Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Č. Těšíně si komentovanou výstavkou miniaturních parních strojů připomněli výročí vynálezce Josefa Božka

Plnou parou vpřed. V historické budově Muzea Těšínska v Českém Těšíně si studenti i dospělí mohli připomenout 240. výročí narození místního vynálezce Josefa Božka.

Sběratel Miloslav Vaváček, zapsaný i v knize rekordů, tam představil sbírku miniaturních a plně funkčních parních strojů.

Veřejnost si může parní stroje prohlédnout ještě tuto sobotu od 9 do 16 hodin.

Lenka Ježová Bichlerová, mluvčí Muzea Těšínska: “Je nadšeným sběratelem miniatur funkčních parních strojů, které představí jak školním skupinám tak dospělým. Edukační programy byly připraveny jak pro základní školy tak pro střední školy a musím říct, že máme tu výhodu, že v Českém Těšíně existuje Gymnázium Josefa Božka, což byl významný a vynálezce a konstruktér. V Českém Těšíně je pojmenována ulice po Josefu Boškovi no a samozřejmě se mu věnujeme i v naší expozici. Ke 240. výročí narození Josefa Božka vydali speciální turistickou známku, která je k dostání pouze u nás v historické budově v Českém Těšíně a je v omezeném počtu.”
Miloslav Vaváček, autor projektu Experiment aneb plnou parou vpřed: “Já jsem přijal pozvání tady zdejšího muzea kvůli tomu, abych tady přednášel o parních strojích a parní síle. Přivezl jsem součást sbírky, která je tady za mnou a lidi budou moct vidět v provozu modely historických parních strojů od starověku až po moderní parní elektrárnu s turbínou. Jsem tady pro to, abych je vzdělával a pobavil sebe a je taky. Parní stroje mají tu výhodu, že se líbí všem. Líbí se holkám, líbí se klukům, malým dětem i dospělým. V tom tkví ta jejich univerzálnost a tím, jak je to malinké a funguje to, tak je to taky atraktivní. Protože se zajímám dějinami úplně od toho prvopočátku, tak jdu od toho starověku až po současnost přes všechny různé další mezistupně vývoje parních systémů, parovozy, parní lodě, stacionární parní stroj a mám tady stroje vlastně úplně od antiky, od toho počátku. Ty parní stroje získávám po celém světě na různých aukcích. Mám jak stroje nově vyrobené podle dobových vyobrazení, tak skutečně historické originály. Jeden z nich tady mám a ten má 100 let, takže lidé budou moci vidět v chodu historickou mechanickou hračku, která za normálních okolností bývá v muzeu nebo soukromých sbírkách, někde hluboce uzamčená. A my tady ji zprovozníme a budeme si s ní hrát. Ta prezentace se zabývá historií vývoje parního stroje a velice rád bych upozornil na to, že jsme tady hlavně kvůli tomu, že pan Božek slaví letos výročí a pan Božek je z nejlepších slezských vynálezců, či vůbec vynálezců u nás. Narodil se tady ve Slezsku, kousek odsud a je to velice důležitý takový český Leonardo da Vinci, protože vynalezl spoustu hodinových strojů a čerpadel a dokonce dělal protézy pro lidi zraněné v napoleonských válkách, ale hlavně vyjel v 1815 se svým krásným parovozem v Praze ve Stromovce a byl druhým na evropském kontinentu po francouzském vynálezci Nicolasi Josephu Cugnotovi a Božkův parostroj se učí v dějepisu i ve fyzice.
Jan Müller, student Gymnázia Josefa Božka v Českém Těšíně: “Učili jsme se o něm už na základní škole. Josef Božek byl vynálezce. Postavil první parní stroj v Čechách a tahle výstava byla moc super. Moc se mi líbily ty parní stroje a líbilo se mi, jak ten pán byl velmi vtipný a taky se mi líbil ten parní stroj, jak to tam fungovalo, jak to tam bylo propojené ta ozubená kolečka. Moc se mi to líbilo.”
Iva Dluhošová, učitelka, Gymnázia Josefa Božka v Českém Těšíně: “O Josefu Božkovi vědí poměrně hodně a přišli jsme sem proto, abychom ještě víc podpořili povědomí dětí o samotném vynálezci a muži, po němž bylo naše gymnázium pojmenováno. Celá ta prohlídka se nám moc líbila. Nejen ten obsah byl fantastický, kdy nás průvodce provedl úplně od začátku parostroje, až po Josefa Božka a jeho vynálezy. Úžasné bylo zapálení průvodce a to, jakým způsobem nám to přednesl, interaktivita, zábavný byl a děcka byla nadšená.”

Sběratel Miloslav Vaváček představil i jeden velmi zajímavý exemplář.

Miloslav Vaváček, autor projektu Experiment aneb plnou parou vpřed: “Je to nejmenší parní elektrárna v České republice. Je vybavena turbínou, která dává 6000 otáček za minutu a je schopna vyrobit elektrický proud a rozsvítit tady to veřejné osvětlení. Což je velice efektivní, protože když lidé přijdou a stroj spustíme, tak se zhasne a v té tmě se to rozzáří a je to nádherné. Většinou přednáším hodně pro školy, muzea a tak podobně. A kromě jiného jsem získal za svoji sbírku, kterou prezentuji pro veřejnost, ocenění ve formě zápisu do České knihy rekordů a kuriozit a loni jsem byl vyhlášený jako rekordman roku právě tady v návaznosti na ty rekordy s párou a ještě s modely kanónů, se kterými taky střílím.”
Nahlásit chybu


K tématu
RegioJet a.s. - nástupní místo Havířov, Bohumín
Havířov
od 25 000 do 38 000 Kč/měsíc

Detail

Pedagogicko-psychologická poradna, Karviná, příspěvková organizace - Doubrava a okr. Karviná
Doubrava
od 32 820 do 42 780 Kč/měsíc

Detail

BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail