Na frýdeckém zámku je v těchto dnech k vidění putovní výstava, kterou připravili Národní pedagogické muzeum a Knihovna Jana Amose Komenského v Praze a Nadační fond Přemysla Pittra a Olgy Fierzové s názvem Evropský humanista Přemysl Pitter. Výstava seznámí návštěvníky Muzea Beskyd se životem a dílem tohoto významného humanisty, pedagoga, protestantského kazatele a demokrata.
Kateřina Janásová, komisařka výstavy: “Prostřednictvím panelů se mohou návštěvníci dozvědět o jeho rodinném prostředí. Pocházel asi ze šesti dětí, ale všichni sourozenci mu zemřeli, takže zůstal sám. Otec byl tiskař, měl i tiskařský podnik, který měl přejít na Přemysla Pittra. Ten k tomu ale neměl žádný vztah. Zúčastnil se také první světové války, kde byl několikrát raněn. Celý život se potom řídil tím, že chtěl zabránit jakémukoliv konfliktu a nabízet pomocnou ruku lidem, kteří mají různá vyznání a jsou různé národnosti.”
Přestože Přemysl Pitter patří k významným osobnostem 20. století, veřejnost o něm mnoho neví. Přitom to byl právě on, kdo za války výrazně pomáhal židovským i německým dětem.
Kateřina Janásová, komisařka výstavy: “Je znám jako organizátor, který za pomoci dalších spolupracovníků, vytvořil Milíčův dům. Měl představu soustředit děti k takové jakoby mimoškolní činnosti. Byly tam dílny a velká zahrada. Děti měly možnost se nasvačit. Byla tam tedy i jídelna. Byl tam přednáškový sál. Po okupaci se v Milíčově domě soustředily i děti židovské a německé, kterým po celou dobu Pitter pomáhal.”
Výstava věnovaná Přemyslu Pittrovi potrvá na frýdeckém zámku až do 1. května.