Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Doktoři a lékárníci mohou nahlížet do lékového záznamu. Lidé si mohou léky vyzvednout i pomocí občanky

  • Havířov,

Od 1.června mohou lékaři, ale také lékárníci, nahlížet do lékového záznamu pacientů. Díky tomu se sníží například riziko užívání stejného léku. Nově také lidem stačí v lékárně k vyzvednutí medikamentů občanský průkaz.

Nemocným lidem jsou předepisovány různé léky. Na otázku lékárníka jaké, mnohdy přesně nejsou schopni odpovědět. Nyní od června mohou nově doktoři a lékárníci nahlížet do lékového záznamu pacienta, což vítají.

Luboš Vejmola, vedoucí lékárník NsP Havířov: "V praxi se setkáváme s tím, že pacient neví, co bere. Nebo mu léky byly zaměněny a on se potom ztrácí v celém tom spektru léků, které užívá. A tento lékový záznam má pomoct lékárníkovi, aby v těchto výjimečných situacích, kdy můžeme zkontrolovat, jaké léky bere, jestli tam nedochází k nežádoucím účinkům, interakcím.”

Pacient může vyslovit nesouhlas s nahlédnutím do lékového záznamu. A naopak může lékárníka k tomuto vyzvat.

anketa:  "Já si myslím, že to je dobře, protože, když je člověk starší a bere více léků, tak neví, jestli nějaké nové léky mohou ovlivnit ty léky, které už bere delší dobu."

Pokud lékárník zjistí nejasnosti, lék nevydá a doporučí konzultaci s lékařem nebo ho přímo kontaktuje.

Další novinkou je, že si pacienti mohou vyzvednout své léky na základě občanského průkazu.

Luboš Vejmola, vedoucí lékárník NsP Havířov: "Určitě je to ulehčení práce lékárníkům v tom smyslu, že si může elektronické recepty stáhnout z centrálního úložiště přímo do svého počítače pomocí čárového kódu. Je to ulehčení, my v nemocniční lékárně Havířov jsme na to připraveni.”

E-repect si lidé mohou vyzvednout také pomocí SMS zprávy, e-mailu nebo papírové průvodky.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy