Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Jablunkově si lidé připomněli památku rodáka a válečného pilota RAF Antonína Velebnovského

  • Jablunkov,

V Jablunkově si lidé připomněli památku Antonína Velebnovského. Ten zahynul ve 2. světové válce v Anglii jako pilot RAF.

Pietní akt se konal u jeho rodného domu v ulici, která nese jeho jméno.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Za to, že vlastně 26 letech byl ochotný položit život, dát to nejcennější, co člověk má. To si každý musí uvědomit. Až když ztratí zdraví, tak si to uvědomí, že vlastně život je to nejcennější, co máme. Takže byl ochotný obětovat tady toto nejcennější, abychom my žili ve svobodě.”

O jablunkovském letci pojednává kniha Na Perutích RAF Petra Majera.

Petr Majer, historik, kronikář, autor knihy: “Ta kniha mi dala strašně moc práce. Já, když jsem odcházel do důchodu, tak jsem si řekl, že zpracuji vše o válečných veteránech na Těšínsku nebo na Třinecku a Jablunkovsku. protože bydlím v Bystřici nad Olší. Když jsem pátral po těch pilotech, tak jsem zjistil, že někteří tady byly velmi významní a mezi ně patřil i plukovník Velebnovský.”

Jak badatel zjistil, statečných pilotů z Těšínska a Jablunkovska byly desítky.

Petr Majer, historik, kronikář, autor knihy: “Mi šlo o to ukázat, že těch pilotů a leteckého personálu, kteří bojovali v anglickém letectvu jako Čechoslováci v RAF, v Královském letectvu Velké Británie, bylo poměrně víc. Vemte si, že jenom na Těšínsku jsem jich našel 81, cože nepředstavitelné množství. A mnoho z nich v těch bojích zahynulo.”

Jablunkovští chtějí, aby se na důležité momenty historie nezapomínalo.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Co se týká připomínání, jde hlavně to, aby se to ukazoval v médiích pro mládež, aby věděli, že mají při různých sporech zasednout vždy maximálně ke kulatému stolu, aby se to neřešilo zbraněmi a agresí. Takže vždycky, když tady máme pietní akt, buď k ukončení 2. světové války, nebo k veteránům, tak chci, aby tady byly děti a vždycky se nám to daří, takže toto chci předat dalším generacím.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy