Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • POLICISTÉ CVIČILI ZÁSAH PROTI STŘELCI NA OSTRAVSKÉ UNIVERZITĚ, VIDEO NA POLAR.CZ
  • NOVÝ JIČÍN SI PODMANIL KRAJSKÉ KOLO SOUTĚŽE TANEČNÍCH OBORŮ, INFO NA POLAR.CZ
  • KARVINÁ ZRUŠILA KVŮLI NEMOCI SOBOTNÍ DIVADLO NA ZÁMKU K ZAHÁJENÍ SEZÓNY
  • V HUKVALDECH ZAČALA OBNOVA ZÁMEČKU, NABÍDNE INTERAKTIVNÍ EXPOZICE O PŘÍRODĚ
  • KALIŠOVO JEZERO V BOHUMÍNĚ DOSTANE NOVÁ MOLA ZA 11 MILIONŮ
  • OSTRAVA BY V KRÁTKÉ DOBĚ MĚLA MÍT JASNO, ZDA ZAHÁJÍ RENOVACI NÁMĚSTÍ REPUBLIKY
  • VE FRÝDKU-MÍSTKU ZAČALA PŘÍPRAVA ÚZEMÍ NA STAVBU VOLNOČASOVÉHO AREÁLU
  • MALÍŘ JAKUB TYTYKALO VYSTAVUJE VE VILE HANSE ULRICHA V OSTRAVĚ
  • DOBROVOLNÍCI POSBÍRALI POVODŇOVÝ ODPAD V PALKOVICÍCH A NA MYSLÍKU
  • SOBOTNÍ FOTBALOVÝ ZÁPAS BANÍKU A SPARTY BUDE PODLE POLICIE JAKO VŽDY RIZIKOVÝ
  • TJ SLOVAN HAVÍŘOV MUSÍ OPRAVIT FOTBALOVÉ HŘIŠTĚ, REPORTÁŽ NA POLAR.CZ
  • KARIN LEDNICKÁ ZÍSKÁ ZVLÁŠTNÍ CENU JANTAR ZA TRILOGII ŠIKMÝ KOSTEL
  • PŘI POŽÁRU DOMU V HLUČÍNĚ NAŠLI UVNITŘ MRTVÉHO MUŽE, JEDEN HASIČ SE ZRANIL
  • ZOO OSTRAVA MÁ NOVOU SAMICI LVA INDICKÉHO, JE PŘÍSLIBEM PRO BUDOUCÍ MLÁĎATA
  • PROJEKT SOUSEDSTVÍ UTUŽUJE SOUSEDSKÉ VZTAHY V OSTRAVĚ-JIHU, VÍCE NA POLAR.CZ

Školáci si v Muzeu Těšínska připomněli vývoj písma

Český Těšín |  | Beskydský expres

O tom, jak se vyvíjelo písmo, se mohli přesvědčit žáci základních a středních škol v Muzeu Těšínska v Českém Těšíně. Vyzkoušet si mohli také psaní husím brkem.

Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Přednáška o vývoji latinského písma a používání v regionu Těšínska rozhodně nebyla jen nudným popisem historických dat. Školáci si vyzkoušeli psaní perem namáčeným v inkoustu, nebo si vyrobili svou pečeť.

      Ewa Ryłko, kaligrafka: “My jsme si tady pro žáky připravili takovou krátkou prezentaci, kde se dozví něco o historii latinské abecedy a potom si můžou vyzkoušet různé kaligrafické nástroje. Máme tady husí pérko, máme tady břidlicové tabulky, máme tady pergamen, ať ti žáci mají takový přehled, jak se psalo kdysi.”
      Adéla Kudelová, studentka Albrechtovy střední školy, Český Těšín: “Přišly jsme z Albrechtovy střední školy a byly jsme na kurzu kaligrafie, který vlastně měl prvně teoretickou část a poté jsme si zkoušely psát různými atopery i obyčejnými brky.”
      Karolína Wróblová, studentka Albrechtovy střední školy, Český Těšín: “Dozvěděly jsme se, že se i kreslilo, že ti mniši, když se nudili, tak kreslili vtipné obrázky a že se to doteď i zachovalo.”
      Sebastian Knispel, žák ZŠ Dělnická, Karviná: “My jsme přijeli ze ZŠ Dělnická v Karviné. Byli jsme tady na kaligrafií se podívat a zjistili jsme, že to bylo těžké psát a že ty knihy opisovali dlouho. Když jsem si to zkoušel, tak to nebylo vůbec jednoduché, měli to těžké.”
      Lily Obermaierová, žákyně ZŠ Dělnická, Karviná: “Mohli jsme si vyzkoušet různá písma. Naučili jsme se, jak se psalo kdysi, i římské písmo. A taky, že kdysi byla kniha vyrobena ze zvířat, ze zvířecí kůže a že na velkou knihu se spotřebovalo 150 kůží zvířat. Vyzkoušela jsem si tady psát inkoustem, propiskou, perem a různými psacími potřebami.”

      Muzeum Těšínska připravuje každým rokem tématické pořady, které atraktivním způsobem připomínají významné osobnosti a jejich přínos regionu.

      Pavlína Badurová, vedoucí Historické budovy Muzea Těšínska: “Je to jedna z akcí letošního roku. My se každý rok snažíme přibližovat nějakou regionální osobnost. Před dvěma lety to bylo Josef Božek například, loni to byl Albert Sasko-Těšínský a letos ta volba padla na z mnoha osobností, které se zasloužily jako o Těšín a Těšínsko, na Karla Albína Procházku, jednoho z majitelů Procházkovy tiskárny, který by letos oslavil své 195. narozeniny. Takže to téma Polygrafie v historii tisku a knih jsme se rozhodli vlastně během toho celého letošního roku rozprostřít. Proto začínáme na jaře hodinami kaligrafie, v dubnu budou následovat hodiny muzejní papírny a na podzim to potom bude samotný tisk. K tomu nabízíme edukační program ještě po Procházkově tiskárně a v červnu se můžete těšit na velké oslavy, na akci Vivat Procházka, kde bude ten celoroční program zhuštěn do jednoho dne pro širokou veřejnost."
      Nahlásit chybu


      Projekt Sousedství utužuje sousedské vztahy v Ostravě-Jihu

      Obyvatelé obvodu mohou opět žádat o příspěvek z dotačního programu Sousedství. Vedení Ostravy-Jihu se tak již čtvrtým rokem snaží podpořit fungující sousedské vztahy. Na pořádání sousedských akcí mohou žadatelé získat až 10 000 Kč.

      Policisté cvičili zásah proti střelci na univerzitě. Studenti posloužili jako figuranti

      Policisté, ale také hasiči či zdravotnická záchranná služba velmi často procvičují nejrůznější postupy a situace, aby mohli v případě potřeby co nejrychleji reagovat. Tentokrát se ale v Ostravě uskutečnilo svých rozsahem výjimečné cvičení - zásah proti střelci budově univerzity

      Na Slezské univerzitě v Opavě vaří jídla našich předků. Studenti tentokrát vyráběli historické sorbety a zmrzliny

      Na Slezské univerzitě v Opavě vaří jídla našich předků. Workshopy dobové kuchyně probíhají v gastrocentru univerzity a jsou součástí studia historie a kulturního dědictví v regionální praxi.

      Tragický požár domu v Hlučíně. Uvnitř našli mrtvého muže, jeden hasič se zranil

      Dnes 13:14 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

      Sedm jednotek hasičů zasahovalo u velkého nočního požáru rodinného domu v Hlučíně na Opavsku. Hasiči s plameny bojovali hodinu a půl. Až se jim podařilo dostat dovnitř, našli tam mrtvého muže. Zraněn byl i jeden ze zasahujících hasičů. Škoda byla odhadnuta na 3 milion korun.

      TJ Slovan Havířov musí opravit fotbalové hřiště

      Fotbalisté TJ Slovan budou muset pár měsíců hrát na hřišti v Dolních Datyních. Domácí tráva už nevydržela neustálou zátěž a klub musel přistoupit k celkové revitalizaci hřiště.

      Nicola salon: Kromě pedikúry nyní také laminace obočí a prodlužování řas

      28. března 2025 8:03 | Komerční sdělení

      Nicola salon na místeckém náměstí se specializuje na profesionální pedikúru a nyní rozšiřuje nabídku o laminaci obočí a řas, prodlužování řas.

      Kontroly na hranicích kvůli hrozbě slintavky. Dekontaminací procházejí všechny kamiony

      Dnes 9:52 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

      Riziko zavlečení slintavky a kulhavky do České republiky roste. V Moravskoslezském kraji platí přísná opatření na dvou vybraných hraničních přechodech – v Mostech u Jablunkova a na Bílé. V Mostech už navíc funguje speciální dekontaminační linka, která má rychleji odbavit větší počet aut.

      Hřiště pro všechny generace, které uspělo v participativním rozpočtu, je hotovo

      V ulici Myslbekova vzniklo nové hřiště pro všechny generace. Je vítězným projektem loňského participativního rozpočtu.

      Problémové ubytovny budou platit více. Obvody s nimi mají vyšší náklady

      Ostrava se snaží řešit problematiku ubytoven, kde se soustřeďují sociálně slabí občané a často obtěžují své okolí. Vedení města proto odsouhlasilo navýšení daně pro problémové ubytovny. Jde o novinku, která by měla nutit majitele, aby s nájemníky udělali pořádek.

      Dobrovolníci při akci Ukliďme Česko posbírali povodňový odpad v Palkovicích a na Myslíku

      Včera 17:17 | Palkovice | Libor Běčák

      Po roce se na jaře obyvatelé Palkovic a Myslíku opět zapojili do hromadného úklidu. Tentokrát sběrači procházeli především okolí vodních toků, které znečistila loňská velká voda.

      Speciální operace výměny kolenního kloubu se nyní dělá v Karviné za asistence robotiky

      V Karviné se při ortopedických operacích nyní využívá speciální technologie, která umí přesně vyměřit, co a kde operovat. Operace byla v nemocnici v Karviné - Ráji aplikována zatím na dva pacienty.

      Lidé v Havířově přivítali Světový den porozumění autismu, rodiče se dozvěděli mnoho informací

      Diagnózu, že má dítě poruchu autistického spektra, si vyslechne stále více rodičů. Následné poradenství a pomoc je pro ně nesmírně důležitá. I proto se Havířov opět připojil ke Světovému dni porozumění autismu.

      Děti popřály seniorům k nadcházejícím Velikonocům

      S krásnými velikonočními básničkami přišly děti z první třídy základní školy za seniory do domečků pod kostelem. Donesly jim také malé dárky pro potěšení.

      ZŠ Na Nábřeží uspořádala soutěž Nábřeží hledá talent

      Velkou dopolední show si připravili žáci v Základní škole Na Nábřeží. Chtěli ostatním spolužákům ukázat, že mají talent. Porota nejvíce ocenila vystoupení deváťáků, kteří zatančili Labutí jezero.

      Celosvětový sportovní fenomén Racketlonu dorazil už i do Karviné

      V Karviné se uskutečnil turnaj v rámci CzechTour sportu racketlon, který propojuje raketové sporty náročným a promyšleným způsobem. Racketlon je známý po celém světě a od devadesátých let minulého století si získal řadu nadšenců.

      Havířov se zapojil do Světového dne porozumění autismu

      Diagnózu, že má dítě poruchu autistického spektra, si vyslechne stále více rodičů. Následné poradenství a pomoc je pro ně nesmírně důležitá. I proto se Havířov opět připojil ke Světovému dni porozumění autismu.

      Školáci si v Muzeu Těšínska připomněli vývoj písma
      Vydáno 14. března 2024 12:55, Český Těšín, Libor Běčák
      O tom, jak se vyvíjelo písmo, se mohli přesvědčit žáci základních a středních škol v Muzeu Těšínska v Českém Těšíně. Vyzkoušet si mohli také psaní husím brkem.

      Přednáška o vývoji latinského písma a používání v regionu Těšínska rozhodně nebyla jen nudným popisem historických dat. Školáci si vyzkoušeli psaní perem namáčeným v inkoustu, nebo si vyrobili svou pečeť.

      Ewa Ryłko, kaligrafka: “My jsme si tady pro žáky připravili takovou krátkou prezentaci, kde se dozví něco o historii latinské abecedy a potom si můžou vyzkoušet různé kaligrafické nástroje. Máme tady husí pérko, máme tady břidlicové tabulky, máme tady pergamen, ať ti žáci mají takový přehled, jak se psalo kdysi.”
      Adéla Kudelová, studentka Albrechtovy střední školy, Český Těšín: “Přišly jsme z Albrechtovy střední školy a byly jsme na kurzu kaligrafie, který vlastně měl prvně teoretickou část a poté jsme si zkoušely psát různými atopery i obyčejnými brky.”
      Karolína Wróblová, studentka Albrechtovy střední školy, Český Těšín: “Dozvěděly jsme se, že se i kreslilo, že ti mniši, když se nudili, tak kreslili vtipné obrázky a že se to doteď i zachovalo.”
      Sebastian Knispel, žák ZŠ Dělnická, Karviná: “My jsme přijeli ze ZŠ Dělnická v Karviné. Byli jsme tady na kaligrafií se podívat a zjistili jsme, že to bylo těžké psát a že ty knihy opisovali dlouho. Když jsem si to zkoušel, tak to nebylo vůbec jednoduché, měli to těžké.”
      Lily Obermaierová, žákyně ZŠ Dělnická, Karviná: “Mohli jsme si vyzkoušet různá písma. Naučili jsme se, jak se psalo kdysi, i římské písmo. A taky, že kdysi byla kniha vyrobena ze zvířat, ze zvířecí kůže a že na velkou knihu se spotřebovalo 150 kůží zvířat. Vyzkoušela jsem si tady psát inkoustem, propiskou, perem a různými psacími potřebami.”

      Muzeum Těšínska připravuje každým rokem tématické pořady, které atraktivním způsobem připomínají významné osobnosti a jejich přínos regionu.

      Pavlína Badurová, vedoucí Historické budovy Muzea Těšínska: “Je to jedna z akcí letošního roku. My se každý rok snažíme přibližovat nějakou regionální osobnost. Před dvěma lety to bylo Josef Božek například, loni to byl Albert Sasko-Těšínský a letos ta volba padla na z mnoha osobností, které se zasloužily jako o Těšín a Těšínsko, na Karla Albína Procházku, jednoho z majitelů Procházkovy tiskárny, který by letos oslavil své 195. narozeniny. Takže to téma Polygrafie v historii tisku a knih jsme se rozhodli vlastně během toho celého letošního roku rozprostřít. Proto začínáme na jaře hodinami kaligrafie, v dubnu budou následovat hodiny muzejní papírny a na podzim to potom bude samotný tisk. K tomu nabízíme edukační program ještě po Procházkově tiskárně a v červnu se můžete těšit na velké oslavy, na akci Vivat Procházka, kde bude ten celoroční program zhuštěn do jednoho dne pro širokou veřejnost."
      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/cesky-tesin/11000042037/skolaci-si-v-muzeu-tesinska-pripomneli-vyvoj-pisma