Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studentka z Havířova vyrazí pěšky do Istanbulu přes rumunský Banát

Havířov |

Sama, pěšky a jen s batohem na zádech se prvního června vydá na 2 500 km dlouhou pouť Nicolette Havlová, 21letá studentka z Havířova. Za měsíc by měla dojít do Banátu, za další dva měsíce až na jihovýchod k branám Orientu – do Istanbulu. Svou cestou chce, mimo jiné, upozornit na nepříznivé dopady koronavirové krize na českou komunitu žijící na úpatí Karpat a sbírat prostředky pro pomoc na platformě Donio.cz.

Z Česka přes Slovensko, Maďarsko do Rumunska, kde se zastaví podpořit místní krajany a dále Srbsko, Bulharsko, kousek Řecka a Turecko. Minimálně 800 hodin chůze a celkové převýšení téměř 20 tisíc metrů čeká mladou Češku na její tři měsíce dlouhé cestě. Klíčovou částí je právě oblast rumunského Banátu, která se nachází doslova na hranici vymizení. Cílovým bodem pak má být Istanbul, jenž ji svou polohou, kdy se město rozkládá na dvou kontinentech, nesmírně láká. Návrat domů má pak v plánu absolvovat, jak jinak, než jejím oblíbeným stopem. Nicolette je cestovatelka a snílek, ráda se staví výzvám. A takováto pouť je jednou z nich.

Nicolette Havlová, cestovatelka: "Když jsem si přestavěla dodávku na obytné auto a půl roku v něm žila v zahraničí, přemýšlela jsem, co bláznivého ještě podniknout. Nějakou dobu jsem prováděla turisty po Rumunsku, které je mi svou mentalitou a panenskou přírodou velmi blízké, takže s myšlenkou, dojít tam po vlastních, jsem si již delší dobu pohrávala."

Koronavirová krize této ideji dala jasnější rozměr, a tak vznikl projekt na podporu banátských Čechů. 

Ivo Dokoupil, koordinátor Člověka v tísni pro Banát: "Banát je jednou z nejautentičtějších českých komunit ve světě. V roce 1823 se několik skupin Čechů vydalo na dlouhou cestu až do pohraniční oblasti tehdejšího Rakouského mocnářství. Tento přesun proběhl ve třech vlnách. Ta první byla absolvována pěšky, a právě ve stopách těchto dějin se Nicolette Havlová hodlá vydat. Nalehko, odkázána na svůj batoh, vlastní nohy a dobré lidi po cestě."

Banát se v posledních několika letech stal cílem cestovatelů toužících po neposkvrněné liduprázdné přírodě s příchutí českého venkova, který jim dovolí se přesunout do životů našich prababiček a prastarých zvyků. Udržitelný cestovní ruch je pro místní největším zdrojem příjmu, a to nejen formou ubytovávání turistů, ale i prodejem domácích výrobků. Nyní však, především kvůli omezení cestovního ruchu, prožívá tato česká komunita krušné časy. Na základě této skutečnosti se Nicolette rozhodla podniknout něco výjimečného, a tím na tento problém upozornit. Od 1.6.2021 bude v průběhu jejího putování probíhat veřejná dobročinná sbírka na crowdfundingové platformě Donio, kdy výtěžek poputuje neziskové organizaci Člověk v tísni, která v této oblasti již dlouhodobě působí.

Ivo Dokoupil, koordinátor Člověka v tísni pro Banát: "Vybrané finance budou použity především na podporu rozvoje šetrného cestovního ruchu v šesti krajanských vesnicích v Banátu. Právě cestovní ruch je pro krajany důležitým zdrojem financí a podnikání v něm je pro mladé určitou pevnou perspektivou, šancí, že se nebudou muset stěhovat za prací a budou dál žít ve vesnicích svých předků."

Tamní obyvatelé se totiž ze své domoviny nechtějí přesouvat do bohatších oblastí, ale naopak se zaměřují na zlepšení své stávající situace.

Nicolette Havlová, cestovatelka: "Děkuji všem, kteří budou ochotni tento projekt podpořit, ať už finančně, nebo sdílením sbírky a mé poutě na sociálních sítích. Věřím, že jakmile bude možné opět svobodně cestovat, vrátí se do této nádherné rumunské krajiny i turisté."

Nicolette chce svou výpravu, včetně problematiky Banátu, podrobně zdokumentovat. Tímto krokem má v úmyslu ostatním přiblížit nejen krásy Karpat a následného Orientu, ale také podrobně vylíčit nejrůznější úskalí tohoto odvážného stylu poznávání světa na vlastní pěst i nohy.

Nicolette Havlová, cestovatelka: "První část cesty daruji druhým, druhou pak daruji sobě."

Trasu z Rumunska do Turecka chce totiž absolvovat čistě z osobních důvodů, a splnit si tak jeden ze svých cílů – dojít pěšky do Asie.

Nahlásit chybu


O mrakodrap v centru Ostravy má zájem nový investor, zachován by měl být návrh Evy Jiřičné

Město Ostrava opětovně usiluje o záchranu jedné z dominant centra města – výškové budovy na ulici Ostrčilova. Pozemek, budovu a další záležitosti včetně závazných návrhů na rekonstrukci znovu nabídnul k prodeji. Stalo se tak poté, co předchozí zájemce o koupi nemovitostí nesignoval příslušné smlouvy a zadávací řízení na veřejnou zakázku bylo zrušeno.

Studenti VŠB představili návrhy zvelebení veřejných prostranství v Rychvaldě

Spolupráce Vysoké školy báňské s městem Rychvald přinesla první hmatatelné výsledky. Studenti před zástupci města a veřejnosti představili své návrhy, jak upravit některá veřejná prostranství.

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku. S vedením města probírala například představy plánech rekonstrukce průtahu, investiční plány kraje ve městě a další budoucí spolupráci.

Město žádá dotace na investice do sportovišť, na rekonstrukci šaten a stavbu haly

Studénka podává dvě žádosti o dotaci na Národní sportovní agenturu. Jedna se týká rekonstrukce šaten zimního stadionu, druhá stavby nové multifunkční haly.

Většina věřitelů hutí Liberty souhlasí s restrukturalizačním plánem

Dnes 8:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Společnost LIBERTY Ostrava zmítající se v existenčních problémech, ve čtvrtek informovala o tom, že potřebná většina oprávněných věřitelů firmy oficiálně schválila její restrukturalizační plán.

Dražba dresů opavských basketbalistů pro mobilní hospic Pokojný přístav vynesla přes 108 tisíc

Včera 19:38 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Charitativní dražba originálních červených dresů opavských basketbalistů s logem Opava 800 vynesla více než 108 tisíc korun. Dražilo se na Aukru a peníze pomohou mobilnímu hospici Pokojný přístav Charity Opava.

I končící těžba uhlí vyžaduje průběžnou modernizaci důlního zařízení

Dnes 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Byť se dobývání černého uhlí v podzemí Karvinska blíží ke svému konci, společnost OKD musí průběžně modernizovat zařízení, které do ukončení těžby bude potřebovat.

Novojičínská radnice se otevřela jako historická památka

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska - v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Fajne školní bistro Ostravě závidí i okolní města. Špičkoví kuchaři pomáhají v jídelnách

Kvalita jídla ve školních jídelnách se v posledních letech výrazně zlepšila a v Ostravě na tom má podíl i velmi oblíbený a úspěšný projekt Fajne školní bistro. Školy objíždějí špičkoví kuchaři a pomáhají kuchařkám s přípravou chutných jídel podle norem a děti jsou nadšené.

Na náměstí Osvoboditelů v Opavě vyvrcholily oslavy Dne Země

Včera 19:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě si hned několika akcemi připomněli Den Země. Lidé se mohli zapojit třeba do úklidu svého okolí, prohlédnout si čističku odpadních vod, nebo vyrazit za obojživelníky na Raduňský mokřad a za ptáky do Městských sadů. Vše vyvrcholilo oslavou Dne Země na náměstí Osvoboditelů.

ZUŠ Orlová zve zájemce o hru na hudební nástroj

Základní umělecká škola v Orlové uspořádala projekt s názvem Hudební pokojíček pro předškoláky z mateřských škol.

Těšínské divadlo muselo zrušit své představení ve Stonavě, nabídne náhradní termín

Včera 16:03 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

V neděli 21.4. měla polská scéna Těšínského divadla už po druhé ve své novodobé historii zavítat do Stonavy. Na konci září roku 2019 přijela s představením divadelní hry Ondrášek, Pán Lysé Hory, kterou divákům zahráli pod širým nebem v parku U Domu PZKO. Tentokrát byla na programu hra podle předlohy knihy Karin Lednické Šikmý kostel. Sál Domu PZKO byl ale v 17.00 hod., kdy mělo představení začít prázdný. Představení muselo být na poslední chvíli zrušeno.

Stonavští krojovaní horníci oslaví 110 let

Včera 16:02 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Stonavští krojovaní horníci letos slaví své 110. výročí svého působení. U té příležitosti se připravuje velkolepá oslava.

Ve Stonavě se odehrál 1. ročník nohejbalového turnaje

Včera 16:01 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Ve Stonavě se uskutečnil první ročník nohejbalového turnaje trojic. Ten do sportovní haly přilákal místní amatérské nadšence, kteří vytvořili pět týmů.

Mariusz Wałach ponownie prezesem Kongresu Polaków w RC

Sobotnim obradom Zgromadzenia Ogólnego Kongresu Polaków przysłuchiwali się również oficjalni gości - przedstawicielka czeskiego ministerstwa kultury, delegacja światowej Polonii, ustawodawcy polskiego i czeskigo parlamentu czy ambasador Rzeczypospolitej Polski w Pradze, który między innymi podkreślił znaczenie Funduszu Rozwoju Zaolzia.

V Havířově se konalo krajské kolo ZUŠ v soutěži orchestrů

Na 300 žáků základních uměleckých škol z celého Moravskoslezského kraje přijelo do Havířova, kde se konala postupová soutěž orchestrů. Absolutním vítězem přehlídky se stali žáci ze ZUŠ ve Frýdku-Místku.

Studentka z Havířova vyrazí pěšky do Istanbulu přes rumunský Banát
Vydáno 31. května 2021 22:39, Havířov, Jiří Cileček
Sama, pěšky a jen s batohem na zádech se prvního června vydá na 2 500 km dlouhou pouť Nicolette Havlová, 21letá studentka z Havířova. Za měsíc by měla dojít do Banátu, za další dva měsíce až na jihovýchod k branám Orientu – do Istanbulu. Svou cestou chce, mimo jiné, upozornit na nepříznivé dopady koronavirové krize na českou komunitu žijící na úpatí Karpat a sbírat prostředky pro pomoc na platformě Donio.cz.

Fotografie z archívu Nicolette Havlové

Z Česka přes Slovensko, Maďarsko do Rumunska, kde se zastaví podpořit místní krajany a dále Srbsko, Bulharsko, kousek Řecka a Turecko. Minimálně 800 hodin chůze a celkové převýšení téměř 20 tisíc metrů čeká mladou Češku na její tři měsíce dlouhé cestě. Klíčovou částí je právě oblast rumunského Banátu, která se nachází doslova na hranici vymizení. Cílovým bodem pak má být Istanbul, jenž ji svou polohou, kdy se město rozkládá na dvou kontinentech, nesmírně láká. Návrat domů má pak v plánu absolvovat, jak jinak, než jejím oblíbeným stopem. Nicolette je cestovatelka a snílek, ráda se staví výzvám. A takováto pouť je jednou z nich.

Nicolette Havlová, cestovatelka: "Když jsem si přestavěla dodávku na obytné auto a půl roku v něm žila v zahraničí, přemýšlela jsem, co bláznivého ještě podniknout. Nějakou dobu jsem prováděla turisty po Rumunsku, které je mi svou mentalitou a panenskou přírodou velmi blízké, takže s myšlenkou, dojít tam po vlastních, jsem si již delší dobu pohrávala."

Koronavirová krize této ideji dala jasnější rozměr, a tak vznikl projekt na podporu banátských Čechů. 

Ivo Dokoupil, koordinátor Člověka v tísni pro Banát: "Banát je jednou z nejautentičtějších českých komunit ve světě. V roce 1823 se několik skupin Čechů vydalo na dlouhou cestu až do pohraniční oblasti tehdejšího Rakouského mocnářství. Tento přesun proběhl ve třech vlnách. Ta první byla absolvována pěšky, a právě ve stopách těchto dějin se Nicolette Havlová hodlá vydat. Nalehko, odkázána na svůj batoh, vlastní nohy a dobré lidi po cestě."

Banát se v posledních několika letech stal cílem cestovatelů toužících po neposkvrněné liduprázdné přírodě s příchutí českého venkova, který jim dovolí se přesunout do životů našich prababiček a prastarých zvyků. Udržitelný cestovní ruch je pro místní největším zdrojem příjmu, a to nejen formou ubytovávání turistů, ale i prodejem domácích výrobků. Nyní však, především kvůli omezení cestovního ruchu, prožívá tato česká komunita krušné časy. Na základě této skutečnosti se Nicolette rozhodla podniknout něco výjimečného, a tím na tento problém upozornit. Od 1.6.2021 bude v průběhu jejího putování probíhat veřejná dobročinná sbírka na crowdfundingové platformě Donio, kdy výtěžek poputuje neziskové organizaci Člověk v tísni, která v této oblasti již dlouhodobě působí.

Ivo Dokoupil, koordinátor Člověka v tísni pro Banát: "Vybrané finance budou použity především na podporu rozvoje šetrného cestovního ruchu v šesti krajanských vesnicích v Banátu. Právě cestovní ruch je pro krajany důležitým zdrojem financí a podnikání v něm je pro mladé určitou pevnou perspektivou, šancí, že se nebudou muset stěhovat za prací a budou dál žít ve vesnicích svých předků."

Tamní obyvatelé se totiž ze své domoviny nechtějí přesouvat do bohatších oblastí, ale naopak se zaměřují na zlepšení své stávající situace.

Nicolette Havlová, cestovatelka: "Děkuji všem, kteří budou ochotni tento projekt podpořit, ať už finančně, nebo sdílením sbírky a mé poutě na sociálních sítích. Věřím, že jakmile bude možné opět svobodně cestovat, vrátí se do této nádherné rumunské krajiny i turisté."

Nicolette chce svou výpravu, včetně problematiky Banátu, podrobně zdokumentovat. Tímto krokem má v úmyslu ostatním přiblížit nejen krásy Karpat a následného Orientu, ale také podrobně vylíčit nejrůznější úskalí tohoto odvážného stylu poznávání světa na vlastní pěst i nohy.

Nicolette Havlová, cestovatelka: "První část cesty daruji druhým, druhou pak daruji sobě."

Trasu z Rumunska do Turecka chce totiž absolvovat čistě z osobních důvodů, a splnit si tak jeden ze svých cílů – dojít pěšky do Asie.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000025797/studentka-z-havirova-vyrazi-pesky-do-istanbulu-pres-rumunsky-banat