Terénní pracovnice tráví většinu týdne tak, že ve Frýdku-Místku chodí dům od domu. Zamíří například také do z jedné z budov na Křižíkově ulici, kde bydlí paní Ingrid Stkáčová, která je živým důkazem smysluplnosti jejich práce. Neměla ani osmnáct let, když poprvé otěhotněla, navíc přišla o střechu nad hlavou. Nebýt pomoci terénních pracovnic, o své dítě by paní Ingrid přišla. Dnes už má druhou ratolest, byt a pravidelně platí nájem.
Ingrid Stkáčová, klientka terénních pracovnic: "Když jsem neměla třeba základní věci pro malou, nebo mi něco chybělo, tak jsem šla za nimi a vždycky mi pomohly, vlastně kdykoli jsem měla nějaký problém. Dvakrát, třikrát týdně se za mnou staví. Podívat se, jestli je tady všechno v pořádku. Rozumím si s nimi."
Aranka Obodová, terénní pracovnice z F-M: "Teď si sami dokázali najít byt 1+ 1. Zařídili si ho sami. To je to důležité, že už se začíná sama starat o své záležitosti. A že nepomáháme tím, že bychom nosily materiální věci, udělala na sobě kus práce. Obrovský kus."
Ve své kanceláři na frýdeckém magistrátu tráví obě terénní pracovnice pondělí a středu. Zbytek týdne obchází jednotlivé rodiny. U každé se zdrží podle potřeby. Menších úspěchů už ženy mají celou řadu.
Šárka Vozňáková, terénní pracovnice z F-M: "90% lidí má problém s placením nájemného. Potom jsou to problémy ve škole. Se školní docházkou."
Terénní programy fungují ve Frýdku-Místku od roku 2001. Jen loni využilo těchto služeb přes 450 lidí. Dalibor Zecha, vedoucí oddělení protidrogové prevence F-M: "Významnou část pomoci tvořila pomoc při zajištění plateb bydlení. Kdy se uplatňují určité splátkové kalendáře a podobné věci. A další významná část té pomoci byla v oblasti zaměstnání. Kdy se podařilo umístit asi 26 těchto klientů pracovní smlouvou do pracovního procesu."
Celou myšlenku podpořilo i vedení města. Na práci terénních pracovnic uvolnilo 160 tisíc korun. Ivan Vrba (KSČM), radní města F-M: "Na posledním zastupitelstvu jsme schválili odeslání žádosti o dotaci ve výši zhruba 400 tisíc korun."
Pokud město dotace z Rady vlády ČR pro záležitosti romské komunity získá, měly by finance putovat například na podporu volnočasových aktivit romských dětí i jejich rodičů. Podle statistik žije ve Frýdku-Místku asi 500 Romů.