Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Český Těšín vydává ke 100. výročí založení města odbornou monografii, váží 3,3 kg

Český Těšín vydává ke svému 100. výročí založení města podrobnou odbornou monografii. Z ní se čtenáři dozví nejen zajímavosti ze stoleté historie, ale najdou tady i informace o vývoji levobřežní části historického města Těšína před jeho rozdělením v roce 1920.

Český Těšín si letos připomíná 100 let své existence. To je ideální příležitost k tomu, aby občané města dostali dárek v podobě obsáhlé publikace. Samotná kniha začala vznikat před dvěma lety, kolektiv 11 autorů zpracovával rukopisy, vybíral ikonografii a hledal písemnosti a doklady k dějinám města nejen v archivu českém, ale i polském.

Radim Jež, náměstek ředitele odborné muzejní činnosti: "Vznikl rukopis, který má souhrnně 1 200 normostran, ten byl vysázen do podoby této knihy, která čítá bezmála 800 stran, je to dílo velké, váží 3,3 kg."

Obsah knihy je strukturován tematicky, od politického a správního vývoje, najdete tam kapitolu o národnostním vývoji, hospodářství, dopravě, náboženství, školství, kultuře a společenském životě.

David Pindur, historik: "Takovou přidanou hodnotou této publikace je nástin dějin jednotlivých městských částí, původně samostatných obcí, které se postupně integrovaly s Českým Těšínem."

Publikace je koncipována jako odborná monografie, hlavní text je opatřen poznámkovým aparátem. Kniha obsahuje několik stovek dobových snímků, pohlednic a dokumentů, letáků a podobně.

Gabriela Hřebačková, starostka Českého Těšína: "Takové publikace vznikají jednou za 100 let a jsme moc rádi, že ji můžeme držet ve svých rukou i přes to, že ten rok 2020 je poznamenaný tím, čím je. Je tu světlá naděje, že občané dostanou zajímavý dar."

Křest knihy byl prozatím odložen, nicméně k zakoupení byla měla být publikace ještě letos v městském informačním centru nebo v historické budově muzea Těšínska.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy