Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Projekt "S námi domů" už dva roky pomáhá mladým lidem z dětských domovů a pěstounské péče

  • Havířov,

Vstup do života pro mladé lidi z dětských domovů nebo pěstounské péče není jednoduchý. Před dvěma lety vznikl v Havířově projekt “S nám domů”. Startovací byty pomohly už více než deseti mladým lidem.

19-letá Michaela žila pět let v dětském domově v Havířově. Nyní už rok bydlí naprosto sama v tréninkovém bytě. A to díky projektu “S námi domů”, který vznikl právě spojením dětských domovů, společnosti Heimstaden a neziskové organizace Portavita.

Jan Rafaj, generální ředitel společnosti Heimstaden:  "Dnes máme v tom projektu jedenáct dalších mladých lidí, připravujeme dvanáctý a věříme, že zhruba dvacet bytů bychom mohli jako společnost mít připravených. Jako společnost poskytujeme bonus 50% slevu na nájemném v prvním roce, druhý rok 25% a kromě toho zajišťujeme jako bonus celé vybavení bytů."

Michaela přiznává, že si na život v bez velké rodiny v dětském domově musela nejdříve zvyknout.

Michaela Bačová, účastnice projektu “S námi domů”:  "Snažila jsem se to zvládnout, hlavně jsem kolem sebe měla lidi, kteří mi pomáhali a kteří mě podporovali. Nejtěžší bylo, že nejsem v kontaktu 24 s větším počtem lidí. Vzpomínám jenom v dobrém, tam nejde vzpomínat ve špatném.”

Velký smysl v projektu startovacích bytů vidí i Moravskoslezský kraj, jakožto zřizovatel dětských domovů.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK: "Ten projekt je významný a zajímavý tím, že se tady spojuje jednak veřejný sektor, jednak občanský sektor a také privátní sektor. Všichni tři na tom mají velkou zásluhu a přeji těm dětem, které přejdou z dětského domova do běžného života, aby ten přechod, který je náročný, aby se jim vydařil.”

Vlastník bytového fondu a také společnost Portavita, která pomáhá mladým lidem v sociální oblasti, by se chtěli do budoucna více zaměřit i na mladé lidi z pěstounské péče, pro které je projekt rovněž určený.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků