Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová pravidla, která se týkají opatření, pohledem tajemníka havířovského magistrátu

  • Havířov,

Magistrát je jedním z velkých zaměstnavatelů ve městě. A i zde se snaží, aby nákaza do budovy nepronikla. Jaká pravidla budou nyní platit pro úředníky, ale také pro návštěvníky úřadu, objasnil v rozhovoru tajemník Milan Menšík.

Kvůli britské mutaci se situace v celé republice zhoršuje. Místo obyčejných roušek musí lidé nosit na mnoha místech respirátory či nanoroušky. To se dotkne i magistrátu, kde se denně setkává velký počet lidí.

Milan Menšík, tajemník havířovského magistrátu: “Od pondělí 1. března by měl každý i ve vnitřních prostorách staveb, to znamená i uvnitř budovy magistrátu, mít na obličej buďto respirátor, pochopili jsme, že nejméně ten FFP2 případně KN95, nebo zdravotnickou roušku.”

Co se stane pokud to někdo nebude respektovat? Protože magistrátem denně projde hodně lidí. Jak to budete řešit?

Milan Menšík, tajemník havířovského magistrátu: “Takovéto jednání je samozřejmě přestupkem. Tyto přestupky řeší krajská hygienická stanice a my budeme ty lidi oznamovat.”

Stejná opatření se budou týkat ale i vašich zaměstnanců. Máte pro ně dost ochranných pomůcek? Zajistíte jim respirátory, roušky, nebo si je budou muset zajistit sami?

Milan Menšík, tajemník havířovského magistrátu: “Vzhledem k tomu, že povinnost pro naše zaměstnance platí stejně jako pro veřejnost, tak jako ve většině případů si budou muset zajistit tyto ochranné prostředky sami. Pochopitelně, my poskytujeme respirátory v těch případech, kdy zaměstnanci dochází na šetření třeba do nějakých domovů seniorů, k imobilním osobám, dovážejí doklady, které se jim vystavily a takovéto případy my prostě vybavit samozřejmě musíme.”

Tento rozhovor natáčíme ve středu. Vláda by měla rozhodnout o tom, zda budou povinné antigen testy na pracovištích. Pokud se to schválí, uvítali byste to? Jak se zařídíte?

Milan Menšík, tajemník havířovského magistrátu: “Pokud se to schválí, tak samozřejmě v intencích toho rozhodnutí budeme postupovat. Určitě si nedovolíme nařízení vlády neplnit a je otázka, za jakých podmínek to může fungovat.”

Vy jste tady už měli nákazu, zažili jste karantény. Momentálně úřad funguje v běžném provozu. To znamená, že i ta fluktuace lidí je tady větší. Už se to nějak projevilo?

Milan Menšík, tajemník havířovského magistrátu: “Já si myslím, že ta největší vlna nás už zastihla. My už máme teda po ní, nicméně průběžně se nám stále objevují zaměstnanci, kteří se nakazí. Současně s tím jsou někteří jejich kolegové trasování, proto jsou v karanténě. Ale už to není tak masivní, jak to bylo zhruba před třemi týdny, kdy jsme prostě museli zavřít aspoň na jeden den evidenci obyvatel, občanské průkazy a cestovní doklady, kde zůstali v podstatě dva lidé.”

Blíží se ale tady na Severní Moravu britská mutace a mohla by se ta situace zase zhoršit. Budete se snažit ještě více chránit své zaměstnance?

Milan Menšík, tajemník havířovského magistrátu: “No v zásadě my nemáme ne že důvod, ale my nemáme ty prostředky na to. To znamená, jestliže se vláda rozhodla, že úřady mají fungovat podobně jako obchody, omezení, které jsme měli, uplatnit už nemůžeme. Fungujeme normálně celou úřední dobu, takže já si ani neumím příliš představit, že bychom to v nějakém extra omezeném prostředí, nebo v omezeném množství zaměstnanců, zvládli. U nás stále platí to, že zachováváme práci z domova, ale to už se týká v podstatě jen takových velmi malých týmů lidí a je to jenom tam, kde opravdu ten člověk udělá doma totéž, co udělá na pracovišti. Takže už dneska ty překážky u zaměstnavatele tak, jak jsme měli v minulosti, ty už neuplatňujeme, protože k tomu není důvod a respektive důvod by byl, ale my tu možnost už nemáme.”

Pokud by ale přišla nějaká změna z vládních řad, tak se budeme muset přizpůsobit?

Milan Menšík, tajemník havířovského magistrátu: “Budeme se muset přizpůsobit. Já musím říct, že naši zaměstnanci kvituji, že již na těch překážkách nejsou, že úřední doba není jenom těch 5 hodin dva dny v týdnu. Prostě jim to od 8 do 17 vyhovuje víc. Určitě to vyhovuje víc i veřejnosti. Můžou si na ten úřad přijít v kteroukoliv dobu, když jim to vyhovuje, nestojí ty potupné fronty, které tady bývaly v pondělí a ve středu. Takže za nás je to asi opravdu z hlediska toho pracovního lepší. Samozřejmě je tady pořád to riziko nákazy, ale myslím si, že pokud budeme disciplinovaní a rozumní, tak se tomu dá předejít.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy