Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov má ambulanci tělovýchovného lékařství, vítají to také trenéři sportovních klubů

  • Havířov,

Havířovská nemocnice otevřela ambulanci tělovýchovného lékařství. Zaměřit se chce zejména na děti, které aktivně, či vrcholově sportují. Ambulanci přivítali také trenéři klubů, kteří se prezentace zúčastnili.

Vliv sportu na vývoj dětí. Právě na to se chtějí zaměřit v havířovské nemocnici, kde otevřeli ambulanci tělovýchovného lékařství. Podle vyhlášky by měl prohlídkou projít jednou ročně každý sportovec, který je organizovaný ve sportovním klubu, či škole.

Hynek Canibal, primář dětského oddělení Nemocnice Havířov: “Jsme schopní dynamicky, když vyšetření provedeme v odstupu třeba půl roku, roku zjistit, jak se zlepšuje. Měl by se zlepšovat. Dítě roste a jeho výkonnost by se měla zlepšovat. A najednou vidíme, že se nezlepšuje, nebo zhoršuje. To nemusí být proto, že netrénuje dost, ale naopak, že trénuje hodně. Může to být projevem přetrénování. To je to, co jsme schopni odlišit, plus dívat se na to dítě komplexně. Jak vypadá jeho kosterně-svalová soustava, děláme kineziologický rozbor, díváme se na dysbalance svalové.”
Matěj Chalánek, absolvent vyšetření: “Potřebuji tento test k přijímacím zkouškám na vysokou školu a bude se mi to hodit i do sportu. Já hraji volejbal.”

Na prezentaci nové ambulance tělovýchovného lékařství se přišli podívat i trenéři klubů.

Ivana Hlubínková Kožmínová, Maniak Aerobik Havířov: “Já jsem úplně nadšená, protože nejbližší vyšetřovací centrum je v Ostravě a pokud rodiče nejsou natolik zodpovědní, že by tam s těmi dětmi jeli, tak nikdo to neudělá. Když to budou mít pod nosem a uvidí nějaké výsledky, tak je možné, že se nad sebou zamyslí, někde uberou a někde přidají.”

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Otevření ambulance sportovní medicíny tady v Havířově je velmi dobrá zpráva, protože my máme na území města přes 70 zapsaných spolků, klubů, tělovýchovných jednot, které sdružují nejen velký počet dětí, ale sportující veřejnost a já sám mám doma tři sportující děti a když jsme potřebovali zdravotní vyšetření, aby mohly sportovat, tak jsme museli do Ostravy. Takže samotnému mi to hodně usnadní život a věřím, že i spoustě našich občanů.”

Vyšetření je vhodné i pro pacienty s vadami srdce.

Hynek Canibal, primář dětského oddělení Nemocnice Havířov: "Tím, že děláme navíc ambulanci dětské kardiologie, tak určité spektrum pacientů, kteří mají tento funkční test jsou pacienti buď to s poruchami rytmu srdečního, nebo děti po operaci srdce, kdy jsme schopní na základě toho testu říct, že u pacienta, který má třeba zúženou aortální chlopeň, na základně tohoto vyšetření už vidíme, že v té zátěži se srdce nechová tak, jak má a uspíší se třeba operace.”

Do budoucna by chtěla nemocnice ještě ambulanci rozšířit například o nutriční poradenství pro sportovce.

Nahlásit chybu


K tématu
Úklid WAWA s.r.o.–Karviná
Karviná
od 3 000 do 10 000 Kč/měsíc

Detail

BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail