Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Není ultrazvuk, jako ultrazvuk. V Havířově si mohli vyzkoušet diagnostiku na špičkovém přístroji

  • Havířov,

Není ultrazvuk, jako ultrazvuk. Na urologickém oddělení v havířovské nemocnici si mohli vyzkoušet diagnostiku na špičkovém přístroji. Pokud se ho podaří nemocnici pořídit, velký přínos bude mít i v léčbě karcinomu prostaty.

Tři různé ultrazvuky a tři různé rozlišení v tomto případě při pohledu na ledvinu pacienta. Právě přesná diagnostika pomocí přístrojové techniky v oboru urologie je velmi podstatná. Havířovská nemocnice měla nyní možnost si na pár týdnu vyzkoušet jeden z nejmodernějších ultrazvuků.

Josef Kopecký, primář urologie NsP Havířov: “Technika nám hodně pomáhá a vidíte, že se i rozvíjí, ale i na starém přístroji, jak jsme mohli dneska vidět, jsme schopni provést diagnostiku, která je sice obtížnější, vždy to potřebuje zkušené oko a na nových přístrojích je ta diagnostika jednodušší."

S přístrojem se seznámili i ostatní lékaři.

Ondřej Havránek, lékař NsP Havířov: "To zobrazení je teď tak kvalitní, že někdy mám strach, co tam vidím. Je to opravdu kvalitní. Jsme chirurgický obor a většinou potřebujeme přesně vědět co nás čeká. Ta kvalita zobrazení se přibližuje velmi CT a magnetické rezonanci.”

Do konce roku bude v nemocnici magnetická rezonance. Pořízením i nového ultrazvuku by došlo také k posunu při léčbě karcinomu prostaty.

Josef Kopecký, primář urologie NsP Havířov: "Magnetická rezonance v kombinaci s novým sonografickým přístrojem umožňuje takzvanou fúzní biopsii. To znamená, že obraz z magnetické rezonance se nahraje do sonografického přístroje a funguje potom jako GPS navigace, kdy lékaři zobrazuje obraz nebo bod, ze kterého by se měl zacílit na odběr biopsie samotné. Je to přínos pro nás a především pro pacienty, protože to urychlí a zpřesní diagnostiku.”

Lékaři ale jedním dechem dodávají, že základem diagnostiky celkově v medicíně i nadále zůstává komunikace a vztah pacienta s lékařem.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy