Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Důležité body ze zasedání havířovského zastupitelstva

  • Havířov,

Zastupitelé se před letní přestávkou sešli na svém pravidelném zasedání. K projednání měli mnoho důležitých bodů. Město například směnou pozemků a budov získá od kraje krytý bazén.

Zastupitelé na svém pondělním zasedání měli k projednání zhruba 50 bodů. Část se týkala majetko-právních vztahů. Město dlouhodobě jednalo s krajem o možnosti získání krytého bazénu. Nakonec se strany dohodly.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “Směrem od Havířova k MSK jsme dnes odhlasovali, že Havířov dá budovu na ulici A. Jiráska č.2 včetně projektové dokumentace. Tato budova slouží jako příspěvková organizace MSK ZUŠ B. Martinů a na oplátku kraj do majetku Havířova schválil převod sportovního areálu na ulici Opletalově. To znamená bazén. A to je jeden z těch bodů, o který jsme usilovali.”

Občany bude asi nejvíce zajímat to, že Havířov získá krytý bazén. Máte už nějaké konkrétní plány s tímto sportovním areálem?

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “My jsme řekli, že bychom rádi vybudovali sportovně relaxační centrum. Teď ale ještě je to hodně dopředu. My počkáme, až to přejde do našeho majetku a až potom tam budeme zkoušet vyhotovit nějakou studii, která by mohla naznačit odpovědi na vaše otázky.”

Během interpelací došlo i na téma obchvatu Havířova. Zástupcům spolku Životice sobě se nelíbí, že město problematiku nekomunikuje s širokou veřejností.Marek Hanák, člen spolku Životice sobě: “Plánuje město i jiné formy komunikace s občany než jen prezentace členům občanských komisích? Plánuje město při diskusních setkáních přizvat i zastánce oponentních názorů? Nebo jen se zastánci této stavby? Loni pan Niemiec slíbil projednání této studie s občany Životic.”
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Tady během interpelací jsme ještě neprojednali technicko-ekonomickou studii jako zastupitelé. Věřím, že k tomu vystoupíme brzy po přestávce, tak pak tuto technicko-ekonomickou studii můžeme prezentovat dále. Prozatím jsme neměli co prezentovat. Prozatím jsme byli jen v záměru projektu, kde jsme v zásadách územního rozvoje měli vymezený koridor. To znamená, že teď jsme v další fázi. Stále nás čeká EIA, což je minimálně dva roky, dále pak dokumentace pro územní řízení, která bude trvat podle mého názoru čtyři roky a pak teprve dokumentace pro stavební povolení. A pak teprve výběr zhotovitele. Je spoustu kroků před námi, ten prostor je obrovský, ale pořád jsme napadáni, že nekomunikujeme, ale ta stavba se ještě nezačala vůbec stavět, řešit. Teď v rámci projednávání EIA, nebo v rámci projednávání dokumentace pro územní řízení, budeme komunikovat konkrétní obrysy, které nám definuje technicko-ekonomická studie.”

Obchvat má i své zastánce.

anketa, občan Havířova: “Jsem občan Havířova místní části Bludovice. Jsem velmi nespokojen se stávající dopravní situací. Konkrétně s počtem motorových vozidel, které každý den křižují město. Tímto bych chtěl podpořit výstavbu obchvatu Havířova, kterou považuji za strategickou infrastrukturu města.”

V rámci interpelací vystoupila i obyvatelka Havířova-Podlesí, která se snažila vysvětlit zastupitelům, že nové pumptrackové hřiště místním lidem přináší jen problémy. Žena tvrdí, že za svůj názor čelí různým výhrůžkám. Dráha byla pořízena v rámci vítězného projektu participativního rozpočtu.

Tamara Tomanová, autorka petice: “Petici podepsalo asi 85 lidí. Podotýkám, že ne všichni byli doma a jednak jsem se i trochu začala bát po těch atacích na sociálních sítích. Neptala jsem se všech, protože jsem měla obavy o sebe. Tím zásadním problémem je, že provoz té dráhy způsobuje nadměrný hluk, který je obtěžující nejen pro obyvatelé, ale i zvířata, která tam žijí v té oblasti. Ten hluk je dennodenní, trvá od rána do půlnoci, pravidla tam nejsou dodržována, přesto, že tam je nastaven nějaký řád.”

Radnice o problému ví a bude se snažit najít řešení.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Já jsem vděčný, že lidé chodí na zastupitelstvo a informují nás o problémech města. Já už o tomto problému vím. Lidé volají a říkají mi, že tento problém nastal. My jsme ho začali řešit. Přemýšlíme, hledáme řešení. Volali jsme do Prahy, kde je podobné pumptrackové hřiště a kde je podobný problém. Ve čtvrtek jsem měl jednání s dodavatelem a hledáme technické řešení, hledáme možnost stavebních úprav, hledáme možnost odhlučnění a popřípadě budeme hledat možnost přemístění. Ale nyní bych předjímal. Jsme na počátku tohoto projektu, chceme to řešit. Z druhé strany zastánci pumptracku, dětí, které si tam hrají, ho chtějí. Vyhlasovali si ho v participativním rozpočtu. To znamená, že tady máme dvě skupiny vedle sebe a musíme najít co možná nejlepší řešení.”

Zastupitelé rovněž schválili změnu vyhlášky, která upravuje pravidla pro psy. Za určitých podmínek už nebude povinnost nošení náhubků. A v letošním roce dojde také k rozšíření investičních akcí. Právě těmto tématům se podrobně budeme věnovat v následujícím vysílání.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy