Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov chce chránit přírodu a vodu. Upraví i seč trávy

  • Havířov,

Havířov zpracovává strategii adaptace na sucho. Součástí je i úprava intenzity seče trávy a snaha o zachování mokřadu. Při výstavbě parkovišť jsou projekty navrženy tak, aby voda neodtékala, ale vsakovala se zpět do půdy.

Louka v centru Havířova vypadá, jako by ji někdo neuměl posekat. Jedná se však o záměr. Město s ohledem na nedostatek vláhy a vysychání travnatých ploch bude seč redukovat.

"Samozřejmě požadavky občanů jsou různé. Někteří chtějí, aby seč probíhala častěji, někteří více myslí na ochranu přírody. My se snažíme vyhovět všem, kdy se snažíme, aby seče probíhaly na některých místech méně často, proto jsme například na Nábřeží vytipovali plochy, kde seče budou probíhat jen dvakrát ročně,” řekla vedoucí odboru komunálních služeb Iveta Grzonková.

Vodu v krajině, i pro zachování různých živočišných druhů a rostlin, se snaží udržet i odbor životního prostředí, který se už několik let stará o chráněné mokřady na soutoku řek Lučiny a Sušanky. Vytvářet další kolem řeky je ale problematické.

"Problém je i v tom, že řeka Lučina je pod přehradou a i díky přehradě je hodně zahloubená. Takže ona vlastně tu krajinu vysušuje, stahuje tu vodu z okolí. Takže i kdybychom tam vytvořili nějaký mokřad a pokud by ten mokřad neměl dostatečný přísun vody, tak by stejně vysychal,” řekl za odbor životního prostředí Jan Smola.

Radnice připravuje strategii adaptace na sucho.

"Když připravujeme parkoviště například na ulici Majakovského nebo nad letním kinem, tak v rámci projektové přípravy již řešíme zásak vody do krajiny tak, aby voda zůstávala v krajině, neodváděla se do kanalizace,” doplnil náměstek primátora Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL).

Strategie bude počítat i s vytipováním lokalit pro další retenční nádrže. Ty jsou ve městě prozatím dvě.
Svatováclavský hudební festival - Flétnové sonáty

18.09. 18:00
Orlová, Evangelický kostel, Orlová

Svatováclavský hudební festival - Hudba anglické renesance

19.09. 19:00
Albrechtice, Kostel Svatých apoštolů Petra a Pavla, Albrechtice

Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 22 000 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs. s.r.o, - Karviná
Karviná
od 96 Kč/hod.

Detail

Ristorispetto s.r.o. - Karviná
Karviná
od 100 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků