Ke konci minulého roku město pořídilo dohromady čtyři tisíce sto čtyřicet šest kusů plastových nádob na biologický odpad a nechalo je rozvést k rodinný domkům jak na svém území, tak také v Chlebovicích, Lysůvkách, Lískovci, Skalici a Zelinkovicích. Celkové náklady na pořízení nádob včetně jejich rozvozu činily více jak pět miliónů šest set tisíc korun korun, přičemž přes pět miliónů bylo hrazeno z Operačního programu Životního prostředí. Letos od dubna do října bude probíhat svoz biologického odpadu.
Jana Matějíková, mluvčí Magistrátu města Frýdku-Místku: “Svoz biologického odpadu je letošní novinkou. Zavedli jsme ji proto, že si to přáli obyvatelé rodinných domků na území města, ale i proto, že od toho očekáváme, že se sníží množství bioodpadu, který končil v běžných kontejnerech, takže bychom tak měli také šetřit místo na skládce.”
Svoz bioodpadu je rozdělen na určité lokality, které budou sváženy buďto v sudý, nebo lichý týden. V sudé týdny je na pondělí naplánováno vyvážení kontejnerů na bioodpad v místních částech Chlebovice, Lysůvky a Zelinkovice. V sudé úterý a středu se bude svážet bioodpad z Místku, přičemž soupis ulic bude upřesněn v závislosti na provozních podmínkách v průběhu dubna. V sudý čtvrtek se bude svážet bioodpad z Lískovce a v pátek ze Skalice. V liché týdny se bude vždy v úterý a ve středu svážet bioodpad především z Frýdku. Soupis ulic bude také upřesněn během dubna. V lichý pátek bude svoz probíhat ve Frýdku na ulici Čs. Červeného kříže, Heydukova, J. Skupy, Lískovecká, Nad Lipinou a Na Aleji a v Místku na ulici K Olešné, Na hrázi, Nad přehradou a Bahno-Štandl.
Michal Pobucký (ČSSD), náměstek primátora města Frýdku-Místku: “Bioodpad bude ve městě svážen co čtrnáct dní. Bude dále zpracováván v kompostárně společnosti Frýdecká skládka na kompost a zeminový substrát. Z městského rozpočtu jsme na svoz bioodpadu pro tento rok uvolnili zhruba milion korun.”
Do nádob na bioodpad mohou lidé vhazovat zejména odpad ze zahrad, jako je tráva, listí, květiny apod. Dále také tenké ořezy z keřů a stromů, spadané ovoce nebo i bioodpad z domácností, například zbytky zeleniny a ovoce, slupky z brambor, kávovou sedlinu nebo čajové sáčky. Všechno ostatní, například obaly, komunální odpad, zbytky jídel a jakékoli jiné neorganické materiály do nádob na bioodpad nepatří.