního střediska o ženě topící se v řece Ostravici, poblíž soutoku s Morávkou. Policisté díky místní znalosti věděli, že soutok je poblíž. V mžiku otočili vozidlo a vyrazili."
Na místě spatřili strážníka Městské policie Frýdek-Místek s lanem a plovákem, kterého se zhruba dva metry od břehu držela mladá žena po pás v chladné vodě. Byla evidentně vysílená, neboť určitou dobu trvalo, než její volání o pomoc uslyšeli kolemjdoucí a přivolali pomoc. Ženě se nedařilo dostat na břeh, protože voda u splavu se točí ve válci, je tam silný proud a strmý břeh.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Nebylo nač čekat. Policista nprap. Ryška vběhl okamžitě do řeky a uchopil ženu tak, ať ji nestrhne proud do větší hloubky. Z břehu mu kolega hodil házecí pytlík. Policista upevnil lano házecího pytlíku na ženě, tím ji jistil. Lano tak perfektně posloužilo pro případ, že by ženu strhnul proud do hlubší vody. A to reálně hrozilo."
Mezitím dorazili na místo i profesionální a dobrovolní hasiči.
Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Hasiči, oblečeni do speciálních obleků pro práci na vodě, započali, ihned, po příjezdu na místo události záchranné práce. V té době se v jezu nacházela nejen zmiňovaná žena, ale také policista, který ji za pomocí lana jistil a bránil tak jejímu stržení proudem. Hasiči zachránili nejprve zraněnou a vyčerpanou ženu, posléze pomohli do bezpečí pevné půdy pod nohama i policistovi. Ženě byl pak, až do příjezdu Zdravotnické záchranné služby na místo události, poskytnut tepelný komfort."
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Pacientka se záchranáři komunikovala, nejevila známky tonutí, byla však silně podchlazená a měla zraněnou hlavu. Posádka jí zajistila tepelný komfort a po provedení přednemocniční neodkladné péče ženu transportovala do frýdecko-místecké nemocnice, kde byla předána na centrálním příjmu."
Celý příběh tak má šťastný konec, a to především díky pohotové reakci a součinnosti všech zúčastněných složek.
zachráněná dívka: "Jsem moc vděčná za záchranu a děkuji všem, kteří mi pomohli. Už na místě jsem se také omlouvala, že kvůli takové blbosti mě museli zachraňovat."
Michal Ryška, člen speciální pořádkové jednotky: "Bylo skvělé, že všichni ze záchranných složek na místě věděli, co mají dělat. Na břeh se nebylo možné dostat, kameny klouzaly, nebylo se o co zapřít nebo čeho chytit, proud byl silný. Ale zvládli jsme vše. Určitě k tomu přispěla společná cvičení s hasiči i zdravotníky, které absolvujeme. I znalosti a dovednosti, které získáváme v rámci našich výcviků, já jsem absolvoval právě záchranné práce ve vodě. Vše se mi opravdu hodilo. U policie jsem 11 let, z toho 8 let na jednotce, přičemž to není moje první akce, kdy jsem někoho zachraňoval. Jsou různé krizové situace, ve kterých se lidé ocitají, a my jim pomáháme. To je naše poslání."
Policisté speciální pořádkové jednotky krajského ředitelství se specializují také například na pátrání po osobách nebo záchranu osob z vody. Realizují cvičení na různá témata, jejichž cíle je prověřit připravenost policistů a současně možnosti technického vybavení. Důležité jsou rovněž nácviky či praxe u dalších záchranných složek, hasičů a zdravotníků.