Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bezplatné vyšetření znamének přilákalo i ve Frýdku-Místku stovky lidí

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Bezplatné vyšetření znamének přilákalo na akci Spolu proti melanomu ve Frýdku-Místku davy lidí. Cílem bylo včasné podchycení nebezpečí vzniku zhoubného melanomu nebo jiných vážných onemocnění a komplikací.

Fronta lidí čekajících na bezplatné vyšetření dermatologem na náměstí Svobody ve Frýdku-Místku. Bez objednání a na počkání. Taková je myšlenka Stanu proti melanomu, který postupně objel 15 měst v Česku.

Lenka Tomaško, lékařka kožního oddělení FN Ostrava: "Pacienti tady k nám mohou přijít, ukázat nám víceméně cokoliv, co je na těle trápí. Snažíme se o záchyt nějakých suspektních lézí, které potom odesíláme, ať už na chirurgii nebo na kožní ambulanci v místě bydliště, aby byli potom dále řešeni. Pacienti většinou přijdou s nějakými nezhoubnými kožními projevy, jako jsou hemangiomy, což jsou cévní léze. Nebo naopak seborrhoické veruky, které vznikají dlouhodobým působením UV záření na kůži, ale jedná se o benigní projevy."
Elenka Mazurová, mluvčí ČPZP: "Po kontrole znamének, které zabralo jen pár minut, mohli zájemci absolvovat například vyšetření na přístroji InBody, který umí změřit složení těla včetně viscerálního tuku a vypočítá bazální metabolismus. Lidé také mohli navštívit stanoviště s ochrannými přípravky pleti a s maketami sloužícími k samovyšetření prsou a varlat. Doprovodný program jsme letos ve vybraných městech rozšířili o vyšetření cév."

Lékaři všeobecně upozorňují, že prevence je důležitá ve všech oblastech.

Lenka Tomaško, lékařka kožního oddělení FN Ostrava: "Velmi, ale v prevenci stran té kůže je hlavní ta fotoprotekce, to znamená ochrana před UV zářením, ať už krémem s vysokým ochranným faktorem, což pacienti většinou neradi slyší. Máme tady spousty vášnivých zahrádkářů, ať už v nižší nebo vyšší věkové kategorii. Takže vysvětlovat jim tam, že se mají namazat, když jdou sekat zahradu a všechno se na ně nalepí úplně, se nesetká vždy s oblibou. A potom samozřejmě nějaké stínění oděvem, jako je klobouk. V dnešní době se dají koupit i trička, která v sobě mají takzvané UPF, to znamená UV protecting factor. Kdy to už samo o sobě chrání před tím slunečním zářením."
Marcel Sikora (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já vítám dnešní aktivitu České průmyslové zdravotní pojišťovny, že uspořádala preventivní akci Spolu proti melanomu. Kdy si vlastně obyvatelé města mohou zdarma nechat vyšetřit kožní znaménka. Město Frýdek-Místek rozhodně vždycky bude podporovat takovéto preventivní akce. Například na podzim podporujeme Den urologické prevence."

Preventivně vzdělávací program Spolu proti melanomu běží už od roku 2016. Za tu dobu vyšetřili lékaři přes 38 tisíc lidí a zachytili 6 procent podezřelých nálezů. Ve Frýdku-Místku prošlo za den stanem na 600 lidí.

Nahlásit chybu


K tématu

Laboratoře AGEL vyšetří v listopadu muže nad 45 let zdarma na rakovinu prostaty

30. října 2023 17:07 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Jako každý rok, i letos, se síť laboratoří AGELLAB v listopadu připojí k celosvětovému boji proti rakovině prostaty a varlat v rámci kampaně Movember. Až do konce měsíce tak nabídnou mužům nad 45 let věku zdarma vyšetření PSA.

Den urologické prevence přilákal do Nemocnice ve Frýdku-Místku desítky pacientů

9. listopadu 2023 13:27 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Prevence je důležitá v každém věku. Zvláště v případě pacientů s určitou mírou rizika. Nemocnice ve Frýdku-Místku se opět po roce zaměřila na mužské zdraví. O Den urologické prevence byl opět velký zájem. Muži se mohli zdarma a bez objednání vyšetřit.

Nemocnice ve Frýdku-Místku učí děti nebát se zubaře a správně pečovat o zuby

Nemocnice ve Frýdku-Místku učí děti nebát se zubaře. Preventivní program pro rodiče s dětmi se nově rozšířil o základní a mateřské školy. Děti navštíví ordinaci, kde si doslova vyzkouší práci zubních lékařů a zároveň se dozví, jak správně pečovat o zuby. Nový vzdělávací program podpořil magistrát.


MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Se sádrou na dovolenou k vodě bez problémů. Nový materiál začali používat v krnovské nemocnici.

Dovolenou u vody nebo v zahraničí často ovlivňují akutní úrazy a zejména pak zlomeniny končetin. Pobyt u moře s nasazenou sádrou je velkým omezením pro pacienty. Toto vše odstraňuje nový způsob fixace zlomenin, který začali aplikovat v krnovské nemocnici.

Město chce převzít majetek tělovýchovné jednoty, začne tribunou

Město převezme do vlastnictví od tělovýchovné jednoty tribunu fotbalového stadionu. Následně ji nechá zbourat a na jejím místě postaví multifunkční sportovní halu. Její součástí bude nová tribuna.

Radikální a citlivý k historii. Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze

20. června 2024 13:32 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Školu na Butovické vyřadil z provozu požár, sanační firma už likviduje škody

V Základní škola Butovická hořelo. Požár vypukl mimo vyučovací dobu. Škoda je odhadována na 5 milionů korun. Děti do budovy nesmí, interiér je zasažen zplodinami a popelem.

Modrý kříž pomáhá mladistvým i dospělým ve Frýdku-Místku v boji se závislostmi

Město Frýdek-Místek podpořilo organizaci Modrý kříž. Ta pracuje s lidmi, kteří mají sklony k závislosti na drogách nebo alkoholu. Na projekt, který se věnuje hlavně mladistvým a rodičům půjde 520 tisíc korun.

Frýdek-Místek udělil čtyři Ceny města za rok 2023

Frýdek-Místek uděloval ceny města za rok 2023. Ocenění se udělovalo za oblast záchrany životů, přínos v kultuře a výtvarné umění a architektura. Cenu získali čtyři lidé, jeden z nich in memoriam.

Jablunkovští deváťáci převzali ocenění za své úspěchy

19. června 2024 11:33 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Ve velkém sále radnice v Jablunkově se sešli žáci 9. ročníků základních škol, kteří byli oceněni za dobré studijní výsledky a reprezentaci města.

Děti s prarodiči sesbírali nářeční výrazy používané v Čeladné

18. června 2024 14:40 | Čeladná | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

Základní škola Čeladná žila několik měsíců mezigeneračním projektem s názvem Jaro s babi a dědou. Jeho jedním z úkolů bylo, aby děti se svými prarodiči sestavili slovníky výrazů v místním nářečí. Sešlo se jich několik desítek.

Frýdek-Místek se chystá na Mezinárodní folklorní festival

Mezinárodní folklorní festival Frýdek-Místek opět láká na bohatý program. Kromě řady domácích souborů přijede také pět zahraničních. Program pro veřejnost začíná ve čtvrtek a hlavními taháky bude roztančené náměstí v pátek a celou sobotu.

Školáci poznávali práci hasičů. Navštívili hasičskou školu i stanici ve Frýdku-Místku

Jak probíhá výuka mladých hasičů a následně život u profesionální jednotky. To bylo stěžejním bodem akce, kterou společně připravili hasičská střední škola, vyšší odborná škola a krajští hasiči pro žáky frýdecko-místeckých základních škol.

Bezplatné vyšetření znamének přilákalo i ve Frýdku-Místku stovky lidí
Vydáno 6. června 2024 11:50, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Bezplatné vyšetření znamének přilákalo na akci Spolu proti melanomu ve Frýdku-Místku davy lidí. Cílem bylo včasné podchycení nebezpečí vzniku zhoubného melanomu nebo jiných vážných onemocnění a komplikací.

Fronta lidí čekajících na bezplatné vyšetření dermatologem na náměstí Svobody ve Frýdku-Místku. Bez objednání a na počkání. Taková je myšlenka Stanu proti melanomu, který postupně objel 15 měst v Česku.

Lenka Tomaško, lékařka kožního oddělení FN Ostrava: "Pacienti tady k nám mohou přijít, ukázat nám víceméně cokoliv, co je na těle trápí. Snažíme se o záchyt nějakých suspektních lézí, které potom odesíláme, ať už na chirurgii nebo na kožní ambulanci v místě bydliště, aby byli potom dále řešeni. Pacienti většinou přijdou s nějakými nezhoubnými kožními projevy, jako jsou hemangiomy, což jsou cévní léze. Nebo naopak seborrhoické veruky, které vznikají dlouhodobým působením UV záření na kůži, ale jedná se o benigní projevy."
Elenka Mazurová, mluvčí ČPZP: "Po kontrole znamének, které zabralo jen pár minut, mohli zájemci absolvovat například vyšetření na přístroji InBody, který umí změřit složení těla včetně viscerálního tuku a vypočítá bazální metabolismus. Lidé také mohli navštívit stanoviště s ochrannými přípravky pleti a s maketami sloužícími k samovyšetření prsou a varlat. Doprovodný program jsme letos ve vybraných městech rozšířili o vyšetření cév."

Lékaři všeobecně upozorňují, že prevence je důležitá ve všech oblastech.

Lenka Tomaško, lékařka kožního oddělení FN Ostrava: "Velmi, ale v prevenci stran té kůže je hlavní ta fotoprotekce, to znamená ochrana před UV zářením, ať už krémem s vysokým ochranným faktorem, což pacienti většinou neradi slyší. Máme tady spousty vášnivých zahrádkářů, ať už v nižší nebo vyšší věkové kategorii. Takže vysvětlovat jim tam, že se mají namazat, když jdou sekat zahradu a všechno se na ně nalepí úplně, se nesetká vždy s oblibou. A potom samozřejmě nějaké stínění oděvem, jako je klobouk. V dnešní době se dají koupit i trička, která v sobě mají takzvané UPF, to znamená UV protecting factor. Kdy to už samo o sobě chrání před tím slunečním zářením."
Marcel Sikora (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já vítám dnešní aktivitu České průmyslové zdravotní pojišťovny, že uspořádala preventivní akci Spolu proti melanomu. Kdy si vlastně obyvatelé města mohou zdarma nechat vyšetřit kožní znaménka. Město Frýdek-Místek rozhodně vždycky bude podporovat takovéto preventivní akce. Například na podzim podporujeme Den urologické prevence."

Preventivně vzdělávací program Spolu proti melanomu běží už od roku 2016. Za tu dobu vyšetřili lékaři přes 38 tisíc lidí a zachytili 6 procent podezřelých nálezů. Ve Frýdku-Místku prošlo za den stanem na 600 lidí.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000043424/bezplatne-vysetreni-znamenek-prilakalo-i-ve-frydku-mistku-stovky-lidi