Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Darování krve je bezpečné, vzkazují krevní centra, která se nyní potýkají s nedostatkem dárců

  • Havířov,

Darování krve je bezpečné, vzkazují krevní centra, která se nyní potýkají s nedostatkem dárců. Obavy nemusí mít ani příjemci derivátů, protože přenos viru krví nebyl doposud zaznamenán.

Kvůli koronaviru ubývá dárců krve. Někteří lidé nemohou navštívit krevní centra, protože byli v zahraničí, jiní mají obavy. Paní Hana z Havířova se ale rozhodla, že právě v těchto dnech je dobré s dárcovstvím začít.

"Prostě mě napadlo, že je to důležité dneska. Že je třeba pomáhat, je hodně nemocných, že spousta lidí se bude bát přijít, že by se nakazili.

Vy jste se nebála?

"Tady je to všechno čisté, dezinfikované, není riziko si myslím. Ta obava pak může lehce odpadnout,” řekla dárkyně krve Hana Brutvanová.

Prvodárců je ale bohužel málo a tak krevní centra spoléhají na stálé dárce.

"Hodně jich slyšelo výzvy, aby přišli darovat, že máme málo krve, málo plazmy, takže se objednávají někdy i navíc. Někdo je zvyklý chodit co 14 dní, někdo chodí každý měsíc,” řekla lékařka Jaroslava Přečková.

Koronaviru se nemusí bát ani příjemci krve. Přenos respiračních virů (včetně koronaviru) prostřednictvím transfuze krve nebo při transplantaci nebyl dosud zaznamenán.

"Koronavir, tak jako je to podobně s hepatitidou E, která v podstatě již při krátkodobém skladování při teplotě pouhých plus čtyři, pět stupňů, virus hepatitidy E umírá a není přenosný dál,” vysvětlil ředitel Krevního centra Boris Bubeník. 
Šakalí léta / muzikál

Dnes
Český Těšín, Těšínské divadlo, Český Těšín

Šakalí léta / muzikál

17.04. 19:00
Orlová, Dům kultury města Orlová

Šakalí léta / muzikál

24.04. 19:00
Český Těšín, Těšínské divadlo, Český Těšín

ELANDOMY s.r.o. - Havířov
Havířov
od 16 500 Kč/měsíc

Detail

Střední škola, Základní škola a Mateřská škola, Karviná, příspěvková organizace
Karviná
od 35 000 do 45 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků